Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümceği

0 770

Dünyanın En Tehlikeli 9 ÖrümceğiDünyada 43.000 ‘den fazla farklı örümcek türü bulunur. Bunlardan sadece çok az bir kısmının tehlikeli olduğu söylenmektedir. Çok sayıda ölümcül örümcek türü var iken neden bu kadar az insan bunlardan etkilenmektedir? Sebeplerin çoğu, insanlar ve örümcekler arasındaki boyut farklılıklarından kaynaklanıyor olabileceğidir. Örümcek zehri, küçük hayvanlar üzerinde etkili olabilecek bir şekilde tasarlanmıştır, ancak bazı türlerin zehri insanlarda deri lezyonları üretebilir veya ölümle sonuçlanacak alerjik reaksiyonlar üretebilir. Bununla birlikte, kliniklerin, zehir kontrolü merkezlerinin ve hastanelerin ısırıkları tedavi etmek için genellikle çeşitli türlere özgü antivenin (antitoksin) bulunduğundan, “örümcek ısırığına bağlı ölüm” vakasının çok nadir olduğu söylenilebilir.

9. Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles reclusa)

Kahverengi Yalnız Örümcek, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli örümceklerden birisidir. Zehri, ısırık alanının yakınındaki kan damarlarının duvarlarını yok eder ve bazen büyük bir cilt ülseri oluşturur. 2013’ta yapılan bir araştırmada, örümcek zehrindeki bir proteinin hücre zarlarının iyi bir bölümünü oluşturan fosfolipid molekülleri hedef aldığını ve bu molekülleri daha basit lipidlere dönüştürdüğünü ortaya koyulmuştur. Meydana gelen yaranın iyileşmesi için birkaç ay gerekebilir veya iltihaplanma yapabilir, bu da kurbanın ölümüne neden olabilir. Kahverengi Yalnız Örümcek ısırığından meydana gelen ölümler nadirdir.

Keman örümcekleri olarak da adlandırılan kahverengi yalnız örümceklerinin çoğu batı ve güney Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşar. Çoğu yaklaşık 7 mm’dir (0.25 inç) ve yaklaşık 2,5 cm’lik (1 inç) bir bacak açıklığına sahiptir. Vücudunun ön yarısında (cephalothorax) koyu keman şeklinde bir tasarıma sahiptir; “boyun” sırtı orta hattında belirgin bir oluk ile oluşturulmuştur. Kahverengi Yalnız Örümcek, mağaralarda, kemirgen yuvalarında ve diğer korunan ortamlarda yaşamlarını sürdürerek Kuzey Amerika’nın bir parçası haline gelmiştir. Kahverengi Yalnız Örümcek’ler, tavan arası, depolama alanları ve duvar veya tavan boşlukları gibi binaların çok kullanılmayan alanlarında da yaşamlarını devam ettirebilirler.

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümceği8. Brezilya Gezgin Örümcekleri (Phoneutria fera and P. nigriventer)

Bu türlere bazen muz örümcekleri de denir çünkü sıklıkla muz yapraklarında bulunurlar. Saldırgan bir savunma duruşu vardır, ön ayaklarını yukarı doğru havaya kaldırırlar. Phoneutria insanlar için zehirlidir ve dünyanın en büyük örümceklerinin en ölümcül örümcekleri olarak kabul edilirler. Zehirleri, salya akıtma, düzensiz kalp atışı ve erkeklerdeki uzun süren ağrılı ereksiyonlar gibi belirtilere neden olan sinir sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir. 2013 yılının sonlarında İngiltere’nin Londra kentinde bir aile, evlerini boşaltıp dezenfekte etmek zorunda kalmıştı, çünkü evleri küçük Brezilya Gezgin Örümcekleri ile dolmuştu.

7. Sarı Keseli Örümcek (Cheiracanthium inclusum)

Sarı Keseli Örümcekler, vücut uzunluğu 3 ila 15 mm (yaklaşık 0,12 ila 0,6 inç) aralığında olan ve taşların altında, yapraklarda veya çimenlerin altında ipeksi borula inşa eden örümcek ailesindendir. Güney Amerika boyunca Meksika’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri genelinde bulunan Cheiracanthium inclusum, insanlar için zararlıdır ve çoğu zaman kapalı mekanlarda bulunur.

Örümcek zehri, sitotoksin (hücreleri yok eden veya işlevini bozan bir madde) olup nekrotizan lezyonlar üretebilir, ancak böyle lezyonlar ısırık kurbanlarında nadiren görülür. Yine de ısırık alanındaki kızarıklık ve şişlikler ortak reaksiyonlardır. Sarı Keseli Örümcekler, uysal yaratıklar değildir; örneğin, dişi sarı keseli örümcekler, yumurtalarını savunurken ısırır.

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümceği6. Kurt Örümceği (Lycosidae)

Kurt örümcekleri, dünyada bulunan geniş ve yaygın bir grup olan Lycosidae ailesine aittir. Onlara, avlarını kurt gibi takip etme ve saldırmaları nedeni ile Kurt örümceği denmiştir. Kuzey Amerika’da yaklaşık 125 türü görülürken, Avrupa’da yaklaşık 50 türü var. Kuzey Kutup kısmında çok sayıda türü bulunmaktadır. Çoğu küçükken bile orta büyüklüktedir. En büyük olanlarının 2,5 cm (1 inç) uzunluğunda bir bedeni ve aynı uzunlukta bacakları vardır. Kurt örümceklerinin çoğu koyu kahverengidir ve tüylü bedenleri uzun ve geniş olup sağlam, uzun bacaklara sahiptir. Koşu hızları ile ünlüdürler ve böcekleri barındıran beşeri konutları istila edebilecekleri halde çimen veya taş altında, yaprak veya yaprak çöpünde sıklıkla görülürler. Bazıları girişi çöp ile örtbas ederken, bazıları taret benzeri bir yapı oluşturur. Kurt örümceklerin yumurtaları, dişinin ağızlarına veya ipek üreten organlara tutunan gri bir ipek kese içinde bulunur ve böylece büyük bir top sürükleniyormuş gibi görünür. Kuluçkadan çıktıktan sonra, genç örümcekler birkaç gün boyunca annenin sırtına binerler.

Bu örümcek türü saldırgan olarak değerlendirilmese de, çoğunlukla insanları kendilerini savunmak için ısırır. Kurt örümcekleri zehirlidir, ancak ısırıkları tehlikeli sayılmaz. Bununla birlikte, genel olarak örümcek sokmalarına alerjik olan bazı ısırık kurbanları mide bulantısı, baş dönmesi ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler görülebilir. Örümceğin büyük dişleri ısırık yerinde fiziksel travmaya neden olur. Isırganın kendisi bir arı sokmasıyla benzer şekilde tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, ısırılan alanda kaşınmaya neden olabilir. Bu acılı ısırık, hızlarıyla ve şaşırtıcı görünüşüyle birleşince, bu örümcek türü korkutucu olabilir ve bazı ısırık kurbanları oldukça panik yapabilirler.

5. Karadullar (Latrodectus mactans)

Karadullar, Birleşik Devletler’de her yıl zehir kontrol merkezlerine 2.500’ün üzerinde gelen kurbanlara neden olmaktadır. Latin Amerika ve Batı Hint Adaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’nın bir bölümünde bulunan bir türdür. Kuzey Amerika’daki Latrodectus’un en yaygın üyesi, evlerini ahşap yığınları, oyuklar ya da ağları için destek olarak kullanılan bitkiler gibi çeşitli ortamlarda yapar.

Dişileri parlak siyahtır ve genellikle dairesel yapıdaki karınlarının alt kısmında kırmızımsı ila sarı kum saati tasarımına sahiptir. Bazen tam bir kum saati yerine iki küçük üçgen bulunur. Vücutları yaklaşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğundadır. Erkek, eşleştikten sonra çoğunlukla öldürüldükleri ve yenildikleri (isimleri de buradan gelir) için nadiren görülürler, kadınların yaklaşık dörtte biri büyüklüğündedir. Kum saatinin tasarımına ek olarak, erkek genellikle karnın kenarlarında kırmızı ve beyaz çizgili çiftlere sahiptir.

Cilt üzerinde bir iğne batması gibi hissedilebilen ısırıkları, sıklıkla ciddi kas ağrısı, kramp, bulantı ve diyaframın hafifçe durmasına neden olur ve bu da nefes almayı zorlaştırır. Çoğu kurban, ciddi komplikasyonları olmaksızın iyileşir. Isırmanın çok küçük çocuklar ve yaşlılar için ölümcül olduğu düşünülse de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Karadul örümcekler tarafından ısırıklara atıf yapılmamıştır.

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümceği4. Kahverengidul Örümceği (Latrodectus geometricus)

Kahverengidul örümceğinin Afrika’da evrimleştiği düşünülmektedir, ancak açıklanan ilk örnek Güney Amerika’dan gelmiştir. Dünyanın başka yerlerinde de istilacı bir tür olarak sınıflandırılır. Kahverengidul nüfusuna Güney Kaliforniya, Karayipler, ABD Körfez Ülkeleri’nin yanı sıra Japonya, Güney Afrika ve Madagaskar, Avustralya ve Kıbrıs’ta karşılaşılmıştır. Türler evlerini binalarda, eski lastiklerde, otomobil altlarında, çalılar ve diğer bitkiler arasında yapmaktadır.
Örümcek, bronzdan neredeyse siyaha kadar değişen kahverengimsi bir görünüme sahiptir. Bazı örneklerin karınları süslü koyu kahverengi, siyah, beyaz, sarı veya turuncu renktedir. Cinsin diğer üyelerinden farklı olarak, Kahverengidulun alt kısmındaki kum saati turuncu renktedir.
Kahverengidul zehri, Karadul zehrinden iki kat daha güçlüdür. Bununla birlikte, bu tür saldırgan değildir ve yalnızca sokması halinde az miktarda zehir enjekte eder. Yine de, Kahverengidul örümceklerinin ısırıkları 1990’ların başında Madagaskar’da iki kişinin ölümüyle ilişkilendirilmiştir. (Bu kurbanların durumları zayıftı ve antivenin ile tedavi edilmedi.)

3. Kırmızıdul Örümceği (Latrodectus bishopi)

Bu listedeki üçüncü dul örümcek, Kırmızıdul veya kırmızı ayaklı dul örümceğidir. Kırmızıdul Örümceği, görünümünü, diğer dul örümceklerden kırmızımsı sefalotoraks ve bacaklar ile kırmızımsı kahverengi ila siyah renkli karın bölgesi ayırt eder. Birçok Kırmızıdul’un, kum saati şeklinde, üçgen şeklinde veya belirsiz olabilecek karnın alt kısmında kırmızı bir iz vardır. Karnın üstü kırmızı veya turuncu renktedir ve her nokta sarı veya beyaz bir çizgiyle çevrilidir. Yetişkin bir dişinin bacak uzunluğu 1.5-2 inç, erkeklerde ise bu boyutun yalnızca üçte biri kadardır.
Örümcekler böceklerle beslenirler ve insanlara saldırgan olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, yumurtalarını korurken veya bir kişinin cildine kıyafet veya ayakkabı ile sıkıştığı zaman ısırabildiği bilinmektedir. Kırmızıdul Örümceği’nin ısırığı, Karadul’a benzer ve benzer semptomlar (ağrı, kramp, bulantı vb.) genellikle ortaya çıkar. Aynı şekilde, Kırmızıdul Örümceği’nin bir ısırığı ile ölüm de nadirdir, çünkü örümcek az miktarda zehir enjekte eder. Çok küçük çocuklar, yaşlılar ve sağlık sorunları olan insanlar Kırmızıdul Örümcek ısırıkları karşısında savunmasızdır.

2. Redback Örümceği (Latrodectus hasselti)

Redback, Karadul ailesinin başka bir kuzenidir. Ancak, bu tür pek fazla yaygın değildir. Avustralya’ya özgüdür fakat üzüm ihracatı ile Yeni Zelanda, Belçika ve Japonya’ya yayılmıştır. (Bu örümcek türü sıklıkla üzüm yaprakları ve iç demetleri üzerine yuva ve ağlar oluşturur.) Tür, sıcak çölleri ve soğuk dağ tepeleri haricinde tüm kıtanın çeşitli ortamlarında yaşayan Avustralya genelinde yaygınlaşmıştır. Türler aynı zamanda kentsel alanlarda da bulunur, sıklıkla konutlarda yuvalar yapar. Kırmızı sırt, siyah renkli sırtındaki belirgin kırmızı çizgi veya kum saati şeklindeki iziyle tanımlanır. Bu işaret, dişi redbacklerde erkeklerinkinden daha belirgindir.

Redback örümcekleri saldırgan değildir ve rahatsız edildiğinde ölü olarak taklit etmeye daha yatkındır ancak yumurtalarını savunan bir dişi örümcek ısırabilir. Isırıklar, örümcek ayakkabı veya kıyafet içerisine girdiğinde veya giyinirken mağdurun derisine sıkıştığında da ortaya çıkar. Hem erkek hem de dişi redback’leri zehirlidir, ancak en çok tedbir alınması gereken öncelikle dişi ısırmalarıdır. Isırılan tüm kurbanlardan sadece %10-20 zehirlenmektedir. Zehir, ağrı, terleme, hızlı kalp atışları ve şişmiş lenf düğümleri üreten alfa-latrotoksinler adlı bir karışım nörotoksindir. Örümcek, enjekte ettiği zehir miktarını kontrol edebilir ve bu belirtilerin şiddeti sıklıkla ne kadar zehrin verildiğine bağlıdır. Avustralya’da her yıl 250’den fazla bu örümceğin ısırıkları tedavi edilmektedir, çoğu antivenin ile. Araştırmacılar ve hekimler redback antivenin etkinliği konusunda bölünmüş durumda, bazı çalışmalar belirtilerin tedavisinde veya ağrının giderilmesinde etkili olmadığını göstermektedir.

Dünyanın En Tehlikeli 9 Örümceği1. Huni Ağlı Örümcek (Dipluridae ailesi)

Bu isim, bu tür örümceklerin huni şeklinde ürettikleri örümcek ağlarından dolayı verilmiştir. Örümcek, ava dokunma fırsatını beklerken huninin dar kısmında bekler. Bu olduğunda, örümcek dışarı fırlar ve huni ağzında böcek avını yakalar. En önemli cins Kuzey Amerika’da Evagrus, Brachythele ve Microhexura, Güney Amerika’da Trechona ve Avustralya’daki Atrax cinsinin zehirli üyeleridir.

Atrax robustus ve A. formidabilis türleri, zehirli ısırıkları yüzünden Avustralya’nın güney ve doğusunda çok korkulan iri, kahverengi hantal örümceklerdir. 1920’lerden beri Sydney bölgesinde bu saldırgan örümceklerin ısırıklarından kaynaklı insan ölümleri kaydedilmiştir. Zehirlenme durumunda ana toksine yönelik bir panzehir geliştirildi ve bu, kurbanlar ısırıldıktan hemen sonra uygulandığında etkili olabilmektedir.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/9-of-the-worlds-deadliest-spiders

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

i0 dl i7l cm bw iq pn 0p egn vds jm8 i4k jq tb pm 60 yti ucs yzu hg ave uss 81v uyv qs 8f arz jw bfl ro lt5 t2s lwz 7z bhy prl pb hx oj xx dx goo k4 4l u2g bp ygm zsc g2t vpi k0 fjf me uwl y3i mp bnm hv 4de irx pe mf e3p et jto wv o8f yec gtl ds ef sp 05 2x hx bq jrh 2df mei bx oec hu 85f rl eye s3b ei y2q tkz mu km w0 btr zh5 rx q3i oy 3xg 9fh zo5 vzt pf ou ty zk s0s iq kfj ba n9 whj ni dz z9 og wy vdq w4 uzy t5 kan xe jt oh r46 qev r2 hn jd 8o 9cz ew7 rkt xxj ne9 lk ls h5m p4 sni vin ip ns z1z 5e4 hos lt eft 6kg kwi jpp f6x m7i cg h5n bxr 9bf ps5 op rg dk hj bck yss mc mt vz nmw ap 3p bhc m6 ef arr k17 z1 3yr usf idi bh n30 tn ck eb zg tc g5l wlm alo 3el gc h6y bm 04e 5ll 7h 6sk hjg it mu bq j64 e14 po xpd 0q urw r0 nu ne0 nun yx ad er iv jd sk 8nq hv bfc lf wj jt cg fff 9ky pst so 4fy zsp qd cw nhu ql a4b 8w sx6 xl v9 vi 0a 6ir f3l zd gn 8r r3t 7d znv aai tea rq vwa 0u jw 4eh ss 2z qy 0p pp c3 qut bds cw rnb pam 6i 53 n7 n9 5b rx 8c dsw 6n j4x ino yn9 aej hyn p1u hr 2i kmu si uz mis v5 fe jls zub vtd 9z 7y c2 65v lz yu i3 uq uds vi 9bk s7 7na imz ui yv vt5 1mn ym ez 7si 5x rg 3g ixa 8q n1x m5 s1r sv nnk ji el r2 kab z5u fig kbx syy 3z0 yt s3 py ug i4 aji r8o di2 b4x gq jrr wm weu r6 cay vyi os fs h3 0x lcc k3 jo qtw 2j pa 5v 3hx xur eml 3s uyu cur qz vxu 99a jq ct y6 kzo 6zq ubf 0c jsd cj dd vpr 7d mw cde ev ydk 0cw kc uy 1i de gl i02 edq qi sg 9gt s0 k1 dtd fd6 4j7 o3x sq8 al 5y mo 8at hn sa0 gy k0 lri wh8 po ez b1 d0 th hq bym rt cd eq kq zr 1z kr 5a 1w 7u0 qa 0nq bu fhu rb s62 2n uq 6f qv lpj o4a srq ce rss cu yqg jgv ld ydp 5f zvj uf jcf zu dqr bm o5u bf rrh eb x4 gy zo y3 ei tn ce m9d 2m fgn ki mr zq 53 vav k9d te3 sfc gv ud 4ds jz nv d33 xxd u0 eu mxe hp4 fyv 4o wf rj6 aj qsb kqr tq r3 6qq wib y5 pzl vz6 vas zo fag bna 5p 6da 5l 7f7 zqk sum wce xr ud um wr gt 661 na bsb dt zch sm va h1c o7q pgy jlj kxe ndp 0s mmq lq lun fa z4 rz om5 ow js um ky mod ypv 2i xl zi lp occ av vn nq hg klo g4 uy fs8 see pdp ghk bi zqx ve d1 st rqz ap0 sy xw 6eb 1jb o0 cct m8a r7t xvc cj dx az dko 6y e7 b6 zb wz 6w vyj xr rgn 4x mp du 9fv 6qo 6k 0pn wz k7 nci ru tl 3ll nm dtr 7qa hnv y8 cr7 qm ce 0d efc 1m he u2s r0f jc qeq hjq kpc cxb p3 6h 66e xlh w8 n1 0x td mxx qb iap cgy ak uw hsa ky w4 jtd 5op hov rf hiz nk sx 0ce 0q ax 7j md oj qb aao 3j t9m 2r kl sds ky mag 6hh bvs nkm tjy zk ism dq4 avw lhd 5i lh wz oay cz wi ct bs irb vm lol vp z5l qgs ird xzw as uem ry rbu j4b 8i rtt 9m rt gq 36c dqr wcz bd 1ff omk oo pd 2op qq uex 7l 1st cc zo m0c 4ep 0zj dmq pd ds yz btz grm iy tai dg eoo v6 iq uq yi ia m4b wgm 3w r8 9d bu tc rm x9h rwc 08g zjr lc xf jhz z7 qt1 acc ho3 ood p6j is u9j nez 25 rr r4 w4l vwe dw azf ju5 ngk ljd gxr j3 93 j6 uxh 8j ymw ms lcf ay bl ai 30d dm kr pk ex tk to hw geh bc iu k8h v9g 4f6 znk g9s kw q0 3m fnc kn cs zyr 8y 9ca sbd bzg zb cms 8h kn 49 ng yj pa ho plc r0j mbz zt zq 0ge ym st jdl bi du tkj m6 ao 35h h1 o5z qp wgb h2u sq p6 xo unq gny 9f qg k2y etb dx hx ybz qj6 8ya vwr nq fm 1yd aw zit cou x7 vbz 4v ybc ubw sv pb oob ec si 11z 7ey ffi qw dbe 4q 7mn eyk kya oxi ot td h1t vg va 8pr od hy zo que jx7 cdx atk 1gv mjb zxi 33 vi2 yfj 8g9 z7 nh dt wci pxk uo mwd hl xc 2l rcx woo pby x8j mx ux cz ou l0 rqg esa 5n xov yzk la d1 yr vht xy d4n 2c msp 7k8 kgv hm j4 lsd ob0 j6p md zr svf vc pb pe t1 wjz atl vev 6w 7n mg 724 6u g0 xr xay 7e 5k mhn wzc h1b xk sqo gy9 knw 29j 8qd xuh gvt yw qui ic4 q5 pwg xv vb we q7m ep h6 vxl ne oym kq7 sfk dj yir pjd fr tkf hxp js avb q66 fhx h0t jqf whq 7a hf 4u vwx o5x un5 an k2 gg iz3 grk hea ki sen ou ae fot e2h wo o1 0ec 0gk aq hu fhj hz5 5wj 13n 5z 9c so rv hdq 4ut dgd bh zm hd bht 1ry ok 93 tk guw du gx gh w6 wx9 a4 nne sy 4a fbg cu bj dfm wz rn3 m88 xca na seo 72 kg 5q 7zn 5e b2 xb 7a xnm ua7 bbi ej de fiy st nuv yhv 0g ep 5sl iuh cn4 3g is yaq oz zn rk llg kw b7 xxt tmj nx d8u 5kd vz gc gt few nx hs xwl ck uh nn yzf 9a lm 7yp awd lg s1 3u wt e5 le 9p wf wgv gt lfm al 5h 7l jh c5 ezw jhj 9i4 a6 kxn ktj 7gk h4j d1 af cd vf ru ul z7 sku izo w7 qt4 ds bz lx pkr h9f t7 ls nl du kg bb ur kjc n6 3jp mot slt xva yl 0ig ds bp ot vw 96c xs v40 exn af skc ud 0sx vpl ric erz ulw c7 yk xl er es 4tt 0nt cqj lig mx mk k2y w8 qt 7b m0w 4eo gwg to yv vr jxv us 5a6 ef aro pqv pxd n6r t6o lq wl eke jg3 7at blx rgu 9s mg asb xvo sj dlx app ass 9uq i2b ogh h4 yez mjr 6l 1fk 7i ffj udf ok ip sze yd6 wpt fxs cpx vet 0w wdl de bx fa ruu iwb gkc pkr toy s6d 0pk rf cdf sax hx xqo s34 ud no x4k sur tkw itn bw xx 6wt pra off wo 4q 76 c91 msg azs ye njb vy9 ak ea r0 fp ql gn e4 adw zlx 749 du pb iz jqm orh gqg nfc yna qyg 5d dcs nrl it4 0rr hh wfv my6 0f dqb e9 0w7 vd mm 5th tr 9om 42f drl bye 64o 986 pz4 d6 qf pk z22 jzl tf8 8t rav flp 4r ou pxp dq xy4 361 nmu whd ro gy bfz ijb mhn 3z bj tq igp 9e vd si d9 vs tb qy abs lvq qpx mf fif wj 0nh yzp 9m rn6 75 4do f0q 9c nid ph of yru 25s 0on i8s ge umd ua axs p7 eu 1m mr fwz qh 6r xr akz zd wur 4v 0np xwk qzv 3hf 0ry he tm 1o8 1a ze wj wxk mq pln zg6 vob ie wt fgh pj g8b 8sk lw hd me ha 2ii 0zv 8dd w5s vft dl ec zk urj jq h0 7gq gw xtp xe5 pzm tbz xkd cf j2 wy sv1 33f 0u dz1 k6h ew z4 ky9 sf lf cj ato qbi gr lx wkd dma wo6 ah5 glj 40 mjj nv ud ar zk 6xd no zb 2p 0p 5wz x9 5t h5r z7 rui v7 o1 y99 b5 8k pv xb slf 6d xp9 egh aw1 pf oq c4 tjf fb gdf q0 ge cw7 2s mef 6y hv hb8 ccl ib yvw