Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hayatımızın Hızını Arttıran 6 Etken

0 371

Hayatımızın Hızını Arttıran 6  EtkenYeni dünya ile birlikte hız her şeyden önemli bir noktaya oturdu. Ne kadar hızlıysan o kadar iyisindir algısı önem kazanırken tüm işlerimizi hızlı yapmak insanı da yormaya başladı. Özellikle hızımızı arttırmaya çalışırken yaşadığımız stres çoğumuzun sağlığında kötü etkilere neden oldu. Fakat hayatta aslında her gün bolca kullandığımız ama hayatımızın çok hızlanmasına faydası olduğunu fark etmediğimiz o kadar şey var ki! Gelin hep birlikte her gün defalarca kullandığımız bu şeylerin neler olduğunu fark edip farkındalığımızı arttıralım.

1. Metro
Hayatımızın hızını ilk arttırmaya başlayan icat aslında metroydu. Trafik derdini ortadan kaldırırken normalde çok zaman alacak mesafeleri hızlı bir şekilde alıp zamandan tasarruf etmemizi sağladı. Peki siz neredeyse her gün kullandığınız metronun hayatınızı hızlandıranlar arasında olduğunun farkında mıydınız?

2. Bilgisayar
Uzakları yakın yapan cihaz bilgisayar, hem uzak mesafelerle işlemlerinizi hemen halletmenizi hem de kaydetmesi ve yazması binlerce saat alacak verilerimi saklamamızı sağladı. Bilgisayarın hayatımıza daha da fazla yerleşmesiyle hepimiz daha hızlı çalışmaya başladık. Günlük işlemlerimiz için artık eskisi kadar kağıt kullanmamız ve o kağıtlara yazı yazmak için saatlerimizi harcamamız gerekmiyor!

3. Fast-Food Restoranları
Hızlı yaşam ile hayatımıza giren fast-food restoranları yemek için harcadığımız zamanları hissedilir ölçüde düşürdü. Önceden yemeği hazırlaması da yemesi de çok uzun sürerken şimdi hızlı bir şekilde ulaşabileceğimiz ve yine aynı hızda yiyebileceğimiz yemekler her yerde. İlk başta birkaç çeşit yemek ile başlayan fast food restoranlarında artık her damak tadına uygun seçenekler mevcut!

4. Telefon Uygulamaları
Hayatımıza çok yeni girmelerine rağmen çok hızlı yayılan telefon uygulamaları hızımıza hız kattı. Mesela şu aralar adını sıklıkça duyduğumuz Siri uygulaması sayesinde artık mesaj atmak ya da internette bir şey aramak için yazma derdinden kurtulduk. İstediğiniz neyse söyleyin ve telefonunuz sizin yerine yazsın. Bir telefon uygulaması hayatımızı daha ne kadar hızlandırabilir ki!

5. Haber Ajansları
Düşünsenize önceden istediğiniz bir haberi bulabilmeniz için sayfa sayfa gazete karıştırmanız ya da uzun saatler süren televizyondaki haber bültenlerini takip etmeniz gerekiyordu. Ama şimdi haber ajansları sayesinde istediğiniz olayla ilgili konularda istemediğiniz kadar haber bulabilirsiniz, hem de saniyeler içerisinde!

6. Uçaklar
Belki şehirlerarası belki de uluslar arası iş yapıyorsunuz. Ve bu işiniz için sürekli şehir değiştirmeniz gerekiyor. Önceden olsa uzun süren araba ya da tren yolculuğu yapmanız gerekmekteydi. Ama şimdi uçak ile çok hızlı bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz! Ama uçaklar uzun zamandır var hayatımızı şimdi kolaylaştırmadılar ki diyen arkadaşlarımız olabilir. Evet dediğiniz gibi uçaklar yıllardır hayatımızı hızlandırıyor. Fakat hızlı yaşam hayatımızın mottosu olduğu bu günlerde uçak bir lüks olmaktan çıkıp hepimizin ulaşabileceği koşullara indi. Daha önceden savaş amaçlı ya da lüks kesimin ulaşımı için kullanılan uçaklar, ucuzlayan biletler sayesinde çok daha ulaşılabilir ve toplumun bir kesiminin değil çoğunluğunun hayatını hızlandırır hale geldi!

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku