Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Döteryumu Tükenmiş Su (Hafif Su) Nedir?

0 551

Ağır suyun bilimsel adı döteryum oksittir. Bir su molekülü hidrojen 2 atomu ve 1 oksijen atomu içermektedir. (H 2 O). Hidrojen, çekirdeğindeki nötronlar nötr parçacıkların sayısına bağlı olarak izotop adı verilen farklı formlarda bulunur. Nötron içermeyen izotop (H – protium) en bol olanıdır, ancak su molekülleri ayrıca az miktarda döteryum (D veya hidrojen-2) içermektedir. 1 nötronu olan döteryum, normal hidrojenden yaklaşık 2 kat daha ağırdır. Bu nedenle, azaltılmış döteryum içeriğine sahip suya “hafif su” veya döteryum tükenmiş su (DDW) denilmektedir.
Sudaki doğal döteryum seviyeleri birkaç farklı faktörlere bağlıdır, bu faktörler şunlardır:
• Sıcaklık: Ilık sular daha fazla döteryum içerir
• Yükseklik: Yüksek dağ suları daha az döteryum içerir
• Kaynak: Tatlı sular okyanuslardan daha az döteryum içerir
• Enlem (ekvatordan mesafe): Kutuplardaki su en az döteryuma sahiptir
Sudaki standart döteryum konsantrasyonu, düzenli hidrojenin 6400 atomu başına 150 ppm (milyonda parça) veya 1 atom döteryumdur. Başka bir deyişle, her bir litre (veya litre) su döteryumla sadece birkaç damla içermektedir. Döteryumdan tükenmiş su (DDW), buna karşılık 1-120 ppm döteryum içermektedir. Döteryum tükenmiş suyun avantajları ve dezavantajları olduğunu belirten iki grup vardır ve bu grupların savunduğu düşünceler şu şekildedir:
Avantajlarını olduğunu düşünen grubun savunduğu fikirler:
• Hücre büyümesini ve iyileşmesini uyarır
• Detoks ve metabolizmayı artırır
• Anti kanser etkileri olabilir
• Ruh halini ve bilişi destekleyebilir
• Karaciğer ve kalbi koruyabilir
Dezavantajlarını olduğunu düşünen grubun savunduğu fikirler:
• İyi araştırılmamıştır
• Çoğu çalışma yanlıdır
• Kök hücreler için toksik olabilir
• Üretim pahalı ve enerji tüketiyor

Döteryum Tükenmiş Su Nasıl İşlev Görür?

Döteryumu Tükenmiş Su (Hafif Su) Nedir?Hayvan ve hücre tabanlı çalışmalarda, bilim adamları döteryum tükenmiş suyun potansiyel olumlu etkilerini incelemişlerdir. Bu etkiler u şekildedir:
• Enerji üretimi ve metabolizması
• Dokunulmazlık
• Detoks yolları
• Antioksidan koruma
Bu suya maruz kalan hücreler daha fazla aktif olmuş, daha hızlı büyümüşler ve daha az genetik hasar görmüşlerdir. Bakteriler üzerine yapılan çalışmalara dayanarak, daha büyük stres faktörlerine karşı direnci artıran ve performansı artıran hafif bir stres etkeni görevi gören hormonu tetikleyerek de işe yarayabilir. Yine de bu, insanların değil, bakterilerin tepkisine dayandığı için, büyük ölçüde spekülatiftir. Üreticiler ve perakendeciler döteryum tükenmiş suyun diyabet ve yüksek tansiyonu tedavi edebileceğini, spor performansını ve gücünü artırabileceğini ve stres ve yaşlanmanın etkileriyle savaşabileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, sağlam klinik kanıtlar bu iddiaların hiçbirini desteklememektedir.

Döteryum Tükeniş SUYUN (DDW) Yan Etkileri ve Önlemleri

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların olmaması nedeniyle döteryum tükenmiş suyun güvenlik profilinin nispeten bilinmediğini unutulmamalıdır. Aşağıdaki yan etkiler listesi kesin değildir ve kişinin sağlık durumuna ve olası ilaç veya takviye etkileşimlerine bağlı olarak diğer potansiyel yan etkiler hakkında doktora danışılması tavsiye edilmektedir.
[hafif ne2]Klinik çalışmalarda döteryum tükenmiş suyun (DDW) önemli bir yan etkisi yoktur. Prostat kanseri olan 44 hastanın birinde (% 2) bulantı ve içmekten güçsüzlük görülmüştür. Gözlemsel çalışmalar, uzun süreli döteryum tükenmiş su içme ile herhangi bir riski ilişkilendirmemiştir. Bununla birlikte, bir hücre çalışmasında, döteryum tükenmiş uzun vadede insan kök hücreleri için toksiktir. Bu çalışma kök hücreleri depolamanın en iyi yolunun tipik döteryum düzeyleri olan bir ortam olduğunu doğrulamıştır. Çalışmalar, döteryum tükenmiş suyun çocukluk, gebelik ve emzirme döneminde güvenliğini değerlendirmemiştir. Bu hassas gruplar güvenli olması açısından döteryum tükenmiş suyu bundan kaçınmalıdır.

Evcil Hayvanlar İçin Güvenli midir?

Farklı hayvan çalışmalarında döteryum tükenmiş suyun belirgin bir yan etkisi olmamıştır. Kediler ve köpekler için de güvenlidir. Macaristan‘da döteryum tükenmiş su, kanser tedavisine veterinerlik katkısıdır. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar azdır.

Ürünler ve Dozaj

Döteryumdan tükenmiş su FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Genel olarak, düzenleyici kurumlar takviyelerin ve benzeri diyet ürünlerinin kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini garanti etmez. DDW almadan önce uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilmektedir. Sadece bir avuç marka döteryum tükenmiş su üretir ve dağıtır. Farklı döteryum konsantrasyonlarına (25-125 ppm) sahip 0,5-1.5L şişelerde mevcuttur. Fiyatlar litre başına 4 $ ila 20 $ arasında değişmektedir, düşük döteryum konsantrasyonları daha pahalıdır.

Dozaj

Klinik çalışmalarda kullanılan aşağıda belirtilen dozlar her kişi için geçerli olmayabilir. Eğer doktor döteryum tükenmiş su kullanmasını önerirse, kişinin sağlık durumuna ve diğer faktörlere göre en uygun dozu belirlemek için gereken bilgiler kendisine verilmelidir. Klinik çalışmalarda, kanser hastaları günlük su alımlarını döteryum tükenmiş su (DDW) ile değiştirmiştir. Doktorlar, hastaların vücut ağırlığına ve DDW’deki döteryum konsantrasyonuna bağlı olarak kesin dozu hesaplamışlardır.
Döteryumda (D) suyu “düşük” yapacak aralık oldukça geniştir. (1 ila 120 ppm D.) Bazı klinik çalışmalarda 10-20 ppm D su kullanılırken, bir diğeri deuterium içeriğini 105 ila 25 ppm arasında yavaş yavaş düşürmüştür. 65-105 ppm D kullanılmış su kalmıştır. Buna karşılık, normal su ~ 150 ppm D içerir [6 , 15 +, 14 ].

Döteryumdan Tükenmiş Su Üretimi

Döteryum tükenmiş su “ağır su” (D2O) üretiminin bir yan ürünüdür. Ağır suyun organik kimya, ilaç geliştirme ve nükleer reaktörlerde uygulamaları vardır. Seri üretim karmaşık damıtma, elektriksel veya kimyasal reaksiyonlar gerektirir. Bugüne kadar, tüm yöntemler pahalıdır, çok enerji tüketir ve çevreyi kirletir. Sözde Girdler Sülfür (GS) işlemini verimli en, ancak toksik kimyasallar kullanılır. Çinli bilim adamlarından oluşan bir ekip, gelecekte döteryum tükenmiş su üretimini artırabilecek yeni bir enerji tasarruflu yöntem bildirmiştir.

Döteryumdan Tükenmiş Suyu Kendiniz Yapabilir misiniz?

Döteryumu Tükenmiş Su (Hafif Su) Nedir?Döteryum tükenmiş su (DDW) kaynar ve normal suya göre biraz daha yüksek sıcaklıklarda donar. Teorik olarak, kısmi damıtma veya donma ile DDW yapmak için bu özelliği kullanabilir. döteryumlu su daha yavaş buharlaşır veya daha hızlı donar.1 litre musluk suyunun döteryum ile sadece birkaç damla içerdiği göz önüne alındığında, onu ayırmak ve DDW’yi küçük ölçekte yapmak neredeyse imkansızdır.
Doğal sudaki döteryum konsantrasyonu yaklaşık 150 ppm’dir (milyonda parça), bu da litre başına birkaç damlaya eşittir. Hafif su olarak da bilinen döteryum tükenmiş su, daha az döteryum içermektedir (1-120 ppm). Birkaç klinik çalışma DDW’nin anti kanser potansiyelini göstermiştir, ancak hepsinin ciddi tasarım kusurları bulunmaktadır. Karaciğer koruması, bilişsel ve ruh hali desteği, kalp hastalığı ve detoks için yeterli kanıt yoktur. Macaristan’da, veterinerler bunu evcil hayvanlar için tamamlayıcı bir kanser tedavisi olarak kullanırlar. DDW ile ilgili potansiyel kullanımları ve pazarlama iddialarını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703265/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku