Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Karınca

0 5.818

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Karınca10. Jack Jumper Ant

Bu karınca bazı kişiler için kabus gibi gözüken küçük bir akrebe benzeyebilir. Jack Jumper Ant, Avustralya’ya özgü bir karıncadır. “Hopper Karınca” olarak da tanınır. Bu zehirli karınca 1980-2000 yılları arasında yaklaşık olarak dört kişiyi öldürdü. Tek bir ısırıktan korkulacak bir şey olmadığı zannedilse de, tek ısırıkla insanları öldürecek kadar zehirli olduğu örnekleri görulmüştür. Zehir kurbanlarda alerji, artan kalp hızı, düşük tansiyon gibi semptomlara neden olmaktadır. Zehrin hedefi, mağdurun bağışıklık sistemine çarpmaktır.

9. Pony Ant

Midilli karınca, karınca türleri arasındaki en korkunç karınca olarak gösterilir. Bu karıncalar Avustralya’ya özgüdür. Yeşil karınca olarak da tanınır. Görünüşleri fazlasıyla ayırt edici ve eşsizdir. Sokmalar çok güçlüdür ve insanlarda şiddetli ağrıya neden olurlar. Tıbbi açıdan çok dikkatli olmak gerekmektedir. Sokma durumunda zehir mağduru anafilaktik şoka sokabilir. Anafilaktik şok şişmeye, kaşınmaya, kusmaya neden olan alerjik bir reaksiyondur. Ayrıca tedavi edilmediği sürece yoğun zehir mağdurun ölümüne neden olabilmektedir.

8. Green Tree Ant

Yeşil Ağaç karınca da Avustralya ve Tropikal Asya’da bulunan dokumacı karınca olarak tanınır. Bu karıncalar tarafından yapılan yuva, yaprakların dikilmesi ve bir koloni oluşturulmasıdır. Her karınca kolonisi, kafa sayısından yarım milyondan fazla olabilir. Ayrıca bu karıncalarda sokma durumu yoktur. Fakat her ısırık ciltte delici bir iğne gibidir. Yeşil Ağaç karıncalarının bazı avantajları da vardır. Bu avantaj toplu olarak ezildiklerinde toplanan yağdır. Bu yağın mide enfeksiyonu ve doğurganlık komplikasyonlarını tedavi ettiği görülmüştür.

7. Bullhorn Acacia Ant

Bullhorn Akasya karınca görünüşte eşek arısı gibidir. Bu karıncanın sokması darbeli bir etki yapabilir    ve insanın derisinde fazla ağrılı olabilir. Bu karıncalar büyük ölçüde Afrika ülkelerinde görülür. Astım ve derin depresyonların tedavisinde kullanılabilecek birçok tıbbi avantaj sağlar.

6. Florida Harvester Ant

Florida Harvester Ant, temel olarak Kuzey, Orta ve Güney Amerika çöllerinde bulunur. Florida Harvester karıncalarının hemen hemen tümü sakallı bir görünüşe sahiptir. Ayrıca, sakallı yapıları, onları küçük kumtaşları ve tohumları düzgün kum yüzeylerinde tutmaya yardımcı olur. Florida Harvester karıncaların asla küçümsenmemelidir. Zehirler boynuzlu kertenkele gibi hayvanları öldürmek için savunma mekanizmasının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu karıncalar insanlar için de potansiyel bir tehlikedir.

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Karınca5. Fire Ant

Yaygın olarak Solenopsis cinsine giren 200’den fazla ateş karınca türü vardır. İsminden de anlaşılacağı gibi, ateş karıncaları, yanan bir cildinkiyle aynı etkiyi yapar. Bazı ateş karınca türleri, “zencefil karıncaları” olarak bilinmektedir. Onlardan gelen sokmalar çok acı verici ve acil tıbbi müdahale gerektiriyor. Isırıkların zehri alkaloidlerden oluştuğu için çok tehlikeli olabilir. İnsan cildindeki alerjik reaksiyon, şişlik ve tahrişe neden olabilir. Diğer semptomlar zamanla tedavi edilmezse sonuçta ölümcül olabilen genişlik ve konuşma bozukluğu olabilir. Ateş karıncaları küçük hayvanları öldürecek kadar güçlüdür ve davranışları çok agresiftir.

4. Siafu Ant

Siafu karınca “Sürücü karınca” olarak tanınır. Orta ve doğu Afrika’da bulunan karınca, insanlar için fazla tehlikelidir. Her yuva, 20 milyondan fazla kişiden oluşabilir. Avcıları gruplar halinde birkaç saniyede ayıran güçlü ve sağlam bir çeneleri vardır. Dahası, işçi karıncaları normal olanlardan daha güçlüdür. İşçi Siafu karıncaları, daha büyük çene boyutları, daha fazla dayanıklılık ve batma yetenekleri ile öne çıkarlar.

3. Army Ant

“Raids” olarak da tanınan ordu karıncaları, insanlar için potansiyel olarak çok tehlikelidir. Ordu karıncaları göz önünde bulundurulduğunda, aslında doğada çok agresif olma eğilimindedirler. Grubun saldırısı, avı yıkmak için 100.000’den fazla karıncadan oluşur. Dahası, ava saldırırken niyet, kurbanı en sonunda öldürmek için bir grup olarak kurbanı devirmektir.

2. Bullet Ant

Honduras ve Paraguay’da bulunan bu karınca, ağrı faktörü dikkate alındığında listenin başında yer alır. Acı 24 saatten fazla bir süre boyunca mağdur tarafından hissedilebilmektedir. İçlerindeki zehir, merkezi sinir sistemindeki sinaptik iletimi engelleyen itici bir etki verir.

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Karınca

1. Bulldog Ant

Bulldog karınca Guinness World Records’ta dünyanın en tehlikeli karıncası olarak yer alıyor. Karıncaların büyük nüfusu Avustralya’nın kıyı bölgelerinde bulunur. 1988’den beri Bulldog karıncaları yüzünden yaklaşık üç insan ölümü yaşanmıştır. Sokmalar, hassas insanlar için acı açısından ikinci sırada olacak şekilde güçlüdür. Ağrı birkaç dakika sürebilir, ki bu temel olarak “yanmadan acı çekerek keskin” olarak adlandırılır. İnsanlarla etkileşimin çok agresif olduğu görülmüştür. Yuvalarda yaşanan herhangi bir rahatsızlık veya sarsıntı durumunda karınca birkaç santim atlayabilir. Zehrin uzun süre dokuya karşı duyarsızlığa neden olduğu görülmüştür.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku