Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kreatinin Testi: Yüksek, Düşük ve Normal Seviyeler

0 454

Kreatinin kan testi, kandaki kreatinin seviyesini ölçer. Bu kan testinin sonucu yararlıdır, çünkü böbreklerin ne kadar iyi çalıştığının önemli bir göstergesidir. Kreatinin, kasların enerji elde etmek için kullandığı kreatinin atık ürünüdür. Tipik olarak, kreatinin kanda vücudu idrarda bıraktığı böbreklere gider. Kandaki yüksek seviyeler böbreklerin doğru çalışmadığını gösterebilir. Doktorlar böbrek hastalığını teşhis ederken kreatinin kan testinden faydalanmaktadırlar. Kötü çalışan bir böbrek, genellikle olduğu gibi kreatininini de filtreleyemez ve bu da kandaki seviyelerin yükselmesine neden olmaktadır.
Kreatinin, böbrek fonksiyonunun bir göstergesidir. Bu yazıda, nasıl üretildiği, bertaraf edildiği ve nasıl böbrek hastalığının veya böbrek fonksiyonunun azalmasının önemli bir gösterge olduğu hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kreatinin Nedir?

Kreatinin, normal aşınma ve kasların yırtılmasından kaynaklanan bir atık üründür. Kas kasılmaları için enerji üretmek için gerekli bir protein olan kreatinden üretilir. Üretimi temelde yağsız vücut kitlesini yansıtıyor ve bu kitle günden güne az değiştiğinden, üretim hızı da oldukça sabittir. Kadınlar, çocuklar ve yaşlı insanlar yetişkin erkeklere göre daha düşük seviyelerde kreatinin alma eğilimindedir, çünkü kas kütlesi daha azdır. Kreatinin, vücuttan hemen hemen hepsini kandan idrarla süzen böbrekler tarafından vücuttan çıkarılır. Bu nedenle kan düzeyleri genellikle böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığının iyi bir göstergesidir. Kreatinin seviyeleri, temel metabolik panelinizin (BMP) veya kapsamlı metabolik panelinizin (CMP) bir parçası olarak test edilebilir.

Kreatinin Seviyeleri

Kreatinin Testi: Yüksek, Düşük ve Normal SeviyelerEnerji üretimi sırasında kaslar kreatinin üretir. Daha spesifik olarak, kas metabolizması için önemli bir molekül olan kreatin parçalanmasının atık ürünüdür . Pişmiş et tüketimi de vücuda verebilir. Üretiminden kısa bir süre sonra kreatinin kan yoluyla böbreklere taşınır ve burada süzülür. Son olarak, vücut idrarla serbest bırakır. Sabit bir kas kütlesine sahip bir birey, günlük olarak sabit miktarda kreatinin üretir. Bu nedenle kan düzeyleri de sabit olmalıdır. Kreatinin, kreatin fosfatın kaslardaki parçalanmasından üretilir. Çalışmalar, kreatin, alkalilik veya asitlik (pH) ve sıcaklığın tüketiminin de bu süreci etkileyebileceğini göstermiştir.
İnsan bağırsağında ve dışkıda bulunan mikroorganizmalar vücutta kreatininleri de bozabilir. Bağırsaktaki bu mikroorganizmalar, böbrek yetmezliği gibi, kreatinin yüksek olduğu durumlarda artabilir. Bazı bilim adamları bu bakterilerin kreatinin düzeyini düşürebileceğine ve antibiyotiklerin kreatinin düzeylerini artırabileceğine inanmaktadır.

Etkileyen Faktörler

Üretilen kreatinin miktarı bir bireyin kas kütlesine bağlıdır. Yaş, cinsiyet, etnik köken, diyet vb. Diğer faktörler de üretime katkıda bulunur. Kanda kreatinin artmış kas kütlesi ile artar. Sağlıklı erişkinlerde yapılan çalışmalar, kreatinin düzeylerinin egzersiz yapan kişilerde daha yüksek olduğunu göstermektedir (orta-yoğun). Her ne kadar sağlıklı yetişkinler stabil kreatinin seviyelerini korsalar da, çocuklar, yaşlı ve hasta bireyler büyük farklılıklar gösterir. Özellikle ciddi hastalık durumunda, kreatinin seviyeleri düşer. Bu azalma kas kütlesinin kaybı ile ilişkilidir (kas kaybı)

Böbrek Fonksiyonunun Bir Göstergesi

Böbrekler kanı filtreleyen ve toksik maddeleri ve fazla suyu gideren organlardır. Bu filtreleme kanı temizler ve vücutta sabit ve stabil bir ortam sağlar (homeostaz). Kreatinin, diğer atık moleküller gibi, böbreğe girer ve özel bölmelerde (glomeruli) filtrelenir. Filtrelemeden sonra, idrardaki tüplerden atılır ve süzülmüş kan böbreklerden çıkar. Kreatinin böbreklerdeki kandan süzülürken, yüksek seviyeler genellikle böbrek fonksiyon bozukluğu ve böbrek ile ilgili hastalıklarla ilişkilendirilir. Böbrek fonksiyonunun durumu, kreatinin klirensini ölçerek veya dolaylı olarak kandaki seviyeleri ile tahmin edilebilir.

Kreatinin Klirensi Ölçme

Kreatinin klirensini ölçmenin en doğrudan yöntemi, 24 saatlik bir süre boyunca idrar numunelerinin ve bir kan numunesinin toplanmasıdır. Alternatif olarak, kreatinin, yaş, ağırlık ve cinsiyetin kan seviyelerini kullanan bir formül de klirensi hesaplamak için kullanılabilir. Kullanılan hesaplama yöntemine rağmen, kreatinin klirensinin değeri, böbrekler tarafından kandan ne kadar alındığını gösterir ve bu, böbrek fonksiyonunun bir tahminini sağlamaktadır. Kreatinin klirensi, böbrek fonksiyonlarını tahmin etmek için en doğrudan ve maliyetsiz yöntemlerden birini sağlasa da, ölçümü çeşitli dezavantajlara sahiptir:
• 24 saat boyunca sürekli numune toplanmasını gerektirir
• Pisuvar örnekleri doğru şekilde toplanmazsa yanlış hesaplanabilir
• koleksiyonun sitesine bağlı olarak değişir
• koleksiyonun gününe bağlı olarak değişir

Kan Kreatinin Seviyeleri

Daha dolaylı bir böbrek fonksiyon ölçümü yöntemi, kandaki kreatinin seviyelerini tahmin etmektir. Kandaki yüksek seviyeler sıklıkla azalmış böbrek fonksiyonu ile ilişkilidir, ancak diğer faktörler de seviyelerini artırabilir veya azaltabilir. İlke olarak, kreatin toksik değildir, bu da yüksek seviyelerin doğrudan hastalıkların gelişmesine yol açmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, yüksek seviyeler hastalığın göstergesidir. Kandaki kreatinin seviyelerini incelemek böbrek yetmezliği olasılığını tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan ve oldukça kolay bir yöntem olsa da, bazı dezavantajlara neden olur ve yorumlanması ihtiyatlı olmayı gerektirir.

Normal Kan Kreatinin Aralığı

Kreatinin Testi: Yüksek, Düşük ve Normal SeviyelerLaboratuar sonuçları genellikle, bazen “normal aralık” olarak adlandırılan “referans aralığı” olarak bilinen bir değerler kümesi olarak gösterilir. Bir referans aralığı, labratuvar testinin sağlıklı bir grup kişinin sonuçlarından ibaret olan alt ve üst ve alt limitlerini içermektedir. Kandaki kreatinin normal aralığı:
• Erkekler: 0.6 ila 1.2 mg/dL (desilitre başına miligram); 53 ila 106 mol/L (litre başına mikromol)
• Kadınlar: 0,5 ila 1,1 mg/dL; 44 ila 97 mol/L
• Gençler: 0,5 – 1,0 mg/dL
• Çocuklar: 0,3 – 0,7 mg/dL
Sağlık hizmeti sağlayıcıları, sonuçlarından herhangi birinin beklenen değer aralığının dışında olup olmadığını görmek için laboratuvar test sonuçlarını referans değerlerle karşılaştıracaktır. Laboratuardan laboratuvara bazı değişkenlik, kullanılan ekipman, teknik ve kimyasallardaki farklılıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sonuçlar biraz aralık dışındaysa paniğe kapılmamalı, testi yapan laboratuvara bağlı normal aralıkta olduğu sürece değerler normaldir.

Kreatinin Testinde Neler Ölçülmektedir?

Kreatinin, kreatin adı verilen bir bileşiğin parçalanmasından kaslar tarafından üretilen bir atık üründür. Kreatinin, neredeyse hepsini kandan süzen ve idrara bırakan böbrekler tarafından vücuttan çıkarılır. Bu test idrardaki ya da kandaki kreatinin miktarını ölçmektedir.
Kreatinin Testi: Yüksek, Düşük ve Normal SeviyelerKreatin, kasların kasılması için gereken enerjiyi üreten döngünün bir parçasıdır. Hem kreatin hem de kreatinin vücut tarafından nispeten sabit bir oranda üretilir. Hemen hemen tüm kreatinin, böbrekler tarafından kandan süzüldüğü ve idrara salındığı için, kan seviyeleri genellikle böbreklerin ne kadar iyi çalıştığının iyi bir göstergesidir. Ürettiğiniz kreatinin miktarı vücut büyüklüğünüze ve kas kütlenize bağlıdır. Bu nedenle, kreatinin seviyeleri erkeklerde genellikle kadınlara ve çocuklara göre biraz daha yüksektir.
Böbrekler, sırtın sağ ve sol tarafındaki göğüs kafesinin dibinde bulunan bir çift fasulye şeklindeki organlardır. İçlerinde nefron adı verilen yaklaşık bir milyon küçük kan filtreleme ünitesi vardır. Her nefronda kan, glomerulus adı verilen mikroskopik ilmekli kan damarları kümesinden sürekli olarak süzülür. Glomerulus, su ve küçük moleküllerin geçişine izin verir, ancak kan hücrelerini ve daha büyük molekülleri tutar. Her glomerulusa, glomerulustan geçen sıvıyı ve molekülleri toplayan ve daha sonra vücut tarafından hala kullanılabilecekleri yeniden emen küçük bir tüp ( tübül ) eklenir. Kalan atık idrarı oluşturur.
Kan kreatinin testinden elde edilen sonuçlar, böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılan değerleri hesaplamak için 24 saatlik idrar kreatinin testi gibi diğer testlerden elde edilen sonuçlarla birlikte kullanılabilir.

Kaynakça:
scielo.br
kidney.org
ncbi.nlm.nih.gov
niddk.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku