Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tümörün Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

0 731

Tümörün Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?Tümör vücut dokusunun anormal bir büyümesidir. Tümörler kanserli (malign) veya kansersiz (benign) olabilir.

Nedenler

Genel olarak, tümörler hücre bölünür ve vücutta aşırı derecede büyüdüğünde ortaya çıkar. Normalde vücut hücre büyümesini ve bölünmesini kontrol eder. Yeni hücreler, eskileri değiştirmek veya yeni işlevler gerçekleştirmek için oluşturulur. Hasar gören veya artık ihtiyaç duyulmayan hücreler, sağlıklı değişimlere yer açmak için ölmektedir. Hücre büyümesi ve ölüm dengesi bozulursa, bir tümör oluşabilir.

Vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, tümörlere yol açabilir. Tütün, kanserden diğer çevresel maddelere göre daha fazla ölüme neden olur. Kanser için diğer risk faktörleri şunlardır:

Benzen ve diğer kimyasallar ve toksinler, çok fazla alkol içmek, bazı zehirli mantarlar ve yerfıstığı bitkilerinde yetişebilen bir tür zehir gibi çevresel toksinler (aflatoksinler), aşırı güneş ışığına maruz kalma, genetik problemler, şişmanlık, radyasyona maruz kalma, virüsler.

Virüslerin neden olduğu veya bunlarla bağlantılı olduğu bilinen tümörler şunlardır:

*Serviks kanseri (insan papillom virüsü)
*Çoğu anal kanser (insan papillom virüsü)
*Yumuşak damak, dil ve bademcik (insan papillom virüsü) tabanı da dahil olmak üzere bazı boğaz kanserleri
*Bazı vajinal, vulvar ve penil kanserler (insan papillom virüsü)
*Bazı karaciğer kanserleri (hepatit B ve hepatit C virüsleri)
*Kaposi sarkomu (insan herpes virüsü 8)
*Yetişkin T hücresi lösemi / lenfoma (insan T-lenfotropik virüs-1)
*Merkel hücreli karsinom (Merkel hücre polyomavirus)

Bazı tümörler bir cinsiyette diğerinden daha yaygındır. Bazı çocuklar ya da yaşlı yetişkinler arasında daha yaygındır. Diğerleri diyet, çevre ve aile öyküsü ile ilgilidir. Semptomlar, tümörün tipine ve lokasyonuna bağlıdır. Örneğin, akciğer tümörleri öksürüğe, nefes darlığına veya göğüs ağrısına neden olabilir. Kolon tümörleri, kilo kaybı, ishal, kabızlık, demir eksikliği anemisi ve dışkıda kana neden olabilir. Bazı tümörler herhangi bir semptom göstermeyebilir. Pankreatik kanser gibi diğerleri, hastalık ileri evreye ulaşana kadar genellikle semptomlara neden olmaz.

Tümörler ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

Ateş veya  titreme, yorgunluk, İştah kaybı, Gece terlemeleri, Kilo kaybı, Ağrı

Sağlık uzmanınız cilt kanseri gibi bir tümör görebilir. Ancak çoğu kanser bir muayenede görülemez çünkü vücutta derinlerdedir. Bir tümör bulunduğunda, bir doku parçası çıkarılır ve bir mikroskop altında incelenir. Buna biyopsi denir. Tümörün kanserli (benign) veya kansersiz (malign) olup olmadığını belirlemek için yapılır. Tümörün konumuna bağlı olarak, biyopsi basit bir prosedür veya ciddi bir işlem olabilir.

Bir BT veya MRI taraması, tümörün tam yerini ve ne kadar yayıldığını belirlemeye yardımcı olabilir. Pozitron emisyon tomografisi ( PET ) denilen başka bir görüntüleme testi, belirli tümör tiplerini bulmak için kullanılır.

Yapılabilecek diğer testler şunları içerir:

*Kan testleri
*Kemik iliği biyopsisi (çoğunlukla lenfoma veya lösemi için)
*Göğüs röntgeni
*Tam kan sayımı ( CBC )
*Karaciğer fonksiyon testleri

Tedavi aşağıdakilere göre değişir:

Tümörün Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?Tümör tipi, Kanser olumu, Tümörün yeri

Bir organın çalışma şekliyle belirtilere veya sorunlara neden olmayacağı bir “güvenli” bölgede bazen iyi huylu tümörler kozmetik nedenlerle veya semptomları iyileştirmek için çıkarılabilir. Beynin iyi huylu tümörleri, lokal beyin dokusu üzerinde bulundukları yer veya zararlı etkilerinden dolayı çıkarılabilir.

Bir tümör kanser ise olası tedaviler şunları içerebilir:

Kemoterapi, Radyasyon, cerrahlık, Hedefli kanser tedavisi, İmmünoterapi.

Kanser teşhisi çoğu zaman kaygıya neden olur ve kişinin tüm yaşamını etkileyebilir. Kanser hastaları için birçok kaynak vardır.

Görünüm, farklı tipteki tümörler için büyük farklılıklar göstermektedir. Tümör iyi huylu ise, görünüm genellikle çok iyidir. Ancak iyi huylu bir tümör bazen beyinde olduğu gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Tümör kanserli ise, sonuç tanı anında tümörün tipine ve evresine bağlıdır. Bazı kanserler tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyen bazıları hala tedavi edilebilir ve insanlar kanserle yıllarca yaşayabilirler. Diğer tümörler hızla yaşamı tehdit etmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku