Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havalimanı Check-In Nedir?

0 322

Havalimanı Check-In Nedir?Uçakla seyahat etmek, artık herkes için neredeyse olağan bir ulaşım yolu haline gelmiştir. Bu icat, henüz 1900’lerin ilk yıllarında bulunduğu vakit, sadece saniyelerle havada kalınabilmekte idi. Ancak I. Dünya Savaşı’nda ağırlıklı olarak olmasa da II. Dünya Savaşı’na gelinildiği vakit, askeri uçaklar son derece kritik bir ol oynamıştır. Öyle ki, savaş sırasında Alman şehirlerinin neredeyse tamamı uçaklardan bırakılan bombalarla yerle bir edilmiştir. Ayrıca Japonya‘nın iki önemli şehri olan Hiroşima ve de Nagasaki de yine askeri hava araçlarından bırakılan atom bombaları ile on yıllar sürecek bir yıkıma ve de insanlık felaketine yol açmıştır. Aslında hava teknolojisinin gelişmesi, dünya üzerinde yaşanan felaketlerin şiddetinin de artmasına sebep olmuştur. Bunun yanı sıra, her ne kadar savaşlar sırasında uçaklar çok acımasız birer silahlara dönüşse de, sivil havacılık kavramı da gelişme göstermiştir. Sivil havacılıkla beraber üretilen uçaklar, belirli bir noktadan başka bir noktaya aktarmalı ya da aktarmasız olarak ticari amaç temelli yolcu taşımacılığına başlamıştır. Bu yolcu taşımacılığı ile beraber sivil havacılık çok sayıda yolcu için konfor ve de zamandan tasarruf anlamına geldiğinden tercih sebebi olmuş ve bu da sivil havacılığın gelişimine son derece büyük bir katkı sunmuştur.

Her geçen yıl gelişen havacılık beraberinde uçak teknolojisinin de son derece büyük bir ivme kazanmasına yardımcı olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında Boeing ve de o dönem için kendisinin en büyük rakibi olan McDonell Douglas şirketleri sıradışı uçak tasarımlarında bulunmuşlardır. Öncelikle keşfedilen jet motoru bunda son derece önemli bir rol oynamıştır. Boeing ürettiği 707’lerle ve de ondan sonra bu modeli esas alarak piyasa sürdüğü 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777 ve de son olarak 787 gibi tasarım harikalarıyla piyasaya damga vuran önemli uçak üreticilerinin başını çekmiştir. 1980’li yıllarla beraber Boeing’e Avrupa merkezli Airbus adında bir rakip çıkmıştır. Bu rakip, Boeing ile rekabete girişmiş ve de bu rekabetin sonucunda da çok sayıda havayolu şirketi daha ortaya çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya gibi ülkelerde havacılık 1970’lerde son derece yaygın ve de ekonomik bir yol haline gelmiştir. Ancak 2000’li yıllarla beraber havacılık artık neredeyse bütün dünya ülkelerinden son derece ucuz ve de konforlu bir ulaşım yoluna dönüşmüştür. Artık herkes uçmaya başlamış ve de bu sıradan bir duruma dönüşmüştür. Havacılıkla beraber seyahat eden yolcuların hayatlarına çeşitli sivil havacılık terimleri dahil olmuştur. Bunlar arasında yer alan havalimanı check-in de en önemlilerindendir.

Havalimanı Check-In Nedir?Havalimanı check-in denildiğinde, gerçekleştireceğiniz seyahat öncesinde uçağa kabul için gerekli olan prosedürler arasında yer alan koltuk seçimi ve de varsa bagaj tesliminin yapılması gelir. Bunun için bazı havayolu şirketleri size online check-in hizmeti sunar ve de bazıları da online check-in hizmetinin yanı sıra ücretli ya da ücretsiz havalimanı check-in fırsatı da sunar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, biletinizi online ya da acente aracılığı ile satın aldığınızda check-in işleminizin ne şekilde yapılacağının bilinmesidir. Eğer seyahat edeceğiniz havayolu şirketi bir ulusal bayrak taşıyıcısı olmasının yanı sıra aynı zamanda da o ülkenin ulusal havayolu ise, muhtemelen havalimanı check-in imkanına sahip olacaksınızdır. Bu ücretsiz olacaktır ya da daha önceden ücreti sizden zorunlu olarak tahsil edilmiş olacaktır. Eğer düşük maliyetli bir havayolu şirketi ile seyahat edecek iseniz, bu durumda sözleşme şartlarını dikkatle okumalısınız. Bu gibi havayolu şirketleri personel masrafını azaltmak için sadece online check-in işlemine müsaade ederler. Havalimanı check-in işlemini yapmak size uçağa kabul anlamında mutlaklık sağlamaz. Evrak eksikliği olması ya da şüphelenilmesi halinde sizin uçağa kabulünüz engellenebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.