Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerin Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kurallar

0 623

Bebeklerin Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli KurallarBebeklerin birçoğunun doğduğunda tırnakları uzamış olur. Bebeklerin tırnakları keskindir. Yüzlerini çizebilir hatta gözlerine zarar verebilirler. Bu yüzden vakit kaybetmeden bebeklerin tırnaklarını kesmek gerekir. Ama bu anneler için biraz telaş sebebi olabilir. Bebeğin canını acıtmaktan, etini kesmekten korkabilirler.

Korkmanın ya da telaşlanmanın bir anlamı yoktur. Üstelik bebeklerin tırnakları çok çabuk uzar. Sıklıkla kesilmesi gerekir. Ayak tırnakları haftada 1 kere el tırnakları haftada 2 defa kesilmelidir. Daha doğrusu tırnaklar uzadıkça kesilmelidir.

Bebeklerin Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli KurallarBebeğin tırnağını kesmek için en uygun vakit bebeğin uyuduğu vakittir. Çünkü bebek hareketsiz olur. Böylece rahatlıkla bebeğin tırnakları kesilebilir. Uyanıkken de bebeğin tırnakları kesilebilir. Eğer ağlıyor rahat duymuyorsa doğru tercih uyurken kesmektir. Ama tırnakların kesilmesine tepki vermiyorsa bebek uyanıkken de tırnakları kesilebilir.
Bebeğin tırnakları kesilirken parmakları tek tek tutulmalıdır. Tırnaklar çok derinden kesilmemelidir. Bu bebeğin canını acıtır. Ayrıca bebeğin tırnakları derinden kesildiğinde kanayabilir. Kanarsa pamukla bu kan temizlenmeli ve kan duruncaya kadar bekletilmelidir.
Tırnaklar yumuşadığında daha kolay kesileceği için bebek banyo yaptıktan sonra da bebeklerin tırnakları rahatlıkla kesilebilir.

Bebeklerin Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli KurallarTırnaklar kesilirken dikkat edilmesi gereken bir başka hususta tırnaklarda sivri yerler bırakılmamasıdır. Sivri yerler bebeğin yüzünü çizebilir.
Bebeği tırnak makası da özel olmalıdır. Bebekler yeni doğduklarında bağışıklık sistemleri daha gelişmemiştir. Bu yüzden kolaylıkla mikrop kapabilirler. Bebekler için özel tırnak makası alınmalıdır. Ve bu tırak makasını sadece bebek kullanmalıdır. Bebeklerin tırnakları dişle koparılmamalıdır.

Tırnakları temiz ve bakımlı olması sağlık açısından çok önemlidir. Bebekler ilk zamanlar çok fazla yere temas etmese de zamanla sürekli elleri her yerdedir. Ve ellerini de sıklıkla ağzına götüren bebekler kolaylıkla da mikrop kapmış olurlar. Bu yüzden anne ve babaların bebeğin ellerinin temiz, tırnaklarının kısa olmasına özen göstermelidir. Tırnakların içlerine kolaylıkla pislik girebilir.
Bebekler büyüdükçe tırnaklarını kestirmek istemeyebilir. Uyurken keserken de bebek bir anda irkilebilir. Bu yüzden çok dikkatli ve sessiz olmak gerekir. Bebekler büyüdükçe onlara örnek olmak gerekir. Anne ya da baba önce kendi tırnaklarını keserek acımadığını hemen bittiğini göstermelidir.

Bebeğin tırnak bakımında uyulması gereken kuralların başında temizlik gelir. Eller ve tırnaklar mutlaka temiz tutulmalı, tırnaklar fazla uzamadan kesilmeli, bebeğin kendi tırnak makası olmalıdır.

Bebeklerde ayak tırnaklarını kesmek el tırnaklarını kesmekten daha zordur. Çünkü ayak tırnakları hem daha kısa hem de ayak tutulurken ayakları gıdıklanabilir. Gıdıklandığı zamanda bebek ayağını çeker. Bu durum uyurken de söz konusudur. Bebek uyurken ayak tırnakları kesilirken bebek gıdıklanır ve uyanır. Bu yüzden ayak tırnaklarını kesmek oldukça zorlayıcı olabilir.

Bebekler için geçerli kurallar çocuklar için de geçerlidir. Çocukların elleri bebeklere göre çok daha çabuk kirlenir. El bakımları bu anlamda çok önemlidir. Çocuk okulda her yere dokunur ve çok fazla mikrop ellerine temas eder. Düzenli olarak sağlıklı olmak için tırnaklar kesilmelidir.

Kaynakça:
www.annelikbilinci.com/makaleler/bebeklerin-tirnak-bakimi.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku