Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neti Potun (Nazal Sulamanın) Sağlık Açısından Faydaları

0 253

Çaydanlık benzeri bir kap ve biraz tuzlu suyun burun tıkanıklığı için bu kadar kolay ve hızlı bir rahatlama sunabilmesi oldukça güzel bir durumdur. Bir neti pot kullanmak zor değildir ve pahalı değildir. Ayrıca çok sık yapılması gerekmez. Uygun şekilde kullanıldığında, geleneksel tıp dünyası bile bütünsel ve Ayurveda tıbbı uygulayıcıları ile hemfikirdir. Neti pot, alerjiler, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları ve hamilelik dahil olmak üzere her türlü nedenden dolayı burun tıkanıklığını gidermek için harika bir çözümdür. Bu asırlık burun sulama aracını desteklemek için bilimsel çalışmalar da vardır. Doğru temizlenmiş neti potnda katkısız tuz ve güvenli saf su ile kullanılacağı ise önemli bir püf noktadır.
Burun tıkanıklığı yaşayanlar neti pot kullanması tavsiye edilir ve bu sadece beş dakikadan daha kısa bir sürede, çok kolay ve pratik bir uygulama ile rahat nefes almak için denenmesi gereken bir uygulama olarak gösterilir. Bu yazıda neti porunun faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Tıkanık Sinüsler

Neti pot; Hindistan’da, burun tıkanıklıklarına ve alerjilere yardımcı olmak için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Bazen toz, polen, kimyasallar veya sentetik kokuları içeren çevresel tahriş ediciler nedeniyle sinüs tıkanıklığı yaşanabilir. Genel olarak, bir neti pot ile burun sulama yapmak, genel sinüs tıkanıklığını azaltmak için mükemmel bir araçtır. Sebep ne olursa olsun, neti pot istenmeyen tıkanıkları ve aşırı mukusu temizleyerek burnun iç kısmını daha sağlıklı, daha az tahriş edici bir duruma getirmeye yardımcı olduğu bilinir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığının en klasik istenmeyen semptomlarından biri burun tıkanıklığıdır. Ayrıca sinüs baş ağrısı ve yüz ağrısı eşlik edebilir. Soğuk algınlığı nedeniyle tıkalı bir burun için bir neti pot kullandığında, mukusu inceltilebilir, böylece daha kolay boşalır. Bu, çoklu soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir neti pot kullanmaya ek olarak, mukusu parçalamaya yardımcı olmak için çok fazla su içilmesi önerilmektedir.

Sinüs Enfeksiyonları

Neti Potun (Nazal Sulamanın) Sağlık Açısından FaydalarıBir neti pot kullanmak akut sinüs enfeksiyonuna yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kronik sinüzit için rahatlama sağlayabilir. Kanada Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, kronik sinüs enfeksiyonları olan hastaların semptomlarını iyileştirebildiğini ve altı ay boyunca olumlu sonuçları koruyabildiği tespit edilmiştir. Çalışma denekleri sadece sinüs tıkanıklığından kurtulmakla kalmamış, ayrıca daha az baş ağrısı yaşamışlar ve reçetesiz satılan ilaçlara çok daha az başvurmuşlardır. Macquarie Üniversitesi’nde rinoloji profesörü olan Dr. Richard J. Harvey, daha yüksek hacimli neti kaplarının kesinlikle burun spreylerini boğduğuna dikkat çekmektedir. Bunun nedeni, neti potnun aslında tahriş edici maddeleri ve aşırı mukusu ortadan kaldırarak gerçek nazal irrigasyonu gerçekleştirmesidir.

Alerjiler

Yıllık bazda alerjisi olan milyonlarca insan vardır ve bu sezon geldiğinde neti pot kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Mevsimsel alerji belirtileri genellikle burun tıkanıklığı ve burun sonrası damlamayı içerir. Michigan Sinüs Merkezi’nin eş direktörü Melissa Pynnonen’e göre, semptomları hafifletmek için en iyi yöntemlerden biri burun sulamasıdır. Burun için bu güçlü bir temizleyicidir ve bir neti pot ile burun irigasyonunun yaygın sinüs sorunları için ilaçlardan daha iyi çalışmaktadır. Dr.Pynnonen gibi birçok doktor, yaygın burun ve sinüs semptomları için birinci basamak tedavi olarak neti pot düşünmektedirler.
Amerikan Journal of Rhinology and Allergy’de yayınlanan 2010 bilimsel incelemesi, tuzlu su çözeltisi ile burun sulamasının sadece alerjilerin neden olduğu tıkalı bir burnu iyileştirmenin güvenli ve ucuz bir yolu olmadığını doğrulamaktadır. Ayrıca alerji hastalarının genel yaşam kalitesini iyileştirir ve alerji ilaçlarına daha az ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.

Gebeliğe Bağlı Sinüs Sorunları

Neti Potun (Nazal Sulamanın) Sağlık Açısından FaydalarıBazı kadınlar için hamilelik, aşırı yeme isteği veya yorgunluktan çok daha fazla şikayetlere neden olmaktadır. Hormonlarından dolayı şanslı olarak kabul edilen bazı kadınlar ise genellikle sadece burun tıkanıklığı yaşarlar. Amerikan Gebelik Derneği ve Mayo Kliniği gibi gebelik uzmanları, burun tıkanıklığını, genel tıkanıklığı ve sinüs enfeksiyonları ve anneler için alerjilere bağlı tıkanıklığı iyileştirmek için neti potn güvenli ve etkili bir ev ilacı olduğunu düşünmektedirler. Ve hamilelikte bu problemi yaşayan kadınlar için eti pot kullanımını önermektedirler.

Horlama

Sinüs tıkanıklığı horlamaya neden olursa, neti pot bu şikayetin çözümünde yardımcı olabilir. Burun tıkanıklığından kurtulduktan sonra, istenmeyen horlama alışkanlığından kurtulmak muhtemeldir. Bir neti pot, bazıları için horlamadan kaliteli bir uyku için ideal çözümdür.

Yaşlanma Karşıtı ve Stres

Muhtemelen Neti’nin düzenli pratiğinin yüzün kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünülmez fakat bu da yüzün genç ve kırışıksız görünmesini sağlar. Kas gerginliğini gidermek de zihin üzerinde yatıştırıcı, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve duygusal gerginliği, anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltmaya ve ayrıca zihinsel netliği geliştirmeye yardımcı olabilir. Nazal sulama, sol ve sağ burun delikleri arasında bir denge sağlar ve sırayla, beynin sol ve sağ hemisferlerini çalıştırır. Bu, esas olarak vücudun geri kalanını düzenleyen tüm merkezi sinir sistemi boyunca bir uyum ve denge durumuna neden olur. İlginç bir şekilde, yüksek zihinsel yeteneklerden sorumlu olan beynin ön lobları en iyi şekilde çalışmaya başlar.
Neti Potun (Nazal Sulamanın) Sağlık Açısından FaydalarıSon çalışmalar semptomları hafifletmek için burun sulama kullanımını desteklemektedir. Wisconsin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, tuzlu burun irrigasyonunun sinüs semptomlarını ve yaşam kalitesini iyileştirip iyileştirmeyeceğini ve tıbbi sinüzit öyküsü olan yetişkinlerde ilaç kullanımını azaltıp azaltmayacağını tespit etmiştir. Denekler, burnu sulamak için altı ay boyunca her gün kabartma tozu ile kombine bir salin çözeltisi kullanmışlardır. Sonuçlar sinüs semptomlarında bir azalma, sinüsle ilişkili yaşam kalitesinde bir artış ve sık sinüzit hastaları için ilaç kullanımında bir azalma göstermiştir.
Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan ayrı bir çalışma , elektronik bir ankete katılan aile doktorlarının yüzde 87’sinin kronik rinosinüzit, mevsimsel alerjik rinit ve viral üst solunum yolu enfeksiyonları gibi üst solunum rahatsızlıkları olan hastalarına salin burun sulaması önerdiğini bulmuştur. Yetişkinlere yardımcı olmanın yanı sıra, bu tedavinin çocuklar için de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmalar, salin nazal sulama yapan ve antihistaminik ilaç kullanan mevsimsel alerjisi olan çocukların semptomları azaltma olasılığının yalnızca ilaç kullanan çocuklardan daha olası olduğunu göstermektedir. Ek olarak, neti kabını kullanan çocukların antihistaminik ilaç kullanımlarını azaltabildiği bulunmuştur.
Özet olarak egzersiz, temiz diyet ve yeterli uyku, sağlığınızı korumanın daha belirgin yollarından biridir. Burnu sağlıklı bir vücuda giden bir diğer önemli yoldur. Burun pasajları kirliliğe, alerjenlere ve diğer tahriş edici maddelere karşı ilk savunma hattıdır; onları temiz ve çalışır durumda tutmak önemlidir. Sinüs durulama veya sulama olarak da bilinen burun yıkama, mukus ve toksinleri temizlemenin ve sinüs pasajlarınızı sağlıklı tutmanın etkili bir yoludur.
Binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir Ayurveda tedavisi olan neti pot tüm dünyada bilinirliği artmaktadır ve birçok alerji ve kronik sinüs hastası hoş olmayan tarafı taşıyabilen tezgah üstü ilaçlara alternatif olarak ona yönelmektedir. Bir neti pot kullanmak hızlı, basit ve uygun maliyetlidir ve belki de en önemlisi, vücudun hastalıklara karşı savunmasını artırabilir.

Kaynakça:
fushi.co.uk
chopra.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.