Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dokunma Duyusu, Güven ve İletişim

0 411

İnsan vücudu dıştan deriyle kaplıdır. Deri duyu organlarımızdan biridir ve üst deri ile alt deri olmak üzere iki kısımda incelenir. Alt deride çok sayıda serbest sinir uçları, dokunma, basınç, sıcak, soğuk algılayan cisimcikler bulunur. Dış dünyayla iletişimimiz deriyle birlikte diğer duyu organları sayesindedir. Duyu organları arasında en fazla alana sahip olan deridir ve vücudumuzu çevrenin zararlı etkilerinden korumaktadır.

ADokunma Duyusu, Güven ve İletişimlt deride bulunan dokunma reseptörlerinin en fazla olduğu yer parmaklarımızın uçları ve dudaklarımızdır. Yeni doğan bir bebeğin dünyayı tanıması da büyük oranda derisiyle olur. Her şeye dokunmak istemelerinin temelinde bu vardır. Ayrıca dokunmanın sakinleştirici, huzur verici bir yönü de bulunmaktadır. Dokunma güven duygusu yaratır. Ufak bir dokunuş bazen birçok kelimeden daha çok şey anlatır. Bir bebekle anne arasındaki bağı ve sevgiyi güçlendiren de dokunmaktır. Henüz hamileyken bile çoğu kez farkında olmadan anne adaylarının elleri karnında olur. İlk iletişim belki de böyle kurulmaktadır.

Masajın Pozitif Etkileri

Birçok kültürde bebeklere yapılan masajlar onların sakinleşip kolay uyumasını sağlamaktadır. Prematüre doğan bebeklerin bakımında da masajlar tedavi edici olarak uygulanmaktadır. Masaj uygulanan bebekler diğerlerine göre daha hızlı gelişmekte, iyileşmekte ve kilo almaktadır. Hastanede kalma sürelerini de kısaltan dokunuşlar bağışıklık sistemlerinin gelişmesi üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır.
Bebeklere özgüven verecek olan dokunmanın etkileri gelecek yıllarda da kendini gösterecektir. Sevgiyi hissettirebilecek en basit yol dokunmaktır. Bir ailede çocuklara daha fazla dokunan, kucaklayan annedir. Babalar bu konuda ikinci sıradadır. Ebeveynlerin dokunuşları iletişimi güçlendirecek, hayatı öğretecektir çünkü bebekler ve daha büyük yaştaki çocukların yakınlığı da uzaklığı da, sevgiyi de öfkeyi de sezme güçleri fazladır.

İletişimi Güçlendiren Dokunuşlar

BiDokunma Duyusu, Güven ve İletişimr ailede ebeveynlerle çocuklar arasında değil eşler arasında da dokunmanın önemi tartışılmaz. Sevgi en kolay dokunup sarılarak gösterilir. Eşlerin birbirine her dokunması cinsel bir anlam taşımaz. Dokunuşlar şefkati, sevgiyi, güveni ve yakınlığı belirtir. İnsanlar arasındaki ilişkilerde sorunlar ortaya çıktığında önce araya mesafe koyulup dokunmanın azaltılması bundandır.

Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yatan ve iyileşmeyi bekleyen, kritik, çevresi ile iletişim kuramayan hastalarda da ilaçlar dışında terapi amaçlı dokunma uygulamaları yapılmaktadır. Tedaviye destek amaçlı bu terapi birçok hastada başarılı olmaktadır. Dokunma duyusu ve ellerden geçmişten bu yana olumlu psikolojik etkileri nedeniyle yararlanılmıştır.

Hayvanlar da bizler gibi kendi aralarında seslerle iletişim kurar. İnsanların onları sakinleştirmesi, iletişim kurması ve güvenlerini sağlaması dokunmayla gerçekleşmektedir. Ses tonlarının etkisi olsa da dokunulan hayvanlar sevgiyi sezecek, daha rahat tavırlar sergileyecek, eğitimleri kolaylaşacaktır.

Satış, Dokunma ve Güven İlişkisi

YDokunma Duyusu, Güven ve İletişimaşam boyu insanların ihtiyaçları bitmez ve yeni bir şeyler satın aldıklarında mutlu olurlar. Özelliklerini anlamak, hissetmek üzere alıcı durumundaki kişiler eşyalara dokunmak ister. Örneğin satın alınması düşünülen bir otomobilin içine oturulup direksiyona, aynasına, ön konsola dokunulur, hatta test sürüşleri yapılır. Ürünlere dokunulmasına izin verilmesi satış oranlarını artırmaktadır. Bunun hormonlarla da ilgisi bulunmaktadır. Dokunma duyusu oksitosin denilen bir beyin hormonunun salgılanmasına sebep olur ki bu da güven hormonu olarak bilinen bir hormondur. Hipofiz bezi arka lobu tarafından salgılanan ve mutluluk ya da aşk hormonu olarak da tanınmış olan bu hormon stresi azaltan, kanın basıncını düşüren, sakinleştiren, bağlılığı güçlendiren özellikler taşır. Doğum olayını ve emzirmeyi kolaylaştırıcı etkiye de sahiptir.

Kaynakça:
medikalakademi.com.tr/bebeklerde-masaj-ve-dokunmanin-gueven-duygusuna-etkisi/
kariyer.net/kariyer-rehberi/dokunmak-stresi-yok-ediyor/
uplifers.com/dokunmanin-olumlu-etkilerine-bilimsel-bakis-iletisim-kurarken-dokunmaktan-korkmayin/
turkish-media.com/forum/topic/282940-kucaklasmak-sarilmak-dokunmak/
uzmanlariz.com/um6VcTJGCsb3
jinekoloji.com/bebegi-dokunarak-masajla-sakinlestirme-yollari
uplifers.com/iliskilerde-fiziksel-temasin-onemi/
bilgeanne.com.tr/dokunmanin-sinir-uclarina-kadar-yayilan-buyulu-etkisi/

Yazar:Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.