Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğru Bütçe Planlaması İçin Tavsiyeler

0 517

Doğru Bütçe Planlaması İçin TavsiyelerHepimiz hayatımız boyunca birçok kez bütçe yapmaya çalışmışızdır. Kimisi işe yaramış olsa da birçoğu sürekliliği olmadığından başarıya ulaşamamıştır. Bunu bazen annemizin bize aldığı kumbara ile yapmaya çalıştık bazen de cebimizde, cüzdanımızda hatta çantalarımızdaki ağırlıktan kurtulmak için. Peki, çocukluk döneminde başlayıp ömrümüzün sonuna kadar yaptığımız bütçeyi nasıl daha doğru yapıp, sürekliliğini sağlayabiliriz?

Bu işe öncelikle gelirimiz ve giderimizi çıkararak başlamak en doğrusu olsa gerek. Çünkü giderimiz gelirimizden fazla ise bu bizim bir yerlerde hata yaptığımızı gösterir. Gelir ve gider tablosunu oluşturduktan sonra dikkat edilmesi gereken diğer husus ise yaptığımız harcamaların kontrolünü sağlayabilmek.

Bütçe oluşturma işi öncelikle sorumluluk, kararlılık ve çaba gerektirir. Birçok insan doğru bütçe uygulamalarıyla her gün hedeflerine ulaşırken bunlardan birisi de neden siz olmayasınız?

Şimdi tüm bu açıklamalardan sonra yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım:

Doğru Bütçe Planlaması İçin Tavsiyeler1- Masraflarınızı kontrol altına alın: Mali durumunuzu değerlendirirken, gereksiz harcamalarınızın neler olduğuna bir göz atın. Mesela bu harcamanız kimi zaman pahalı bir kıyafet ya da dışarıda yemek yemek uğruna ödediğiniz kabarık hesaplar olabilir.

2- Öncelikli ödemelerinizi belirleyin: Mali durumunuzu anlamak için öncelikli olan ödenmesi gereken fatura, taksit gibi giderler için gerekli olan parayı belirlemektir. Ayrıca gecikme faizi yüksek olan borçlarınızı da öncelikli ödemek gereksiz harcamalar yapmanızı önleyecektir.

3- Hedeflerinizi belirleyin: Planladığınız bütçeyi iyi yönetmek için büyük bir hedef tespit edin. Bu hedefiniz sizi motive edecek ve başarıya ulaşmada yardımcı olacaktır.

4- Yazılı bir plan hazırlayın: Yazılı bir plan hazırlamak ne kadar sürede ne kadar yol aldığınızı görebilmek için önemlidir. Planınızda hedefinizi de görmek sizi uyarıp harcamalarınızda dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

5- Harcamalarınızı takip edin: Planınızı uygulayın. Tasarruf yapabilecek farklı yollar bulun. Borçlarınızı en kısa zamanda ödeyebilmek için ek gelirler sağlayacak yeni işler bulabilirsiniz. Bunun için hobi olarak yaptığınız işlerinizi paraya çevirebilirsiniz.

6- Başarıyı ödüllendirin: Hedefinize ulaşmak için kararlılık gösterin ve bu amaca sadık kalmak için sizi en iyi neyin motive edebileceğini belirleyin. Bunun için sizi denetleyebilecek güvendiğiniz bir arkadaşınızı görevlendirmek yararlı olacaktır.

7- Sabırlı olun: Borçlarınızı bir gecede ödeyebilmek gibi bir hayal kurarsanız zaten baştan yanlış yapmışsınız demektir. Başarıya ulaşmak muhtemelen zaman alacaktır. Motivasyonunuzu koruyun.

Tüm bunları yaparken unutmayın ki; borçlarınızı ödeyip, yatırımlar yapmak hayata bakışınızı değiştirecek. Kim bilir belki de çocukluk hayalinizin gerçekleşmesi için size kapılar aralayacak. Belki kendi işinizin sahibi olabilecek ya da yıllardır hayalini kurduğunuz güzel bir ev veya arabanın sahibi olabileceksiniz.

Unutmayın! Bugün yaptığınız küçük yatırımlar ileride size büyük güzellikler olarak geri dönecek.

Yazar: Sündüz USLU

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.