Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Domates Suyunun Sağlığa Faydaları

0 385

Domates suyu, taze domatesin suyu sıkılarak elde edilen şifalı bir içecektir. Çiğ domates suyu, içerdiği tüm vitamin ve mineraller sayesinde kendi başına süper bir besin olarak kabul edilir. Domates suyunun faydaları, A vitamini, K vitamini, B1, B2, B3, B5 ve B6 Vitaminleri ile birlikte magnezyum, demir ve fosfor gibi minerallerle de hayati öneme sahiptir. Tüm bu vitamin ve mineraller sırayla bilinen ve bilimsel olarak kanıtlanmış güzellik ve sağlık yararlarına sahiptir. Kısacası, bir bardak domates suyu, sağlıklı ve güzel kalmak için ihtiyaç olan çoğu besin maddelerini içermektedir.

Besin Değeri

1 bardak (240 ml) % 100 konserve domates suyuna ilişkin besin bilgileri:
Kalori: 41
Protein: 2 gram
Elyaf: 2 gram
A Vitamini: Günlük Değerin % 22’si
C Vitamini: Günlük Değerin % 74’ü
K Vitamini: Günlük Değerin % 7’si
Tiamin (B1 vitamini): Günlük Değerin % 8’i

Niasin (B3 vitamini): Günlük Değerin % 8’i
Piridoksin (B6 vitamini): Günlük Değerin % 13’ü
Folat (B9 vitamini): Günlük Değerin % 12’si
Magnezyum: Günlük Değerin % 7’si
Potasyum: Günlük Değerin % 16’sı
Bakır: Günlük Değerin % 7’si
Manganez: Günlük Değerin % 9’u
Domates suyu oldukça besleyicidir ve birçok önemli vitamin ve mineralde bulunur. Mesela, yalnız 1 bardak (240 ml) domates suyu içmek, yaklaşık olarak günlük C vitamini ihtiyacını karşılanır, alfa ve beta karotenoidler şeklinde A vitamini gereksinimlerinin % 22’sini karşılar. Karotenoidler, vücuttaki A vitaminine dönüşen pigmentlerdir. Bu vitamin, sağlıklı görme ve doku bakımı için gereklidir. Bu karotenoidler sadece A vitaminine dönüşmekle kalmaz, aynı zamanda serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan korumak için güçlü antioksidanlar olarak da işlev görür.
Serbest radikal hasarının kalp hastalığı gibi kronik durumlarla bağlantılı olduğu ve yaşlanma sürecinde rol oynadığı düşünülmektedir. Ek olarak, domates suyu kalp sağlığı için hayati önem taşıyan iki mineral olan magnezyum ve potasyum ile doludur. Metabolizma ve diğer birçok vücut fonksiyonu için önemli olan folat ve B6 vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.

Domates Suyunun Faydaları

Domates suyunun pek çok faydası bulunmaktadır. Aşağıda muhteviyatı zengin olan domates suyunun faydalarından başlıca 10 tanesi hakkında bilgiler bulunmaktadır:
1. A ve C vitamin kaynağıdır: Bilindiği gibi domates suyu bol miktarda A ve C Vitamini kaynağıdır. Bunlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, göz vizyonunun iyileştirilmesine ve görüş ile ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu vitaminler ayrıca kemiklerin ve dişlerin sağlığını korumada yardımcı olur
2. Yüksek kolesterolü önler: Domates suyu içmek de yüksek kolesterolün önlenmesinde yardımcı olabilir. LDL veya vücuttaki kötü kolesterolün parçalanmasına yardımcı olan lif bakımından zengindir. Ayrıca, kolesterolü stabilize ettiği bilinen Niasin veya B3 Vitamini vardır
3. Kilo vermeye yardımcı olur: Domates suyunun yararları arasında kilo vermeye Domates Suyunun Sağlığa Faydalarıyardımcı olması bulunmaktadır. Vücudu nemli tutarken içerisindeki düşük sodyum ve yüksek lif içeriği vücudun zinde ve tok hissedilmesini sağlar. Vücuttaki metabolik sürecin etkilenmemesini sağlamak için vücuda gereken miktarda besin ve kalori verir.
4. Bağırsak hareketlerini düzenler
Yaşlıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri düzensiz bağırsak hareketidir. Buna karşı koymak için mevcut en iyi çözüm domates suyu içmektir. Domates suyunda bulunan lif karaciğeri sağlıklı tutar, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve böylece bağırsak hareketini düzenlemeye yardımcı olur.
5. Homosisteini temizler: Vücudun homosistein denilen bir bileşiktir ve domates suyu diğer zararsız moleküllere ayırmasına yardımcı olduğu bilinen B6 Vitamini bakımından zengindir. Homosistein, kan damarı duvarlarına zarar veren ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olan bir bileşiktir.
6. Detoksifikasyon: Domates suyu, klor ve kükürt varlığına bağlı olarak vücut üzerinde detoksifikasyon etkisine sahiptir. Karaciğer ve böbrekler vücut detoksifikasyonundan sorumludur. Bu nedenle vücudun sağlıklı kalması için bu iki organın sağlıklı bir durumda kalması esastır. Doğal klor, karaciğer ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurken, sülfür onları herhangi bir enfeksiyondan korur. Domates her ikisinde de bol olduğu için vücuttaki tüm toksinlerden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bir bardak domates suyu içmektir.
7. Aşırı likopen içerir: Domateslerdeki kırmızı renk, likopen olarak bilinen yağda çözünür bir antioksidandan kaynaklanır. Bilimsel çalışmalar, likopenin vücudu meme kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser, akciğer kanseri, koroner arter hastalığı, pankreas kanseri ve ayrıca ateroskleroz gibi farklı kanser türlerine karşı koruduğunu kanıtlamıştır.
8. Vücuda enerji verir: Domates suyu antioksidanlarla doludur, bu yüzden tüketimi kadar tüketilmesi de vücuttaki serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olarak genç ve enerjik kalmasına yardımcı olur. Bu yüzden bir fincan kahve içmek isteyen biri kahve yerine bir bardak domates suyu içerse ihtiyacı olan enerjiyi almış olur.
9. Cilt sağlığı için faydalıdır: Cildin domates suyunun bir çok faydası vardır. Bronzlaşmadan kurtulmaya yardımcı olur, derinin solmasını önler, aknenin tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur, açık gözenekleri küçültür ve yağlı ciltte sebum salgılanmasını düzenler.
10. Saç parlaklığı için faydalıdır: Domates suyunda bulunan vitamin ve demir, yıpranmış cansız ve zarar görmüş saçlara parlaklık kazandırmanın yanı sıra korunmada da yardımcı olur. Ayrıca kepek yanı sıra kaşıntılı kafa derisi kurtulmak yardımcı olmaktadır. Şampuanla yıkadıktan sonra saç derisine ve saça taze domates suyu uygulamak ve saça krem uygular gibi 4-5 dakika beklemek saç sağlığı açısından faydalar sağlamaktadır. Daha sonra saç soğuk suyla durulanmalı ve kendi halinde kuruması sağlanmalıdır.
Domates suyunun zengin içeriğinden faydalanmak için yapılacak en iyi uygulama düzenli Domates Suyunun Sağlığa Faydalarıolarak taze sıkılmış domates suyu tüketmektir. Bu uygulamanın en güzel yanı domates suyu içmenin, çok miktarda tüketilmesine rağmen, hiçbir yan etkisinin olmamasıdır. Fakat domates yüksek ürik asit seviyeleri durumunda dikkatli olunmalıdır.
Domates Suyunun Potansiyel Dezavantajları
Domates suyu oldukça besleyici olması ve etkileyici sağlık yararları bulunmasına rağmen, bazı olumsuz yanları vardır. En büyük dezavantajı, çoğu türün sodyumda yüksek olması olabilir. Bir çok domates suyu ürünü, sodyum içeriğini artıran ek tuz bulundurmaktadır. Sodyum bakımından zengin diyetler, özellikle tuza duyarlı olarak kabul edilen kişiler için sorunlu olabilir. Afrika kökenli Amerikalılar gibi bazı insan gruplarının yüksek sodyumlu yiyeceklerden olumsuz yönde etkilenme olasılığı daha yüksektir.
Ayrıca, araştırmalar sodyumdaki yüksek diyetlerin yüksek tansiyona katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Domates suyunun bir diğer çöküşü, lif bakımından bütün domateslerden biraz daha düşük olmasıdır. Bununla birlikte, domates suyunun hala lif bakımından yüksek olması, elma suyu ve posa içermeyen portakal suyu gibi diğer birçok meyve içeceğinden daha yüksektir.
Pek çok domates içeceğinin kendilerine ilave meyve kalori ve şeker içeriğini artırabileceğini unutulmamalıdır. Bazı versiyonlarda ilave şeker bile bulunabilir. Sağlıklı bir çeşitlilik ararken tuz veya şeker eklenmemiş% 100 domates suyu seçilmelidir. Ek olarak, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan kişiler, belirtileri kötüleştirebileceği için domates suyundan kaçınmak isteyebilirler . Kısaca bazı domates suyu türleri sodyumda yüksek olabilir ve ilave şekerler içerebilir. Domates suyu aynı zamanda GÖRH rahatsızlığı olan bireylerdeki semptomları daha da kötüleştirebilir.

Domates Suyu İçilmeli mi?

Domates suyu toplumun geneli için sağlıklı bir içecek seçimidir. Besin yoğun domates suyu, yaşlı yetişkinler ve sigara içenler gibi artan besin ihtiyacı olanlar için mükemmel bir seçimdir. Örneğin, sigara içenlerin sigara içmeyenlerden daha fazla C vitaminine ihtiyacı vardır. Domates suyu bu besin maddesinde özellikle yüksek olduğu için sigara içiliyorsa akıllıca bir seçim olabilir.
Birçok yaşlı kişi gıda erişimine sınırlı sahiptir ve daha az besleyici gıda yeme eğilimindedir. Domates suyu, birçok besin için gereksinimin karşılanmasına yardımcı olmak için uygun ve lezzetli bir yol olabilir. Dahası, meyve parçacıklı, soda ve diğer şekerli içecekler gibi sağlıksız içecekleri domates suyuyla değiştirmek, herkesin diyetlerini iyileştirmesi için sağlıklı bir yoldur. % 100 domates suyu ilave edilmeden tuz veya şekersiz içmek, besin alımını artırmak için mükemmel bir yoldur.

Kaynakça:
food.ndtv.com
nytimes.comn
v8juice.co.uk

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.