Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doktor Mehmet Öz Kimdir ?

0 346

Doktor Mehmet Öz Kimdir ?Dr. Mehmet Öz 11 Haziren 1960 yılında Cleveland, Ohio’da doğan ünlü bir kalp cerrahıdır. Kalp cerrahlığının yanısıra ABD‘de radyo ve televizyon sunucusu ve yazar olarak da bilinmektedir. ABD’de yayınlanan ilk şov programı Dr. Öz ile ikinci Görüş halk tarafından pek sevilmedi ve sadece 1 sezon sürdü. Ancak Dr. Öz daha sonra hala devam eden kendi sağlık merkezli televizyon dizisi Dr. Oz Show’u hazırlayıp sunmaya başlamıştır.

Eğitim Yılları

Suna ve Mustafa Öz’ün oğulları olarak Ohio’da dünyaya gelen Dr. Öz küçük yaşta Amerika’da başka bir yer olan Wilmington, Delaware’e taşındı. Amerika’da büyümesine rağmen ailesi sürekli Türkiye’ye gelip gittiğinden Türk kültürüne çok uzak olmayan Mehmet Öz doktor olmaya Türkiye’deyken karar verdi.

Daha 7 yaşındayken babasının çalıştığı Wilmington Tıp Merkezi’ndeki gözlemlerinden sonra bir cerrah olmak istediğini belirten Mehmet Öz bu hedefine ulaşmak için çalışmaya başladı. Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Wharton School’da işletme yüksek lisansı yapan Mehmet Öz ardından Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak tıp doktoru ünvanını kazandı.

Cerrahlıktan Ünlülüğe Bir Adım

Amerika’da cerrahlık yaptığı dönemde üstün başarısı ve yaptığı ameliyatlarla kendini kanıtlayan Dr. Mehmet Öz alp nakli ve minimal invaziv prosedürlerde uzman oldu. Kariyerinin başlarında kan transfüzyonu üzerinde çok duran Dr. Mehmet Öz daha sonra bir dergiye verdiği röportajda batılı tıbbi gelişmelerle alternatif tıbbi teknikleri birleştirmeye karar verdi. Bu alandaki çalışmalarıyla tıbbi dünyada ününü günden güne arttıran Dr. Mehmet Öz Amerika’nın en bilinen kalp cerrahlarından biri olmayı başardı. Hatta Amerika’nın en bilinen kalp cerrahı demenin yanlış olmayacağı Dr. Mehmet Öz daha sonra sağlıkla ilgili bildiklerini halka aktarmak için sunuculuk yapmaya karar verdi.

1994 yılında Oz New York-Presbiteryen Hastanesi Kardiyovasküler Enstitüsü ve Bütünleştirici Tıp Programı’nı kuran Dr. Mehmet Öz 1998 yılında eşi ile birlikte yazdıkları Kalpten Şifa kitabını yayımladı. Bu kitabıyla birlikte, toplumda bir lider cerrah, doğu ve batı kültürünün geleneklerini birleştiren biri gibi sıfatlarla anılmaya başladı. Halk tarafından ünlenmeye başladığı bu dönemlerde 2003 yılında tek sezon süren bir programla cerrahlığını daha geniş kitlelere duyurabildi. Bu programda bir anda toplumun büyük kısmı tarafından bilinen bir doktor haline gelen Dr. Mehmet Öz’ün o dönemki konukları arasında Amerika’nın en önde gelen ünlüleri bulunmaktaydı. Hem cerrahlık kariyerini hem de televizyon programını çok profesyonel bir şekilde idare etmeyi başarabilen Dr. Mehmet Öz şuan Amerika başta olmak üzere dünyanın en çok bilinen doktorlarındandır. Columbia Üniversitesi Hekimler & Cerrahlar Koleji’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü olarak hizmet vermeye devam eden Dr. Mehmet Öz 2014 yılında kendi yaşam tarzını lanse ederek medyada yeni bir akım geliştirmeye başladı.

Doktor Mehmet Öz Kimdir ?Ayrıca 2014 yılında Dr. Mehmet Öz, Tüketicinin Korunmasıyla ilgili Senato Alt Komitesi’nin, gösterisinde onayladığı kilo verme ürünleri hakkındaki soruları yanıtlamak incelemelerde bulundu. Yaptığı incelemelerin sonucunda onayladığı ürünlerde ülke genelinde satış rekorları kırıldı.
Kişisel hayat

Mehmet Öz ve karısı Lisa, her ikisi de kalp cerrahı olan babalarının düzenlediği bir aile yemeğinde tanıştı.. 1985’ten beri evli olan çift, çok satan SİZ kitap serileri de dahil olmak üzere çok sayıda projede işbirliği yaptı. Dört çocuğu olan Lisa & Mehmet Öz çiftinin en büyük kızı Daphne, babasının izinde bir televizyon sunucusu ve yazarı olarak çoktan programlara başladı.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/dr-oz-21385687

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku