Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zaman Kapsülü Nedir?

0 304

Zaman kapsülü, içerisinde hazırlandığı zamana ait eşyalar konulan ve temel amacı ileride kapsülü bulacak olan insanlarla iletişime geçmek ile arkeologlara, tarihçilere ve antropologlara yardımcı olmak olan kapsüldür. Bazı zaman kapsülleri, belirli bir zaman sonra (örneğin 100 yıl) açılmak üzere bilinen bir yerde korunurken, bazıları ise bulacak kişiler tarafından bulunduğu zaman açılmak üzere saklanmaktadır.

ZZaman Kapsülü Nedir?aman kapsüllerinin ilk örneklerinden biri, 1900 yılında A.B.D.’de Detroit kentinde belediye başkanı William Maybury tarafından 100 yıl sonra açılmak üzere hazırlanmıştır. Kapsülün içine hazırlandığı döneme ait günlük yaşamı yansıtan fotoğraflar ile belediye başkanı tarafından kapsülün açılacağı tarihte Detroit belediye başkanı olacak kişiye yazılmış bir mektup konulmuştur. Kapsül 200 yılında bir tören ile açılmıştır. Ayrıca uzaya da zaman kapsülleri gönderilebilmektedir. Pioneer ve Voyager uydularının içerisine de zaman kapsülleri yerleştirilmiştir. Bu kapsüllerin seyahatlerini tamamlayıp dünyaya dönmeleri uzun yıllar alacağı için, yeryüzündeki kapsüllere göre çok daha uzun süre sonraya mesaj taşımayı hedeflemektedirler.

GZaman Kapsülü Nedir?ünümüze dek açılan zaman kapsüllerine ilişkin olarak, birçok tarihçi, kapsüllerin hazırlandıkları zamanın yaşamı hakkında bilgi vermekten çok uzak oldukları eleştirisini getirmektedirler. Bu sebeple, zaman kapsülü hazırlarken, gelecekteki tarihçilere fayda sağlaması adına günlük yaşamı yansıtan eşya, belge ve fotoğrafların konulması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca kapsüllerin içine teknolojik medyaların konulmasının (örneğin cd, dvd gibi) anlamsız olabileceği belirtilmektedir. Kapsüllerin açılacağı tarihlerde, bu medyaları açıp içindeki bilgileri okuyacak aygıtlar muhtemelen mevcut olmayacağı için, geleceğe mesaj ve bilgi gönderme amacı bu yöntemle sağlanamamış olacaktır.

Zaman kapsülü hazırlamak bizden sonraki nesillere bilgi aktarmak ve onlarla iletişim kurmak için kullanılabilecek güzel yöntemlerden birisidir. Zaman kapsülü hazırlayarak gelecek nesillere yaşadığımız döneme ilişkin bilgiler iletebiliriz. Hatta torunlarımızın torunlarına mektuplar yazıp kapsüller aracılığıyla onlara ulaştırabiliriz.

Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Time_capsule
paleofuture.gizmodo.com/the-10-best-time-capsules-opened-in-2015-1747956945

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku