Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doppler Çalışması Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 153

Doppler çalışması (Dopplerografi), fetüsün ve annenin damarlarındaki kan akışının yönünü ve hızını belirlemenize, bebeğin kalbi ve kan damarlarıyla ilgili olası sorunları zamanında tanımanıza, göbek kordonunun lokalizasyonunu belirlemenize olanak tanır. Bebek kendini hamileliğe özgü semptomlarla hissettirir, bunlar; baş dönmesi, sabah bulantısı, halsizlik, yorgunluk, iştah artışı vb.

Ancak bir jinekolog tarafından uygun bir hamilelik seyri bile gözlemlenmeli, yani tam teşekküllü bir hamilelik yönetimi olmalıdır. Hamile anne, gerekli testleri hatasız geçmeli, jinekoloğun başvuracağı diğer uzmanlar tarafından muayene edilmelidir. Böyle bir test ultrasondur. Hamilelik sırasında ultrason, fetüsün intrauterin gelişimini izlemek için gereklidir.

Doppler çalışması ve fetüsün durumunun değerlendirilmesi

Ultrason yardımı ile fetüsün fiziksel parametreleri ve amniyotik sıvı hacmi değerlendirilir. Ayrıca, Doppler çalışması, fetal kardiyovasküler sistem ve plasental dolaşımın içerisindeki işlevini değerlendirmeyi mümkün kılar. Doppler, aynı anda damarın tam yerini, çapını belirlemenize ve kan akış hızını ölçmenize olanak tanır. Son yıllarda renkli Doppler çalışmaları (kan akışının renkli görüntüleri) kullanılmaya başlanmıştır.Doppler Çalışması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sensöre yönlendirilen akış kırmızı renkte ve ters yönde mavi renkte gösterilir. Renkli Doppler çalışmaları, göbek kordonu halkalarının intrauterin lokalizasyonuna izin verir ve çoğu doğuştan kalp kusurunu teşhis eder. Doppler çalışması, hem lineer kan akış hızının doğrudan değerini hem de kalp döngüsünün farklı evrelerinde kan akış hızı arasındaki oranı belirlemeye izin verir. Bu göstergeler fetüsün göbek arteri, aort, karotis, renal ve orta serebral arterlerinde belirlenir. Çoğu zaman, hamileliğin 24 ila 26. haftasında bir Doppler çalışması kullanılır.

Fetüsün orta serebral arterlerindeki kan akışının incelenmesi, intrauterin büyüme geriliğinin ilk aşamasında beyne giden kan akışını değerlendirmek için kanın serebral arterlere deşarjını tespit etmeyi mümkün kılar. Doppler hem karın ön duvarından hem de transvajinal bir sonda ile yapılabilir.

Not: Dikkatli olun, doppler gücü geleneksel ultrasondan daha büyüktür. Bu nedenle, Doppler ultrason üçüncü trimesterde reçete edilir, erken gebelikte kullanımı dikkatli yapılmalıdır.

Yazar: Bekir Bulut

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.