Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız?

0 556

Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız?Zaman çok hızlı akıp gidiyor. Yoğun iş temposu, aile içi sorumluluklar, çocukların bakımı ve daha fazlası ile tüm gün yapılması gereken bir çok sorumluluk sizi bekliyor. Belki de başınızı kaşıyacak vakti bile bulamıyorsunuz. Peki bozulan sağlığınız ne olacak? Sanılanın aksine yoğun tempoda sağlıklı ve zinde kalmak mümkün. İşte çok vakit harcamadan, zinde kalmanızı sağlayacak öneriler.

Düzenli uyku: Fiziksel yorgunluğun giderilmesi ve tüm gün yaşanılan stresin vücuttan uzaklaştırılması için düzenli uyku çok önemlidir. Sabah uyanırken alarmı ertelemeden, her gün aynı saatte kalkmak enerjinizi yükseltir. Bu alışkanlık tüm vücut fonksiyonlarınızı etkileyen beden ritminizin oluşmasını sağlar. Üretilen hormonların miktarı ve ne zaman salgılanacağı, iştah durumu, hücre yenilenmesi, vücut ısısı, vücudun zihinsel ve fiziksel olarak enerjisi beden ritminize bağlıdır.

Sağlıklı beslenme: Günlük beslenirken karbonhidratlı besinleri sınırlayıp, proteinli besinler tüketilmesi önerilmektedir. Karbonhidratlar hızlı bir enerji patlaması sağlasalar da, fazla tüketilmesi durumunda enerjinizi aşağı çeker. Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar yaptıkları diyetlerde, karbonhidrat alımını aza indirgeyerek, protein ağırlıklı beslendiklerinde kendilerini daha zinde ve enerjik hissettiklerini belirtmişlerdir. Kahvaltılarınızda yumurta, süt, peynir gibi protein içerikli gıdalar tüketerek ve ara öğünlerde az şeker ve yağ içeren sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek zinde kalmanızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca enginar, bezelye, ıspanak gibi lifli gıdaları yemek, dinç ve zinde kalmanızı direkt olarak ve olumlu yönde etkilemektedir. Fast food tarzı beslenme ise oldukça yanlıştır. Alınan yağlı kızartmalar, kimyasal katkı malzemeleri gibi sebeplerden dolayı kan şekeri dengesini bozarak sağlığımızı ve zindeliğimizi bozmaktadır.

Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız?Öğünleri Zamanlamak: Öğünlerinizi her gün aynı vakitte tüketmek önemlidir. Eğer vücudunuz saat 8’de kahvaltı yapmaya ya da öğle yemeğini 12’de yemeye alıştıysa, bu saatleri değiştirmeniz kendinizi yorgun hissetmenize sebep olur. Sabahları kahvaltı hazırlamaya vaktiniz olmuyorsa, akşamdan yiyecek bir şeyler hazırlamayı deneyebilirsiniz. Ya da akşam yemeklerini geciktiriyorsanız hafta sonundan yemekleri hazırlayıp buzdolabına atabilirsiniz. Bu şekilde öğün atlamamış ve vücudunuzun zinde kalmasını sağlamış olursunuz.

Sabah kahve içmemek: Aslına bakarsanız sabahları ayılmak için uyanır uyanmaz kahve içmenize gerek yoktur. Yatağınızdan aynı saatte kalkıp, bol güneş ışığı almak ve protein içerikli sağlam bir kahvaltı yapmak size gereken enerjiyi sağlayacaktır. Gün içerisinde hormon seviyesinin değiştiği ve yorgunluğun yavaş yavaş hissedilmeye başladığı zaman zinde kalmak için kahve içebilirsiniz.

Egzersiz Yapmak: Uyanmanız gereken saatten sadece yarım saat önce kalkarak egzersiz yapmanız, kan akışını hızlandıracağından gün boyu kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda yavaş yavaş esneme hareketleri yapmak zihninizin odaklanma kabiliyetini arttırır.

Sabahları Duş Almak: Sabahları kısa süre vakit ayırarak aldığınız duş, gün boyu enerjik kalmanızda oldukça etkilidir. Suya temas etmek size pozitif enerji kazandırır ve vücudunuzun dirildiğini hissederek ne kadar zinde olduğunuzu farkedersiniz.

Su içmek: Bir çok sağlık sorunun nedeni olarak ortaya çıkan su, gün boyunca yeterli enerjiye sahip olmanız açısından da önem taşımaktadır. Vücudumuz uyku esnasında, stokladığı suyu kullanır. Bu nedenle, sabah uyanır uyanmaz vücudun su ihtiyacını gidermek zinde kalmanıza yardımcı olur.

Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız?Stresten Arınmak: Gün içinde kısa süreli meditasyon yapmak sizi rahatlatan ve enerjik olmanızı sağlayan güzel bir yöntemdir. Üç dakikalık meditasyon yapmanız bile kaslarınızın gerilmesine neden olan stres hormonu seviyelerini düşürmeye yeterlidir. Kısa süreli bu meditasyon, gün sonunda uzun süreli meditasyon yapmanızdan daha etkilidir. Stresten arınmak ve enerjinizi yeniden toplamak için, sessiz bir ortama geçerek, oturun ve gözlerinizi kapatın. Daha sonra mutlu olduğunuz bir yeri ya da yapmaktan keyif aldığınız bir aktiviteyi hayal ederek rahatlayın.

Yatmadan Önce Rahatlayın: Ertesi gün zinde kalkmak için, akşam uyku vakti yaklaştıkça bedeni ve beyni sakinleştirmek gerekiyor. Bunun için uyumadan birkaç saat önce cep telefonu, bilgisayar gibi radyasyon yayan elektronik cihazlar kapatılmalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, erken saatteki gün ışığı beyin aktivitelerini arttırıcı etki göstermektedir. Aynı etkiyi cep telefonu ve bilgisayar ekranından gelen ışık da yapmaktadır. Dolayısıyla, bu cihazlar rahatlayarak uykuya dalmanızı ve sabahları dinç bir şekilde uyanmanızı zorlaştırıyor. Bu elektronik cihazları kullanmak yerine, dergi ve kitap okuyarak vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Yazar : Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku