Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Yollarla Detoks Bakımı Nasıl Uygulanır ?

0 266

Doğal Yollarla Detoks Bakımı Nasıl Uygulanır ?Detoksifikasyon, kişinin alkol ve uyuşturucu gibi bağımlısı olabileceği zararlı maddelerden kurtulma anlamına gelir. Detoks yapmak, vücudumuzdan, çevremizden ve diyetimizden zararlı veya potansiyel olarak zararlı maddeleri atmak demektir.
Doğrudan veya dolaylı olarak karşılaştığımız birçok zararlı madde vardır. Bunlar kişinin sağlığına zararlıdır ancak detoksifikasyon süreci ile sistemlerimizi zorlayan birikmiş zararlı maddelerden kurtulunabilir.

Doğal Yollarla Detoks Bakımı Nasıl Uygulanır ?BİRİKTİRME EĞİLİMİNDE OLDUĞUMUZ BAZI ZARARLI MADDELER ŞUNLARDIR:

– Endüstriyel atıklar ve araba dumanları da dahil olmak üzere hava kirleticileri
– Gıda koruyucuları, katkı maddeleri ve tatlandırıcılar
– Kozmetik ürünleri, saç boyaları , parfümler ve temizlik ürünleri de vücut için zararlı kabul edilebilecek güçlü kimyasal maddeler içerir.
– İçme suyuna giren ağır metal korozyon
– Alkol, sigara dumanı ve bağımlılık yapan zararlı maddeler
Bu maddelerden bazılarının ( alkol gibi ) suda çözündüğü ve vücudun dışına atıldığı doğrudur, bazı zararlı maddeler ise suda çözünmez ve vücudun yağ dokusuna depolanmaya eğilimlidir.
TOKSİN NEDİR ?
Toksinler temelde fiziksel hasar veya hasara neden olduğu düşünülen ve yeterince büyük dozlarda alınırsa ölümcül oldukları kanıtlanan maddelerdir.
Az miktarda alınan zehirli bir madde enerji seviyesinde, (örneğin kafein veya alkol) bir artışa neden olur. Alkol gibi zehirli bir madde aldığınızda, enerji düzeylerinde bir artış olduğunu görebilirsiniz. Yüksek miktarda alkol içmeye devam ederseniz bir sonraki aşama genellikle uykudur. Vücut onunla doyurulunca ve madde seviyeleri çok yüksek oranlara ulaştığında , kişi toksin almaya devam ederse, sonuç ölümcüldür.

Doğal Yollarla Detoks Bakımı Nasıl Uygulanır ?DOĞAL YOLLARLA DETOKSİFİKASYON YAPIN

Bazı bitkiler yüzyıllardır vücudun temizlenmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.
Bitkiler, sindirim sistemi ya da üriner sistem gibi farklı sistemleri desteklemek için kullanılabilir. Genellikle, bu şekilde yardımcı olan doğal takviyeler kısa bir süre kullanılır ve uzun süre kullanılması önerilmez.
Detoks yapmanın birçok yolu vardır. Bütün yollar maliyetli ve zaman alıcı değildir. Bugün bile detoks yapmaya başlayabilirsiniz. İşte bunun için size yardımcı olacak basit ipuçları:

DİYETİNİZİ GELİŞTİRİN

Vücudunuzun sindirim sistemlerinde stres veya gerilime neden olabilecek gıdalara ara vermek detoksa başlamanın iyi bir yoludur.
Meyve şekerlerinin, rafine şekerin yerine konması gerekir. Rafine şeker enerji yıpranmalarına ve çökmelere neden olabilir.
Enerjiye ihtiyaç duyarsanız biraz meyve tüketin. Meyvede fruktoz denilen meyve şekeri ve vitaminler yüksektir. Böylece sağlıklı enerji elde edersiniz.

MİNERALLİ SU İÇİN

Su, vücuda hayat verici mineraller sağlar. İçtiğiniz suyu kontrol edin. Musluk suyu, arzına ağır metaller katabilen eski borular içinden geçebilir. Evinize su taşıyan boruların temizliğinden emin değilseniz, şişelenmiş suyu ya da içme suyunun sağlıklı bir şekilde temin edildiğinden emin olduğunuz suları tüketin.Maden suyu içmeyide tercih edebilirsiniz.

AĞIR METALLER
Ağır metaller, sağlığa zararlı olan metallerdir ve aşırı dozlarda ölümcül olabilirler. Ağır metaller arasında bakır, çinko, kurşun, civa , arsenik ve kadmiyum bulunur.
Ağır metal kaynakları, araba ve sigara dumanları, toprağa, havaya ve bazen içme suyuna taşınan endüstriyel atıkları içerir. Kurşun; eski, çürümüş borularda ve bazı eski ev boyalarında da bulunabilir. Evinize takılan su filtreleri su kaynaklarının temizlenmesinde çok etkili olabilir.

ZARARLI KİMYASALLARI CİLDİNİZDEN UZAK TUTUN

Saç boyalarında, saç spreylerinde, kozmetik ürünlerinde birçok kimyasal vardır. Mevcut en doğal ürünleri kullanarak cildinize yardımcı olabilirsiniz. Parfüm ve kimyasal maddeler açısından zengin cilt ürünlerinin kullanılması gözenekleri tıkayabilir. Cilt vücudun tamamı için; yaşayan, nefes alan bir koruma niteliği taşır. Cilt, gözenekleri yoluyla toksinleri atmada yardımcı olur.

Doğal Yollarla Detoks Bakımı Nasıl Uygulanır ?ORGANİK ÜRÜNLER TÜKETİN

Organik ürünler tüketmek, bir yiyeceğin yanında tükettiğimiz kimyasalların miktarını azaltabilir. Ayrıca meyve ve sebzelerin mümkünse toplanması ve yenmesi arasındaki süreyi kısa tutun. Böylece daha sağlıklı besinler tüketirsiniz.

Kaynakça:
https://www.organicnutrition.co.uk/articles/detoxing-and-cleansing.htm

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.