Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Döteryum Tükenmiş (Hafif) Suyun Sağlık Açısından Faydaları

Drink Water. Woman's Hand Pouring Fresh Pure Water From Pitcher Into A Glass. Health And Diet Concept. Healthy Lifestyle. Healthcare And Beauty. Hydratation.
0 296

Bazı araştırmacılar, hafif su kullanarak bazı hastalıklarla mücadele edebileceklerini ve uzay yolculuklarının daha güvenli bir şekilde yapılabileceğini iddia etmektedirler! Musluk suyu ve döteryum tükenmiş su arasındaki farkı söylemek zordur, ancak hafif su kansere, radyasyona ve daha fazlasına karşı korunma gibi faydaları bulunmaktadır. BU yazıda döteryum tükenmiş suyun sağlık açısından faydaları hakkında bilgileri bulunmaktadır.
Döteryum tükenmiş su (DDW) ile ilgili araştırmalar azdır. Sağlık yararlarının çoğu birkaç hayvan veya hücre çalışması ile sınırlıdır ve onlardan sağlam sonuçlar çıkarılamaz. DDW’nin anti kanser etkileri ile ilgili klinik çalışmalar, ciddi uyarılar sunmaktadır. Bu uyarıların bazıları şunlardır:
• ‘Normal’ suyun etkisini ve plasebo etkisini ortadan kaldıracak bir kontrol grubunun olmaması
• Şüpheli randomizasyon
• Küçük numune boyutu
• Sonuçların belirsiz yorumu
Macar doktorlardan bir ekip DDW ve kanserle ilgili klinik ve hayvan deneylerinin çoğunu gerçekleştirmişlerdir. Fakat bazıları maalesef büyük bir çıkar çatışmasına işaret eden DDW ticari üretim ve pazarlamasında yer almaktadır.

Döteryum Tükenmiş Su ve Kanser

Her ne kadar DDW’nin potansiyel antikanser etkileri üzerine klinik çalışmalar mevcut olsa da, çoğu göz kamaştırıcı kusurlardan mustariptir. Bu çalışmalar daha fazla araştırmaya rehberlik etmeli, ancak daha fazla araştırma yapılana kadar antikanser etkilerini destekleyici olarak yorumlanmamalıdır. Döteryum tükenmiş su, kanserin önlenmesi veya tedavisi için onaylanmamıştır.

Kanser ile İlgili Klinik Çalışmalar

Döteryum Tükenmiş (Hafif) Suyun Sağlık Açısından FaydalarıProstat kanseri olan 44 hastanın klinik çalışmasında, standart tedaviye döteryum tükenmiş su (DDW) eklenmesi şu sonuçları vermiştir:
• Kısmi tedavi başarı şansını 7 arttırmıştır (7’ye 1 hasta)
• Düşük prostat hacmi
• Hoş olmayan idrara çıkma semptomları hafiflemiştir
• Hastalık ilerlemesinin bir göstergesi olan PSA seviyelerini azaltmıştır
• 1 yıllık sağ kalım 4,5 kat arttmıştır (2’ye karşı 9 ölüm)
Aynı çalışmada döteryum tükenmiş su tüketen 91 prostat kanseri hastası (46 metastazlı) gözlenmiştir. Ortalama sağ kalım süreleri 11 yıldır, ancak plasebo kontrolünün olmaması nedeniyle DDW’nin sonuçlara katkıda bulunup bulunmadığından emin değildir. Yukarıdaki çalışmanın kusurları olmasına rağmen, eşit miktarda düzenli su içen bir kontrol grubu içermiştir. Her iki gruba da aynı geleneksel tedavi uygulanmıştır.
Başka bir klinik çalışmada, akciğer kanseri olan 129 hasta, geleneksel tedavileri (kemo ve radyasyon) ile birlikte döteryum tükenmiş su tüketmiştir. Ortalama olarak, özellikle kadın hastalarda (74 ay ile 26 ay arasında) beklenenden 2-4 daha uzun süre hayatta kalmıştır. Ancak bu çalışmaya düzenli su içen bir kontrol grubu dahil edilmemiştir. Güçlü plasebo etkileri bir olasılıktır. Gözlemsel bir çalışma, “normal” suyu döteryum içme suyu (DDW) ile değiştiren 232 hasta meme kanserini izlemiştir. Erken evrede hastalar ortalama 18 yıl hayatta kalmıştır, ancak metastazlı hastaların çoğu 5 yıllık sağ kalım süresine ulaşamamıştır. En az 2 tur DDW tedavisi alanlar (> 6 ay) en uzun (~ 24 yıl) hayatta kalmıştır.
Klinik çalışmaların bir incelemesine göre döteryum tükenmiş su içmek şu faydaları olabilir:
• Kanser hücrelerinin büyümesini engeller
• Hastaların hayatta kalmasını uzatır
• Yaşam kalitelerini artırır
Yukarıdaki çalışmaların hepsinde daha önce tartışılan küçük örnekler ve ciddi kusurlar bulunmaktadır.

Hayvan Çalışmaları

Hayvan çalışmalarının bir incelemesi döteryum tükenmiş suyun (DDW) kanser hücrelerini öldürebileceğini ve köpeklerde, kedilerde ve laboratuvar hayvanlarında farklı kanser türleriyle savaşabileceğini göstermiştir. Çeşitli kanser türlerine, döteryum tükenmiş suya sahip fareler üzerinde yapılan çalışmalarda şu sonuçlara ulaşılmıştır:
• Engellenen kanseri destekleyen genler
• Tümörleri ortadan kaldır veya azaltır
• Hayvanların ömrünü uzattı

Hücre Çalışmaları

Test tüplerinde döteryum tükenmiş su, farklı kanser hücrelerinin büyümesini de önledi. Bununla birlikte, bu bulguların klinik değeri yoktur ve insan vücudunda gerçek anti kanser etkileri anlamına gelmemektedir. Yukarıdaki bulgular döteryum tükenmiş suyun anti kanser potansiyeline işaret etmektedir, ancak kesin olmaktan uzaktır. İyi tasarlanmış klinik çalışmalar bunu daha fazla incelemelidir.

Radyasyon Koruma

Döteryum Tükenmiş (Hafif) Suyun Sağlık Açısından FaydalarıDöteryum tükenmiş su (DDW), fareleri radyasyonun zararlı etkilerinden koruyabilmiş ve hayatta kalma şanslarını arttırabilmiştir. Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, özellikle polifenollerle kombinasyon halinde bu etkiyi doğrulamıştır. Hücre deneylerinde, döteryum tükenmiş su radyasyona bağlı hasara karşı koruyarak DNA’yı güçlendirmiş ve onarmıştır. Döteryum tükenmiş su teorik anti kanser ve radyo protektif etkileri kanser tedavi yanıtını artırabilir ama aynı zamanda gelecekte uzay yolculu yapılmasını sağlayabilir.
Mars’a doğru giden herhangi bir astronot, uçuşta aşırı radyasyon seviyelerine ve gezegende yüksek döteryum seviyelerine maruz kalacaktır. Bazı bilim adamları, döteryum tükenmiş bir su kaynağının sağlanmasının, Mars’ın gelecekteki uzay görevlerinde mürettebatı kanserden korumada önemli bir rol oynayabileceğini düşünmektedir.

Karaciğer Koruması ve Detoks

Hayvan çalışmaları, döteryum tükenmiş suyun (DDW) karaciğeri koruma ve uyarma yeteneğini ima etmektedir. Hayvanlarda, bilim adamları DDW’nin için potansiyelini araştırmıştır:
• Karaciğerdeki oksidatif hasarı onarır
• Glutatyon gibi koruyucu bileşiklerin üretimini arttırır
• Enflamatuar moleküllerin seviyelerini azaltır (COX-2 , PGE2)
• Karaciğer enfeksiyonu ve yaralanmasını önler
• Detoks yollarını artırır.

Ruh Hali ve Bellek

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, döteryum tükenmiş su (DDW) depresyon ve stres belirtilerini azaltmıştır. İlginçtir, beynin hafıza merkezini uyandırdı ve uyanıklığı arttırdı. Bu etkiler SSRI (anti depresan) ilaçlarına benzemektedir. Sıçanlarda döteryum tükenmiş su içmek uzun süreli belleği arttırmış, ancak kısa süreli belleği ve hareketi etkilememiştir.

Diyabet ve Kalp HastalığıDöteryum Tükenmiş (Hafif) Suyun Sağlık Açısından Faydaları

Sağlıklı sıçanlarda, araştırmacılar DDW’nin şu etkilerini tespit etmişlerdir:
• Kolesterol ve kan lipit seviyelerini azaltır
• Geliştirilmiş insülin sekresyonu sağlar
• Kalbi korur
Bununla birlikte, yüksek tansiyonlu sıçanlarda, insülin üretimini sadece biraz arttırmıştır. Bu etkileri açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kaynakça:
https://www.science.gov/topicpages/d/deuterium+depleted+water
https://selfhacked.com/blog/deuterium-depleted-water/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.