Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Galen Kimdir?

0 268

Galen Kimdir?Galen, M.Ö. 129 yılında doğu Roma İmparatorluğu’ndaki Pergamon kentinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde Türkiye Bergama’da. Bergama, Galen’in büyümesi için ideal bir yerdi; antik zamanların en önemli kültürel şehirlerinden biriydi, oldukça entelektüel bir topluluktu. Kütüphanesi yalnızca İskenderiye Büyük Kütüphanesi tarafından iyileştirildi.

Galen’in babası Nicon çok iyi bir mimar ve matematikçiydi. Oğlu için Bergama’nın en büyük beyinlerinden biri olması için onu çok sıkı bir eğitimde yetirştirdi. Oğlunun klasik Yunan geometrileri, felsefesi, mantık ve edebiyat alanlarında yüksek standartta eğitim görmesini sağladı. Babası Galen’e, herhangi bir düşünce okulunu takip etmemeyi, kendisi için düşünmeyi ve her meseleyi kendi mülkiyetinde yargılanmasını öğretti. Dönemin düşünce felsefe akımları ile zaman kaybetmemesi gerektiğini empoze etti.

Galen Kimdir?O zamanlardaki diğer varlıklı insanlar gibi, Galen’in ailesi köle sahibiydiler ve tüm rutin işleri yapmak için köle kullanıyorlardı. Galen, zamanının çoğunu tıpta çalışmak için harcadı, ancak Galen felsefe hakkında düşünmeye de gizliden devam etti. En iyi doktorların felsefeyi tıp ile karıştırdıklarına inanmaktaydı.

Galen, dönemin yerel hastanelerinin birinde stajyer doktor oldu ve yaklaşık dört yıldır tıpta kullanılan yöntemleri öğrenmiş ve başta ünlü bir doktor olan Satyrus’tan eğitim almıştır.

Babası Nicon öldüğünde Galen’e büyük miktarda miras bıraktı. 20 yaşında olan Galen, Tıptaki son teknikleri öğrenmek amacıyla tüm Akdeniz’i dolaştı. Seyahatlerini büyük İskenderiye tıp fakültesinde bitirdi ve burada yaklaşık beş yıl okudu. Galen, burada öğrenebileceği şeylerin hepsini gördü.

Galen Kimdir?28 yaşında Bergama’ya geri döndü. Babasından miras kalan maddi güç ile dönemin şartlarında öğrenebileceği tüm tıbbi öğretileri gördü. Galen, seçkin bir doktor olarak Bergama’ya geri döndü. Antik tıbbın farklı doktrinlerini Akdeniz’in dört bir yanından öğrenerek 12 yılını geçirmişti. Etkisiz teknikleri ve etkili teknikleri görmüş ve çeşitli becerilerini geliştirmeye çalışarak kendi becerilerini uyguluyordu.

Bergama’nın Başkâhin Tapınağı’nın gladyatörlerine doktor oldu. Galen’e göre, bu uygulamadaki dört yılı onun tıbbı daha yakından öğrenmesini sağladı. Galen, gladyatörlerin sağlığı ve güçlü bir vücut için sağlıklı diyetin önemini tespit etti.

Vücudun çeşitli bölümlerinin işlevlerini görebilmesine izin veren gladyatörlerin ‘pencereler’ olarak gördüğü yaralarını düşündü. Yaraları tedavi etmenin en iyi yollarını öğrendi ve iyi hijyen uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu gördü. Büyük papazın hayranlığını kazanarak gladyatörler arasındaki ölüm oranını inanılmaz bir şekilde düşürdü.

Galen Kimdir?‘Pencereler’, Galen’in insan anatomisinin giderek sofistike bir şekilde kavranması için çok önemlidir çünkü 150. yıl Roma İmparatorluğu’nda insan vücudunun parçalanması yasadışı olmuştu. Kendi ve diğer insanların buluşlarını kullanarak, Galen, tıbba Avrupa ve Arap ülkelerinde 1500 yıldır egemen olan bir doktrini oluşturdu. Arap ülkelerindeki ve Persli uygulayıcılar Galen’in çalışmalarının yönü ile ilgili sorunları fark etmiş olsalar da, hiç kimsenin yüzyıllarca tıp alanında son sözü söyleyen şeyleri tamamen devirme yetkisine sahip olmadığı görülüyor. Galen, anatomi öğrenmenin en iyi yolunun diseksiyon olduğuna inanıyordu. Bazı hataları ortaya çıktı, çünkü insan vücudunu parçalayamadı ve domuzlarda ve primatlarda bulunanların insanlara uygulanacağı varsayımını yapmak zorunda kaldı.

Galen’in tıptaki başarıları,
• Hastanın nabzına dikkatle bakılıp takip edilmesi ve hastalığın teşhisi.
• Hastanın idrarının taranması.
• Gözlerdeki kataraktların giderilmesi.
• Psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanan fiziksel belirtilerin teşhisi.
• İdrarın böbreklerde oluştuğunun kanıtı.
• Atardamarların, önceden düşünülmüş gaz halindeki hava yerine sıvı kanı taşıdıkları.
• Optik sinir ve akustik sinir gibi 12 kafa sinirinin 7’sinin tanımlanması.
• İki kan türünün belirlenmesi (kırmızı ve koyu kırmızı)
• Kalbin tek bir yönde kan dolaşımına izin veren dört valf bulunduğunun keşfedilmesi.

Galen’in ölümünün nedeni ve tarihi belli değildir. Bilim adamları M.Ö. 216 yılında, muhtemelen Roma’da 85 yaşlarında öldüğüne inanmaktadırlar.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku