Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Zeytinyağını Anlama Yöntemleri Nelerdir?

0 362

Günümüzde birçok sıvı yağ türü vardır. Bu sıvı yağlardan biri de zeytinyağıdır. Diğer sıvı yağlarla kıyaslanmayacak kadar kaliteli ve faydalı olan zeytinyağı, Prof. Dr. Canan Karatay başta olmak üzere, birçok bilim insanının önerisidir. Her sabah tüketildiği takdirde insan sağlığına yüzlerce fayda sağlayan doğal zeytinyağını anlamak için bazı yöntemler vardır.

Doğal Zeytinyağını Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Sektörde oluşan yoğun talep sebebiyle, birçok kötü amaçlı kişi ya da kurum merdiven altı olarak tabir edilen zeytinyağı üreterek tüketiciyi kandırmaktadır. Peki, doğal zeytinyağını anlama yöntemleri nelerdir? Bu sorunun cevabını vermeden önce zeytinyağı çeşitleriyle ilgili bilgi verip, son olarak cevabı ileteceğiz. Çünkü temelden öğrenilmesi, anlama noktasında daha faydalı olacaktır.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde temelde 4 çeşit zeytinyağı bulunmaktadır. Bu çeşitler de kendi aralarında ayrılmaktadır. Bu 4 çeşit yağ; naturel sızma zeytinyağı, naturel birinci zeytinyağı, riviera zeytinyağı ve pirina yağıdır. En çok tercih edilen ise naturel sızma zeytinyağı, ardından da naturel birinci zeytinyağıdır. Riviera ve pirina; kalite seviyesinin ve doğal olarak faydasının düşük olması sebebiyle tüketiciler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel sızma zeytinyağı için en çok tercih edilen alt zeytinyağı çeşidi Naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı olarak kendini göstermektedir. Çünkü diğer tüm zeytinyağı çeşitleri arasında besin değerleri açısından en kaliteli zeytinyağı budur. Zeytinlerin yeşilken, erken hasat yöntemiyle toplanması ve maksimum 4 saatlik süreç içerisinde üretim bandına alınmasıyla üretim süreci başlayan naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının üretiminde kontinü yöntemi kullanılır. Bu yöntemle birlikte zeytin bir takım fiziksel işlemlerden geçerek yağını salar.

İlk olarak temizlenen zeytinler, sonrasında kırılır ve hamur haline getirilir. Hamur haline getirme sürecinde sıcaklık 26 dereceye kadar sabit tutulursa soğuk sıkım yöntemi uygulanmış olur. Eğer 26 dereceyi geçerse, normal üretim yapılmış olur ve soğuk sıkım kapsamında değerlendirilemez. Naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının dizyem aralığı 0,4 ila 0,6 aralığındadır.

Doğal Zeytinyağını Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Naturel Birinci Zeytinyağı

Naturel birinci zeytinyağı, dizyem aralığı naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağına kıyasla daha fazla olan yağdır. Yine zeytinlerin erken hasat yöntemiyle toplanmasıyla üretilir. Genel olarak sıcak yemekler ve kızartmalarda tercih edilen naturel birinci zeytinyağının tadı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağına göre daha yoğundur. Oleik asit oranı %2’den düşük seviyededir.

Pirina Yağı

Pirina, zeytinin sıkılmasının ardından çıkan posaya verilen isimdir. Naturel birinci sızma zeytinyağı ve naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağına göre faydası neredeyse yok denilecek kadar az olan pirina yağı, günümüzde genellikle restoranlar, oteller ve toplu yemek pişirilen alanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu işletmelerin tercih etme sebebi ise fiyatı ve kolay bozulmamasıdır. Ev kullanımı için kesinlikle önerilmez. Çünkü insan sağlığına sağladığı fayda 1 tanedir. O da vücudun su ihtiyacını bir nebze de olsa gidermesidir. Sızma zeytinyağı ve birinci zeytinyağı; sağladığı faydalarla kalbi koruma altına alıp, bunun yanı sıra kanser tarzı hastalıklara karşı yüksek bağışıklık sağlarken, ev tüketiminde onların tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Doğal Zeytinyağını Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Zeytinyağı, tüketim oranı her geçen yıl artan ve milyonlarca kişi tarafından severek tüketilen bir tüketim ürünüdür. Dolayısıyla birçok kişi ve kurum tarafından da üretilmektedir. Burada, doğal olup olmaması oldukça büyük önem taşır. Çünkü doğal olmayan zeytinyağı; ne fayda anlamında ne de farklı bir anlamda insan sağlığına hiçbir katkıda bulunmadığı gibi, içerdiği kimyasala göre zarar dahi verebilir. Peki bir zeytinyağının doğal olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bunun için 3 farklı yöntem vardır. En kesin yöntem laboratuvar analizidir. Bu yönteme başvurmadan önce ön test aşaması için de; koku ve tat testi yapılır. Genel olarak zeytinyağları koku ve tat testinde doğal olup olmadığını kanıtlamaktadır. İşte Öz Köyüm tarafından aldığımız bilgilere göre bir zeytinyağının doğallığını anlamak için yapılacak testler:

Koku Testi 

Zeytinyağı, koku açısından baskın bir tüketim ürünüdür. Kapağını açtığınız andan itibaren sizi yeşilliklerin içerisine götürecektir. Taze sulanmış çim kokusu, ferah ot kokusu, çağla – badem kokusu, baskın zeytin kokusu gibi kokular algılanmalıdır. Eğer kokladığınızda bu kokuları algılayamıyor, bunun yerine direkt olarak boya gibi kimyasal kokular alıyorsanız aldığınız zeytinyağı kesinlikle doğal ve gerçek bir zeytinyağı değildir. Eğer doğal olarak aldığınızı düşünüyorsanız direkt olarak iade etmelisiniz.

Tat Testi

Eğer doğallığını merak ettiğiniz zeytinyağı koku testinden geçmişse; sırada tat testi vardır. 1 çay kaşığı zeytinyağını ağzına almanız, birkaç saniye beklettikten sonra yutmanız size doğallığını gösterecektir. Zeytinyağını ağzına almanızla birlikte dilinizde acımtırak bir hissiyat meydana gelecektir. Bu çok yoğun olmasa da olmalıdır. Yuttuğunuzda ise genzinizde yakarlık hissiyatı bırakacaktır. Eğer bu hissiyatlar varsa, koku testinden de başarılı bir şekilde geçilmişse aldığını zeytinyağı doğaldır. Fakat böyle bir hissiyat yoksa normal su gibi yutabiliyorsanız, sudan tek farkı kıvamı ve tadıysa, bu durumda aldığını zeytinyağı ne yazık ki doğal zeytinyağı değildir.

Laboratuvar Testi

Yukarıda verdiğimiz test yöntemleri doğal yöntemlerdir. Bunların yanı sıra bir de laboratuvar testi vardır. Bu testle birlikte bir zeytinyağının doğal olup olmadığını %100 kesinlikle öğrenebilirsiniz. Çünkü bugün zeytinyağı analizi yapan laboratuvarlarda birbirinden farklı 16 yöntem kullanılmakta ve zeytinyağı, yapı taşlarına kadar inceleme altına alınmaktadır. Laboratuvar testi birkaç saat içerisinde tamamlanmakta ve sizlere doğal / kaliteli olup olmadığıyla ilgili bilgi verilmektedir.

Hangi Zeytinyağı Tercih Edilmeli?

Zeytinyağları arasında naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının tercih edilmesini öneriyoruz. Çünkü bu zeytinyağı; gerek sağladığı faydalar, gerekse içerdiği polifenol ve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir yağdır. Doğrudan tüketime uygun olması ise; her sabah tüketildiğinde vücuda sağladığı inanılmaz faydaları beraberinde getirmektedir. Bu yüzden eğer yağlar arasında bir seçim yapılacaksa; bu seçim naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağından yana olmaktadır.

Doğal zeytinyağını anlama yöntemleri ile ilgili bilgilerini aktaran Öz Köyüm; aynı zamanda naturel erken hasat zeytinyağı ve bununla birlikte naturel birinci zeytinyağı üretimi de yapmaktadır. 1957 yılından beri Burhaniye / Pelitköy’de bulunan zeytinliklerinden hiçbir kimyasal uygulaması yapmadan, İyi Tarım uygulamalarına göre hasat ettiği zeytinlerini kendilerine ait fabrikalarında, yine kimyasal işlem kullanmadan sadece fiziksel işlemlerle zeytinyağına çevirmektedir.

Yapılan laboratuvar analizlerinde %100 başarıyı yakalayan Öz Köyüm zeytinyağları, 2019 – 2020 yeni sezonla birlikte tüketim oranı oldukça yükselmiş, müşteri portföyünü her geçen gün genişletmeye devam etmiştir.

2018 yılı içerisinde 2 farklı uluslararası yarışmada aldığı ödüller; zeytinyağının kalitesini ortaya çıkaran en büyük garantileri olmuştur. Bu yarışmalar;

  • 2018 – 11. Uluslararası Zeytinyağı Yarışması
  • 2018 – Uluslararası Üstün Lezzet Ödülü (Zeytinyağı Kategorisi) olarak sıralanmaktadır.

Eğer zeytinyağı satın alınacaksa, birçok uzmanın önerdiği gibi bizler de Öz Köyüm naturel sızma erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı satın alınmasını öneriyoruz. Firma, 150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz, altı alışverişlerde ücretli kargo yöntemiyle Türkiye’nin 81 iline maksimum 3 iş günü içerisinde ürününü ulaştırıyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.