Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

1 10.644

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

Sucuk, salam ve sosis özellikle kahvaltılarda ve fast food alışkanlığından dolayı özellikle son yıllarda ülkemizde yaygın olarak tüketilen gıdalar arasında yerini almıştır. Sosis özellikle fast food yiyeceklerde sıkça tercih edilen bir üründür. Salam ve sosis ise genellikle kahvaltılarda tercih edilen gıdalar arasında yer alır.

Peki salam, sosis ve sucuğu tehlikeli yapan nedir?

Salam, Sosis ve Sucuktaki tehlikeyi anlayabilmek için bu gıdaların nasıl yapıldığı önem taşır. Bu ürünler iç yağı, sinirler ve sinirlerin etrafından tam olarak sıyrılamayan çürüksü et parçacıkları, kuyruk yağı, Akciğerler ki Sucuk yumuşak oluşunu Akciğer’e borçludur, deriler, kıkırdaklar, eklem yerleri, iblikler, gagalar, paçalar ve bunu söylemek hoş olmasa da kıllar ve tüyler bu ürünlerin içine karıştırılır. Bunlar çeşitli fabrikasyon işlemleri sonucunda homojen olarak paketlenir ve raflarda karşımıza çıkar.

Söz konusu olan şey hayvanların çeşitli atık denilebilecek bölgelerinden bu besinlere katkı yapıldığı. Özellikle beyaz etli hayvanlarda da bu bir gerçek. Örneğin piyasada Nuget olarak adlandırılan, tavuktan elde edilen ürün tavuğun çeşitli kıkırdak, deri ve göğüs bölgesindeki etlerden yapılır ve tat vermesi için dışında baharat özelliği taşıyan tanecikler vardır. Buradaki ürünlerin içinde kullanılan maddeler çeşitli büyük marketlerdeki ürünler incelenilerek doğrulanabilir. Şöyle ki, örneğin bir kilogram salamı veya sosisi bir kilogram etten daha ucuz bir fiyatla alabilme imkanımız var. %100 kırmızı et etiketi bulunan bu ürünlerin böyle bir çelişkide olması biraz önce bahsettiğim maddelerin bu yiyeceklere katıldığını doğrulamaktadır.

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

Salamın, sosisin ve sucuğun içinde bulunan çeşitli maddelerden bahsettik. Bu maddelerden daha zararlı olan şeylerden bahsedeceğim. Bu ürünlere tadı iyileştirmek için özellikle soğan, sarımsak, salça ve çeşitli baharatlar eklenir. Mikrop üremesi engellenmesi için Nitrit, Nitrat, MSG gibi kanserojen ve sinir sistemini çökerten, obeziteye yol açan ve az da olsa bağımlılık yapan maddeler eklenir. Kuyruk yağı ve iç yağı vücut sıcaklığında erime özelliği olan yağlar değildir. Bu yağların insan sağlığı açısından tüketilmemesi gerekmektedir. Ama bu ürünlerden dolayı vücuda alınan bu yağlar damar tıkanıklığı ve kalp-damar hastalıklarına yol açar. Bunu sucuk tavasında kalan yağın nasıl hızla donduğunu gözlemleyerek doğrulamak mümkündür.

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

Prof. Dr. Erkan Topuz bu yiyeceklerin yaygınlaşma hızı bu seviyede devam ederse 5 yıl içinde ülkemizdeki kanser oranlarının iki katına çıkacağını belirtiyor ve önlem alınması gerektiğini vurguluyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın son zamanlarda hileli ürün üreten firmaları teşhir etmesini de olumlu karşılayan Topuz, Bakanlığın çalışmalarına sıklığını artırarak devam etmesi gerektiği düşünüyor.

Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları Nelerdir?

Araştırmalarda bulunan bilim insanları bahse konu bu ürünlerin çeşitli kanserleri çeşitli oranlarda artırdığını tespit etmiştir. Bu oran %11 ile %37 arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle çocuklarda obezite, erken ergenlik, göz bozukluğu, psikolojik bozukluklar olduğu, kadınlarda rahim ve meme kanseri olma olasılığını 3 katına çıkardığı ve kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkardığı birçok bilimsel deney ile ispatlanmıştır. Bu yiyeceklerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının izni bulunmakla birlikte ürünlerin tamamına yakınında Sağlık Bakanlığı’nın izni yoktur. Uzun, sağlıklı bir ömür için Salam, Sucuk, Sosis, Nuget, hazır köfte gibi yiyeceklerden kaçınmalı, besinlerimizi seçerken dikkat etmeli, çevremizdeki insanlara uyarılarda bulunmalıyız.

”Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Kanuni Sultan Süleyman

Sağlıklı günler dileklerimle…

Yazar:Melih Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mehmethan diyor

    O halde sosisde baş eti lüks olduğundan mı bakanlık ifşa ediyor…yoksa ilgili firmaya garez mi var..kıl ,tüy olabilir,baş eti olamaz ….vay ki ne vay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku