Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Risk Taşıyan Faktörler

0 406

8812_images_6Gebelikte başlayan ani değişimler her zaman var olan bir sorundur. Anne adayı bebeği ana rahme düştüğü andan itibaren fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşayacak, hormonsal değişimlere de şahit olacaktır. Gebelik dönemi zor bir süreçtir. Bu süreç esnasında anne adayı istenmeyen durumlar ile karşılaşabilmektedir. Fakat her anne adayı için bu durum söz konusu değildir. Bazıları gebeliği sürecini çok sağlıklı bir şekilde geçirirken bazı gebe kadınlar ise bu durumu oldukça zor geçirmekte risk faktörünün içine girmektedirler. Gebelikte risk taşıyan faktörlerden en önemli belirtilerden birisi, gebelikte anormal durumların baş göstermesidir. Gebelikte var olacak sorunları düşünemez ne zaman hangi durumların içinde yer alacağımızı kestiremeyiz. Yaş sorunlarında, erken gebelik durumlarında, erken doğum sancılarında bebeğin anne karnında risk her zaman vardır. Anne karnında bebeğin ölümü, besin zehirlenmeleri, ödem sonrası gelişen anormal durumlar, anne için talihsiz bir durumun bilançosu olabilmektedir. Geç evlenen bayanlar ve erkeler 40’lı yaşlardan sonra bebek sahibi olmayı isterler. Fakat bu durum onlar için tehlikelidir. Bebek anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlar fakat doğum sonrası bir takım sendromlar bebekte görülür. Kalp ritimlerinde sonradan gelişen bozukluklar, işitme kaybı, görme kaybı ve göz hastalıkları, gelişim bozuklukları, zekâ geriliği gibi, olumsuz durumlar bebekte görülebilir. Bu onun sorunlu olarak dünya’ya gelmesine sebep olur. Geç yaşlarda değil erken yaşlarda anne olmak bebek ve anne sağlığı için daha uygundur.

Gebelikte risk taşıyan faktörleri genel olarak ele almamız gerekirse,

– Anne ve baba adayının yaşlarının geçmesi, istenmeyen olası durumların ortaya çıkması,
– Sosyolojik kültürel değerler, ekonomik özgürlükler ve geçim sıkıntıları anne adayının sağlıksız, kontrolsüz bir gebelik süreci geçirmesine neden olur.
– Düşük yapma tehlikesi var ise bebeğin ana rahimden her an düşmesi ilk aylarda söz konusu olabilir. Bebek düşme tehlikesi geçirebilir bu sebeple de hayatını kaybedebilir.
– Erken doğum belirtileri, sancıların zamansız gelmesi, kesedeki suyun erken boşalması doğum başladığını gösterir. Bu erken zamanlar bebeğin prematüre bebek olmasına, yoğun bakıma alınmasına hatta solunum cihazları ile bebeğin yaşama savaşı vermesine neden olabilir. Bu olası tehlikeler anne adayında risk faktörüne girmektedir. Ayrıca anne doğum esnasında kan kaybından ya da cerrahi sonrası oluşan bir anestezi uygulamasından sonra sağlıklı bir şekilde ameliyat masasından kalkamayabilir. Doğum her durumda risk içeren bir faktördür.
– Anne ve baba adaylarının kan guruplarında herhangi bir uyuşma görülmediği zaman, bebek bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Sakat, kör, dilsiz işitme kaybı ya da otizm

Çocuk olarak büyümeye devam eder. Anne gebeliğin içine girmeden önce kan değerlerini ve herhangi bir uyuşma olup olmadığını anlaması gerekir. Bir de gebelik öncesi aşırı zayıflık ya da fazla kilonun olması da sağlıksız bir gebeliğe zemin hazırlar. Boy hesaplanması, anne ve babanın ideal boy ve kilonun hesaplaması, yaş faktörü, herhangi bir akrabalık bağının olup olmadığı gözlemlenebilir. Bütün bu tetkikler yapıldıktan sonra doktor anne adayının gebeliğe hazır olup olmadığını hastaya en iyi şekilde anlatır. Eğer raporlarda sağlıklı bir bebek gelişimi söz konusu değil ise, anne ve baba adayı her durum için kendini buna hazırlar. Bebeği aldırma ve ya dünya’ya getirme kararını vermek için kendine zaman tanır. Kesin sonuç olumlu ve olumsuz bir şekilde açıklığa kavuşur.

Gebelikte Doktor Muayenesi Neden Önemlidir?

8812_images_8Anne bebeğini sağlıklı bir şekilde dünya’ya getirebilmek için gerekli muayenelerini her ay düzenli bir şekilde yaptırmak ister. Bebeğini karnından görme şansını yakalar. Ultrasonda bebeğin gelişimi için doktor tetkikleri yapılır. Doktor muayene esnasında anne adayının gebeliği ile ilgili bilgileri hafta hafta gelişimin, bebeğin kilosunu, boyunu ve kısacası gelişimi hakkında her bilgiyi detaylı bir şekilde anne adayına sunar. Anne bu durum karşısında bebeğin gelişimini izlerken mutlu olur. Doktor olumsuz durumların olup olmadığını anneden detaylı test ve incelemeler sonucu açıklar. Bu da onun her türlü olumlu ve olumsuz durum için hazırlıklı olmasına yardımcı olur. Genelde doktorlar gebe kadına hep olumlu bilgiler verirler. Fakat bazen öyle durumların içine girer ki anne adayı her şey yolunda iken bebekte değişik anormallikler gözlemlenir. Bu durumlarda anne adayı için risk faktörünün içine girmektedir. Gebelikte doktor kontrollerinin önemi ve faydası oldukça büyüktür. Doktor hastayı doğru bir şekilde bilgilendirerek gebelik sürecinde daha sağlıklı bir bebek dünya’ya getirme şansını tanır. Bu yüzden gebelikte doktor kontrolünün payı oldukça büyüktür.

Gebelikte Anne Adayı Nasıl Beslenmelidir?

Sağlıklı bir bebek için beslenme şeklinize düzen vermeli ve bunu doktor kontrolü altında gerçekleştirmelisiniz. Bu nedenle bebek gelişimi olumlu bir şekilde 9 ay 10 gün sürecini zamanında tamamlayacak anne adayı 38. Hafta da doğum olayını gerçekleştirecektir. Beslenmenin anne sağlığı içinde önemi oldukça büyüktür. Örneğin anne ne kadar sağlıklı beslenirse bebekte annenin beslendiği vitaminleri alarak gelişir. Gereksiz, sağlıksız, yağlı yiyecekler anne adayının risk faktörünün içine girebilmektedir. Yağlı yiyeceklerde damar tıkanıklığına, kalp krizine ve aşırı kilo alımına sebep olur. Bebek bu durumdan olumsuz şekilde etkilenecektir. Özellikle anne adayının sigara, alkol ve nikotin içeren zararlı maddelerden de uzak durması gerekir. Bebek bu zararlı kimyasalları aldığı zaman bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecek, beyin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayamayacaktır. Doğum sonrası bu anormallikler bebeğin yaşantısında devam edecektir. Gebelikte anne adayının mutlaka tüketmesi gereken besinler bunlardır:

– Süt ve süt ürünlerini gerektiği kadar tüketmek,
– Balık ve balık çeşitlerini haftada en az 2 kere tüketmesi gerekir.
– Yumurta, et, peynir, zeytin, gibi demir içerikli gıdaları tüketmek.
– Ceviz, fındık, kuru üzüm, fıstık, badem, gibi omega 3 bulunan kuru yemişleri tüketerek bebeğin zekâ gelişimine katkıda bulunması gerekir.
– İçinde folikasit ve b vitamini ve diğer vitaminler bulunan lif içerikli sebze ve meyveleri tüketmesi gerekir.
– Günden 1.5 litre kadar sağlıklı temiz su içmesi bebeğin anne karnındaki kesenin sağlıklı bir şekilde birikmesini sağlamak gerekir. Bebeğin o kese içinde daha sağlıklı bir şekilde solunum yapmasını ve gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak için su gerekli bir besindir.
– Sağlıklı beslenmek, hamur işlerinden uzak durmak bunun yerine bol yeşil sebzeleri yemek bebek için daha sağlıklı bir süreç olacaktır. Anne adayı sağlıklı bir şekilde beslendiği sürece risk faktörünün içine girmez, bu süreci daha güzel bir şekilde geçirerek sağlıklı bir şekilde doğum yapar.

Kaynakça:
gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku