Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Hakkında Önemli Bilgiler

0 365

Çocuklarda 2 yaş, anne baba ile evlatlarının çatışmaya başladıkları ilk dönemdir. Bu dönemde yavrunuz artık gelişimsel özelliklerle kendi istediklerin yapmak için olağanüstü ısrarcı olacaktır.

Çocuklarda 2 yaş sendromu 18 ay ile 30 ay arasında karşılaşılabilen özel bir dönemi ifade eder, anne ve baba bu dönemi çok iyi yönetmelidir. Yeni doğan bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını gidermek için yanıbaşında sabahladığınız günlerin ve gecelerin ardından ilk adımlarla birlikte çocukların hürriyetlerini ilan ettikleri ilk günler beraberinde bazı sorunları da getirir. Sorunlar diyoruz, çünkü çoğu anne ve baba bu duruma kendilerini daha önceden hazırlamadıklarından ev Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Hakkında Önemli Bilgilerde birtakım anlaşmazlıklar olabilir. Çocuk; yürümeye başlamasıyla yeni dünyasını keşfetmenin heyecanı ve özgürlüğün verdiği hazla ısrarcı, başına buyruk bir tavır takınacaktır. Uyuması, yemek yemesi hatta giyinmesinde bile sorun yaşamanız muhtemeldir.

2 yaş sendromu belirtileri arasında bağırma, iştah kesilmesi, başını yere veya duvara vurma, elindeki herhangi bir şeyi yere atma, hiç olmadığı kadar çok inatlaşma görülmektedir. Çocuğun başına buyruk, ısrarcı yani olumsuz davranışlarının tamamen gelişmesinin sonucu ve geçici olduğunun bilinciyle sabırlı davranılmalıdır. Bu sorunların gelişimle doğrudan ilgisi olmakla birlikte aynı zamanda kıskançlık, tuvalet eğitimi veya temizlik konusunda ısrarcı davranış, ebeveynlerin arasındaki tartışmalar, anne babanın aşırı koruyucu ve engelleyici davranışları bu sorunun daha yoğun yaşanmasına neden olacaktır.

2 yaş sendromunu yaşayan çocuklar için yapılması gerekenler arasında öncelikle anne ve babanın çocuklarını değil, kendilerini değiştirmeleri gelmektedir. Anne ve baba, aşırı koruyucu ve engelleyici tavırlarından vazgeçmeyi bilmelidir. Çocukların bu sendromda yaşadıkları iştahsızlıklara karşı sevdikleri yemekleri Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Hakkında Önemli Bilgileryapmanız, hatta iki veya üç çeşit alternatif arasından beğendiğini yapmanız onun sakinleşmesini ve yemek yemesini sağlayacaktır. Sizin bu süreçte moralinizin yüksek tutmanız ve sabırlı davranmanız gerekeceğinden fırsat buldukça kendi motivasyonunuzu arttıracak aktivitelerde bulunmalısınız. Çocukların bu süreçte önlerine duvar çekmek veya çabuk sinirlenmek hiçbir şeyin çözümü olmayacağı gibi aksine sorunun daha da büyümesine neden olacaktır.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku