Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ölümsüzlük İksiri-Reishi Mantarı Nedir?

0 276

Ölümsüzlük İksiri-Reishi Mantarı Nedir?Uzak Doğu’nun ölümsüzlük iksiri ‘Reishi Mantarı‘ 2000 yıldan fazla bir zamandır bir çok hastalığın tedavisinde şifa iksiri olarak kullanılmaktadır. Günümüzde de bu mantarın tedavi edici özelliklerinden çokça faydalanıyoruz. Bu mantar bir çok hastalığı tedavi etmiş ve etmeye devam etmektedir. Ağaçların gövdesi üzerinde yaşayan bu mantar kırmızı rengiyle de oldukça ilgi çekiyor. Bu mantar türünün dikkat çekici özelliklerinden birisi ise yenilebilir mantarlardan olmaması. Tazeyken ve ya kurutulduğunda su içerisinde kaynatılarak içerisindeki şifalı ögeleri suya salmasıyla ancak faydalanabiliyoruz.

Reishi Mantarının Yapısı

Bu mantarın kimyasal yapısında; ganoderik asit ve türevleri, karbonhidratlar, aminoasitler, kumarin, alkaloid, protein ve mineraller bulunmaktadır. Reishi mantarının etken maddesi ganoderma lucium adı verilen bir maddedir. Bu madde özellikle kanser yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları ve artrit gibi hastalıkların tedavisinde takviye olarak kullanılır. Reishi mantarının yapısında bulunan çok karbonlu polisakkaritler hiper tansiyonun düşürülmesi ve bağışıklık sisteminin düzene girmesine yardım etmektedir. Ganoderik asit adı verilen madde ise nefes darlığı ve karaciğer foksiyonlarını düzenleyici olarak görev yapar ve histamine bağlı meydana gelen alerjilere iyi gelmektedir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarının doğru ölçüde ve doğru şekilde kullanıldığında amacına hizmet etmiş olacaktır.Doğru bir tedavi için istikrarlı bir şekilde tüketmek ilk şart. Reishi mantarının üzerinde kitin adı verilen sert bir tabaka bulunduğu için mantarı küçük parçalara bölerek yapısındaki kimyasalları ortaya çıkartabiliyoruz. Küçük parçalara ayrılan reishi tanecikleri cam bir kapta su içerisinde 20 – 30 dakika kadar bir süre kaynatılır. Cam kap kullanmanın önemi Reishi mantarı yapısında bulunan Germanyum elementi metal bir kap kullanıldığında metal yüzeye yapışacak ve suya nüfus edemeyecektir. Mantar kaynatıldığında kırmızı rengini suya bırakacaktır. Mantarın suyu içilmeye başlandığında şifalı etkisi de artık vücudumuzda ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Ölümsüzlük İksiri-Reishi Mantarı Nedir?Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

– Reishi mantarı başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığı tedavi etme özelliği bulunmaktadır.
– Cildi iyileştiren anti-aging etkisi vardır.
– Vücudu toksinlerden arındırır.
– Fazla yağların depolanmasını önler.
– Ruh ve sinir sağlığını düzeltir.
– Uyku sorununu düzenler.
– Ultraviyole ışınlara karşı koruyucu etkisi vardır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kanser başta olmak üzere hiper tansiyon, kolesterol, diyabet gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.
– Dolaşım sistemini düzenleyerek, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
– Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, daha bir çok sağlık sorunlarını da önleyici etkisi vardır. Düzenli kullanıldığı taktirde sağlıklı kişilerin olası hastalıklara karşı korunmasını arttırmaktadır.

Ölümsüzlük İksiri-Reishi Mantarı Nedir?Reishi Mantarını Kimler Kullanmamalı?

Mantar alerjisi olanların, Hemofili hastalarının, kanı sulandırma özelliği olduğundan ameliyat olacak kişilerin ameliyattan bir hafta önce ve sonra reishi mantarını kullanmayı durdurmaları gerekmektedir. 10 yaşının altındaki çocuklarda, gebe ve emziren anneler doktorlarına sormadan kullanmamalıdır. Tansiyon düşürme özelliği olduğu için düşük tansiyonlu kişilerin ya da tansiyon ilacı kullanan kişilerin kullanması önerilmez. Organ nakli yapılmış hastaların doktor onayı olmadan kendi başlarına hiç bir şey kullanması önerilmez.

Kaynakça:
https://meraklikadin.com/reishi-mantar-nedir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-11431.html
http://www.beslenmedestegi.com/bitkisel-ilaclar/reishi-mantari
https://www.doktorsitesi.com/article/reishi-mantari-nedir-faydalari-nelerdir
http://www.nnedir.com/sifali-bitkiler/reishi-mantari-nedir-faydalari-nelerdir.html

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.