Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Colorado Nasıl Bir Yerdir?

0 1.189

Colorado Nasıl Bir Yerdir?Colorado,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinden biridir. Söz konusu bu eyalet, her ne kadar 50 eyalet arasında yer alsa da aslında çok daha farklı bir öneme de sahiptir. Ülkenin en eski coğrafyaları arasında sayılan Colorado, bu özelliği ile dikkat çeker. Oldukça dağlık bir coğrafya üzerine de kurulu oluşu, bölgeyi diğer birçok düz yüzeye sahip Amerikan eyaletlerinden ayrıştırır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kayalık eyaletlerinden olan Colorado, bu anlamda ”Dağ Eyaleti” olarak lanse edilmektedir. Her ne kadar Birleşik Devletler’in tam olarak batısında yer almayıp orta hatta daha yakın olsa da Colorado batı eyaletlerinden biri olarak kabul edilir. Amerikan eyaletleri arasında en yoğun nüfusa sahip 20 eyalet arasında bulunan Colorado, bu anlamda son derece önemli bir bölgeye ait kabul edilir. En yoğun nüfusa sahip coğrafyalar arasında bulunuyor olması, bölgenin kendi şahsına ait bir kimliğe de sahip olması neticesini beraberinde getirmiştir. Amerika’nın en hızlı nüfus artışı yaşandığı başlıca eyaletlerden olan Colorado’da nüfus artışı 6 yılda yüzde 11’lere kadar ulaşmıştır ki, bu oldukça kayda değer bir veridir. En hızlı ivmelenme yaşayan yerleşim yerleri arasında yer alması sebebiyle, bölgede emlak fiyatları da oldukça oynaktır.

Colorado Nasıl Bir Yerdir?Her Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde olduğu gibi Colorado’da da bir lakap meselesi vardır. Eyaletin lakabı; ”The Centennial State”dir. Lakabı bulunan bu eyaletinde şüphesiz ki bir de mottosu bulunur; ”Nothing without providence”dır. Ayrıca şarkısı da bulunan bu eyalet görüldüğü gibi tam teşekküllüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nin yatay olarak ortasında dikey olarak ise orta batısında konumlanmış olan Colorado, coğrafyanın ve de bölgenin en eski yerleşim yerlerinden sayılır. Başkenti Denver olan bu eyalet, aynı zamanda iktisadi ve de kültürel anlamda Denver’dan yönetilir. Bu şehir, eyaletin en büyük ve de en popüler şehri olup, Amerika Birleşik Devletleri genelinde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Eyaletin en büyük metro bölgesi ise Denver – Aurora hattı olarak bilinir. Ülkenin ekonomik olarak en refah eyaletleri arasında yer alan Colorado‘da kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 67 bin Amerikan dolarıdır. Nüfusu ile de daha önce dediğimiz gibi ilk 20 içersinde yer alan bu eyalet, aşağı yukarı 5,6 milyonluk bir nüfusu sınırları dahilinde yerleşik olarak ağırlar. Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında en dağlık coğrafyalar arasında yer alan bu eyalet 4,401,2m’lik Elbert Dağı ile dikkati çeker. Bölgenin en alçak noktası ise, 2070m’lik yüksekliği ile Arikaree Nehri yatağıdır. Görüldüğü üzere söz konusu eyalet deniz seviyesinden oldukça yüksektedir. Bu da kimi zaman bölge halkında ciddi manada sağlık sorunlarına da sebebiyet vermektedir.

Colorado Nasıl Bir Yerdir?1 Ağustos 1876 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin 38’inci eyaleti olarak tescillenen Colorado, ”Centennial State” olarak ifade edilir. Bunun nedeni, 1876 yılında resmi olarak eyalete dönüşse de aslında 100 yıl öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlık bildirisine imza atmış olmasıdır. Bu anlamda Colorado diğer bütün eyaletlerden oldukça ayrışır. Colorado eyaletine ulaşmanın en kolay yolu, Denver şehrine tarifeli olarak uçmaktır. Bu şehirden de gideceğiniz her yere ulaşım imkanı bulabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.