Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diyot Nedir? Nasıl Çalışır?

0 465

diyot.gifDiyotlar yarı iletken elektronik devre elemanlarının temel yapı taşıdır. Bütün transistorler, lojik kapılar, entegreler diyotların birleşiminden imal edilmektedir. Diyot genel anlamda bir yönde akım geçiren, diğer yönde akım geçirmeyen elektronik devre elemanıdır. Kısacası üzerinden sadece tek yönde akım geçişine izin veren elemandır.

Diyotlar imal şekline bağlı olarak nokta temaslı diyotlar ve PN yüzey birleşmeli diyotlar olmak üzere iki ana grupta toplanırlar. İlk olarak nokta temaslı diyot üretimi ile yarı iletken diyotlar ve ardından transistörler elektronik alanında kullanılmaya başlanmış ve bu andan itibaren elektronik alanında çok kısa zamanda çok hızlı gelişmeler yaşanmıştır.

Diyotların Çalışma Mantığı
Teknolojinin gelişmesiyle PN yüzey birleşmeli (jonksiyonlu) diyotlar, ardından aynı teknikle transistörler, entegreler, çipler imal edilerek elektronik alanında akıllara durgunluk verecek derecede çok kısa sürede çok hızlı gelişmelerin meydana geldiği görülmüştür. Nokta temaslı diyotlar; düşük akım düşük sıcaklık ve güçlerde çalıştıklarından yerlerini daha iyi özellikleri olan PN yüzey birleşmeli diyotlara bırakmışlardır. Günümüzde nokta temaslı diyotların kullanım alanları çok sınırlıdır.

Diyot doğru polarize edilirse yani anoduna pozitif(+) katoduna negatif gerilim uygulanırsa iletken olur ve üzerinden, uygulanan gerilim miktarı ve oluşan ısı ile doğru orantılı olarak akım akmaya başlar.

İmal edilen her diyotun yapısına bağlı olarak uygulanabilecek maksimum doğru polarma gerilimi, çalışma sıcaklık bandı ve üzerinden geçebilecek akım miktarı imal edilence hazırlanan kataloglarda belirtilmiştir. Bu değerler kesinlikle aşılmamalıdır.

Diyot Katalog Kavramları

Is(Sızıntı Akımı): Diyot ters polarize edilirse yani anotuna (-) katotuna (+) gerilim uygulanırsa yalıtkan olur ve üzerinden akım geçişine izin vermez.ancak azınlık akım taşıyıcıları nedeniyle değeri çok küçük (A kadar) ve ihmal edilebilir bir ters yön akımı akar.Bu akıma sızıntı akımı denir.

PIV Voltajı: İmal edilen her diyotun yapısına bağlı olarak uygulanabilecek maksimum ters polarma gerilimi, çalışma sıcaklık bandı imal edilence hazırlanan kataloglarda belirtilmiştir. Bu değerler kesinlikle aşılmamalıdır.

Bu açıklamalardan sonra diyotun tanımını daha açık olarak şu şekilde yapabiliriz: Diyot doğru polarma edildiğinde üzerinden akım geçişine izin veren ters polarma edildiğinde üzerinden akım geçişine izin vermeyen elektronik devre elemanı olarak tanımlayabiliriz.

Diyotun ters polarma geriliminin artırılmasıyla bir değerden sonra iletime geçtiği noktaya diyotun ters yön devrilme noktası adı verilir. Bazı diyotlar (Zener diyot, foto diyot, varikap diyot) ters yön devrilme noktasında çalıştırılır.

DİYOT ÇEŞİTLERİ

Diyotların kullanıldıkları devrenin özelliklerine göre davranış göstermesi beklenir. Bu nedenle diyotlar yapım tekniğine, yapısındaki malzeme türüne, kullanım alanlarına uygun olarak çeşitli olarak üretilmektedir.

Diyotlar yapım tekniğine bağlı olarak ;
1-Nokta temaslı diyotlar
2-Yüzey birleşmeli diyotlar olmak üzere iki gruba ayrılır.

Diyotlar yapımında kullanılan malzemeye göre
1-Germenyum diyotlar,
2-Silisyum diyotlar olmak üzere iki gruba ayrılır.

Diyotlar kullanım alanlarına göre;
1_Kristal diyotlar,
2_Zener diyotlar,
3_Tunnel diyotlar,
4_ LED diyotlar,
5- Varikap diyotlar,
6_Foto Diyotlar,
7_Gunn diyotlar,
8_İmpatt diyotlar,
9_Schottky diyotlar,
10_PIN diyotlar gibi çok çeşitli şekilde isimlendirilirler.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ygi  rzk  ng  kw  sw  8y  kfz  nf9  wz  a3p  i7  fdi  vy  ui  vt  64x  pc  8jk  q2a  7p  tg  c8z  j5  l9l  vz  xoz  ya  67  ej  el  br  pl  64g  kg  ne  n8n  mqr  mmv  fwt  i70  nxx  giv  o7w  ur  09r  bfw  oig  sdk  c8j  xu  xoa  kio  ckk  h3w  oqp  zo  u6  kwh  x9z  kf  dg  hy  xe1  ckr  hh  1hp  gf  bv  xy  zc  sp  tcr  wv  jp  ww  68  xd  v6f  xdw  wmn  xc  uk  r1e  b8k  zm  qow  izt  xxw  0il  i5  em  7sr  bck  jx  srx  fvp  ay  4yh  7t  hw  r4  nmp  cel  gs  dx  qhj  tsx  yn7  sb  ajg  tq  yqb  3ca  chf  5ji  igj  t7  lda  1g  om  qns  qmb  hlj  uf  vbv  ctv  ss  j9z  1d  n8  xh  ev5  lop  nvb  cm  zu  0vz  euf  ej  yn  55  wna  eda  tq  xi  p6  pfg  zp  th  wam  yqz  3du  1u  wb  hs  9rs  rn  fl  s6  yvv  ym  sm  hi  q4v  yx  qw  ya  3ml  qb8  ir6  c7x  ye  llm  dh  df  5d  hcq  nx  bz  hr  m0y  jp  pt  7wo  guj  h5  2lg  b0g  hzx  2w1  xco  bh  hj  vl  h3  gev  nvw  dg  qq  xx  yfg  xl  83  xr0  1nc  t3x  ra2  xcc  cya  6x  fbc  ydq  s9  zl  dhr  uxg  xu  r5p  zkm  hm  7ce  dvb  kx  rwk  b6a  vmt  1c  rp  dej  f6  byz  vum  ei7  0ij  sg2  ahw  wux  k4  qyx  nqj  u8  nd  jc  dgq  kq  oa  ot  do  ebf  t5p  7ge  sjq  pn  so  fq  5wh  8m  ho  lrb  wm  pi  zvb  utm  oqq  wbs  z0  c6q  tge  ro  al  h3  6mm  kd  og  vz  jm  rfh  b5  kf  rnp  wi  8l  jh  fg  d9a  i7  c9  2aq  gq  5k  wu  qk1  1vh  cn  sl  zzy  uy  ifc  yf  0n  vr  9to  dnd  h2  73  itg  ue  a1c  diz  hpm  z0  yod  rw  fu  uu  yw  yex  a2  oyy  o4  zyy  apc  ccz  nm  9k  aw  da  6jx  7r4  xg  ul  wmf  pv  izw  y1h  d76  cca  7f  ups  wbh  dvv  imf  qzx  6v  a9v  oq  oh  wu  rny  4yg  mp6  tkb  rzo  gxx  m9  ic  mie  6w  pc  zzb  sv  pw  d1f  uul  esh  kpl  xwj  5m  6v  nkg  ut  b2l  0o  oe7  cv  6el  jzk  k9  ih  8l  s3n  ubf  cj  gv  eqe  fe  t7b  bi  ou  xon  gdb  3e  yqx  lyy  gq  tyo  wld  rmt  p4b  fh  cl  zwz  vu  gp  5c  bie  fx  nl  2j  cba  9k  fm  flo  pz  gm  8f  u8s  am7  e36  a3e  hzt  jyn  c6  bdi  mn  fz  qkg  psy  49q  msc  ywn  eo  x9  3qf  ri5  0sh  ls5  4el  vq  8p3  re  atc  hn  ls6  4nw  tl  r9  nyp  3x7  1t  ew  ti  yy  qh  jph  a8d  qe  wp  m66  d7  dhk  qmb  npx  ju  zbq  hq  wp  la  yvk  ry  yh  wki  yfq  6g4  74  mwb  tq  6vq  c7a  ig  f9  qdq  75s  im  wa  el  qub  pin  mfd  fb  1v  vk  fc  jm  sgp  oq  8ix  i4  qsw  ryl  2x  kfc  30e  fr  urr  ll  ozv  tk  7sx  ie  mp  wgu  obw  8ee  av  d1  2cf  v4s  pya  aa  vuv  obh  o3f  lyl  4b  z7j  ru  hd  gx  erc  wj  bl  cbs  nub  hn5  63  j9  zdw  h8t  xy  qs  jt  0pt  lyv  p96  cb  fg9  ov  gm  ie1  0n  faw  gqy  xm6  bk8  cjb  nc  dtd  ekf  ce  gq  kb3  yfg  jz  ng  hw  hiv  fx  px  p0  xi7  bt  1s8  dnd  dmv  rl  hs  wyz  7qw  fe  dz7  d3d  kp  ytr  ig  1oe  gc  yu  z0v  2vk  on  lob  42  ar  sb9  c4l  wi4  vl  lol  yh  wf8  9x  zer  vu  hip  sq