Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Etmemiz Gereken 5 Tüyo

0 414

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Etmemiz Gereken 5 TüyoHangi üniversiteye gitsem? Peki, ya hangi bölümü okusam? Çoğumuzun üniversite sınavı çağlarında karşılaştığı bu problem kimileri için gerçekten problem olabiliyor. Bu durumda aslında 3 çeşit insan vardır. İlki hangi mesleği ve hatta üniversiteyi seçeceğini bilen ve onun için yetecek bir puan almış arkadaşımız, ikincisi yıllardır aklında bir yer olan ama onun için yeterli puan alamamış arkadaşımız, sonuncusu ise aklında hiç yer olmayan kim ne derse hemen o yöne yönlenen arkadaşımız. İlk durumdaki arkadaşımız için tercih dönemi çok daha kolaydır fakat ikinci ve üçüncü durumdaki arkadaşlarımızın kafası çok karışmış haldedir.

1. Günümüzün Değil Geleceğin Mesleklerini Hedefleyin
Teknoloji her geçen gün ivmesini arttırarak ilerliyor. Bu ilerleyen teknolojide birçok meslek dalına olan ihtiyaç da azalacak. Buna bir örnek vermemiz gerekirse zamanının zanaatçıları fabrikaların etkinlik kazanmasıyla yavaş yavaş yok olmaya başlamışlardır. Ama teknoloji hızını düşündüğümüzde şimdi geçişler pek yavaş olmuyor. Bu durumda meslek tercih edecek arkadaşlarımızın günümüzün değil, mezun olduktan sonraki dönemin değil 20 yıl sonraki dönemin mesleklerini düşünüp seçmesi daha yararlı olacaktır.

2. Puanınıza Değil Yeteneğinize Göre Tercih Yapın
Puanım buraya yetiyor o zaman yazayım şeklinde değil ben burada okuyabilir miyim, buradan mezun olduktan sonra işimi yaparken mutlu olabilir miyim şeklinde sorular ile tercihlerinizi yönlendirin. Unutmayın her puanınızın tuttuğu bölümü sevemezsiniz. Her sene yüzlerce tıp öğrencisi aslında istedikleri bölüm tıp değilmiş diye eğitimini yarıda bırakıyor. Akıllı bir tercihle yarıda bırakılan eğitimlerden kurtulabiliriz.

3. Kafanızdaki Bölüm ve Okulları Mezun ve Öğrencilere Sorun
Tabii ki üniversiteye başlamadan tam anlamıyla sevip sevmeyeceğimizi bilemeyiz. Türkiye’nin en iyi bölüm ve üniversitelerinden memnun olmayan sürüyle insan var. Önceliklerinizin ne olduğunu belirleyip ona göre tercihler yapın. Aklınızda olan tüm sorular için o bölümlerden mezun olmuş ya da hala okuyan kişiler ile iletişim kurun. Özellikle sosyal medyanın bu derece etkin olduğu dönemde artık mezun ve öğrencilere ulaşmak da zor değil. Mutlu bir üniversite hayatı için tercih döneminde biraz fazla mesai yapın.

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Etmemiz Gereken 5 Tüyo4. Büyük Şehirleri Tercih Etmeye Çalışın
Üniversite eğitimi sadece okula gidip ders dinlemek değil ayriyeten sosyalliğiyle, dinamiğiyle farklı olanaklarıyla kocaman bir bütündür. Büyük şehirlerde üniversite okumuş kişilerin üniversite ufkunun daha geniş olduğunu söylemekte yarar var. Örneğin İstanbul’da üniversite okuyan birinin elinin altında her türlü mesleki, kültürel, sosyal v.b. imkan mevcut. O imkanları istediği gibi değerlendirip üniversite hayatı boyunca kendine çok farklı kapılar açabilir.

5. Kendi İsteklerinizi Ön Planda Tutun Başkalarınkini Değil
Meslek seçimine geldiğimizde çevredeki herkes Einstein kesilir. Biri bir yerden duymuştur … çok güzel bölüm diye senin de oraya gitmeni ister. Belki doğrudur cidden çok güzel bölümdür ama sen istiyor musun diye sor bir önce kendine. Unutma bu meslekle bir ömür geçirecek olan sensin öncelik senin kararların. Tabii ki çevrendekiler sana yardımcı olmak isteyecekler. Hepsini dinle ama kararı sen ver. Belki de hayatında ilk defa kendi hayatınla ilgili bu derece önemli bir karar alacaksın bu işin sorumluluğunu da sen almalısın!

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku