Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya Çapında Yapılmış En İlginç Kaleler

0 540

Dünya Çapında Yapılmış En İlginç KalelerFrankenstein Kalesi
Frankenstein Kalesi, Frankfurt, Almanya’nın yaklaşık 30 km güneyinde biraz harabe kalmış bir yapıdır. Frankenstein yazarı olan Mary Shelley’i bu kalenin adından etkilenip etkilenmediği şüpheli olsa da, kalenin iyi bir geçmişi olmadığı kesin. 800 yıllık tarihi geçmişi olan bu kale, II. Dünya Savaşı’nda bir hastane ve müttefik üs olarak kullanılmış olup, şimdi ise turistik cazibe merkezi olarak varlığını sürdürmektedir.
Krak de Chevaliers
Suriye’de inşa edilmiş olan bu kale, “dünyanın en iyi korunmuş ve tamamen takdire şayan kale” olarak tanımlanmıştır. Haçlı seferlerinde sahil savunma amaçlı inşa edilen kale, Homs Gap olarak adlandırılan yeri güvence altına almıştır. Bölgede Qalaat el-Hisn ya da His al-Akrad olarak da bilinen Krak des Chevaliers Kalesi, Tartus kentleri ile Suriye’deki Homs arasında uzanır. Homs Gap’ta yer alır ve Homs’tan sahile giden yolu korur.
Krak des Chevaliers Kalesi, dünyanın en önemli korunmuş ortaçağ askeri kalelerinden biri olarak bilinir ve Haçlı döneminin sembolüdür.
Bu sitedeki ilk tahkimat, Homs of Emir’in 1031 yılında yaptırdığı ve Hisn el-Akrad (Kürtlerin Şatosu anlamına gelmektedir) olarak anılmıştır.

Dünya Çapında Yapılmış En İlginç KalelerAlcazar of Segovia
Aslen kale olarak inşa edilen Alcazar kalesi, saray, hapishane ve kolej olarak kullanılmıştır. Şimdi ise terk edilmiş bir yapıdır.
Arg-ı Bam
İran’da bulunan Arg-ı Bam, dünyanın en büyük kerpiçten yapılan kalesi olan bu yapı, 1850’ye kadar kullanılmaya devam etmiş olup, günümüzde terk edilmeye bırakılmıştır.
Himeji Kalesi
Japon mimarisinin en önemli yapılardan biri olan bu kalenin inşa amacı tamamen savunma amaçlıdır.
Kolossi Kalesi
Kıbrıs adasının Limasol kentinin 11 km batısında yer alan bu kale, Frank döneminin en iyi yapıtlarından bir tanesidir. Kale, kare şeklinde düzgün dizayn edilmiş 3 katlı yapıdır. Kale’nin inşası 1210 yılında, dönemin yüksek komutanı tarafından emredilip, hastane olarak kullanılmıştır. Bu yapının bilinen en eski sahipleri ise Richard the Lionheart ve The Knights Templar’dır.
Löwenburg Şatosu
Disney Word’un yapısını andıran bu bina, Aslan kalesi olarak çevrilmektedir. İkinci dünya savaşında yok edilen bu bina, ilk başlarda harabe görünümlü olarak inşa edilmiştir. Daha sonraları defalarca restore edilen bu yapı, şimdilerde turistik mekân olarak hayatını sürdürmektedir.

Dünya Çapında Yapılmış En İlginç KalelerMalbork Kalesi
“Mary Kalesi” olarak adlandırılan bu kale, dünya mirası olarak kabul görmüş olup, Polonya’nın kuzeyinde, Nogat Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır. 13. Yüzyılda güçlendirilmiş ve 1309 yılında genişletilmiş ve yeniden dizayn edilmiştir. Daha sonraları terk edilmeye bırakılan bu yapı 2. Dünya savaşının ağır tahribatı sonucu kullanılamaz hale gelişmiş olup, 19. Ve 20. Yüzyılda tekrar restore edilmiş olup, günümüzde ise turistik mekân olarak kullanılmaktadır.

Windsor Kalesi
Avrupa’nın en uzun süre işgal edilen kalesi olan bu kale, yaklaşık 1000 yıl önce İngiltere’de inşa edilmiştir.

Castel del Monte
13. yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru olan II . Frederick tarafından inşa edilen bu kale, savaşların etkisiyle birçok defa hasara uğramıştır. 1900’lü yıllarda yeniden inşa edilen kalenin orijinalliği bozulmamıştır.

Palacio de Pena
Avrupa’nın Romantizminden etkilenen bu yapı, en eski kalelerden biri olan Pena Ulusal Sarayı, Sintra kasabasına bakan bir tepenin üzerinde yer almakta olup, açık bir günde Portekiz başkenti Lizbon’dan kolayca görülebilmektedir.

Predjama Kalesi
Predjama Kalesi, Postojna Mağarasına sadece 9 km uzaklıkta yükselen bir uçurumun ortasında yer almaktadır. Pitoresk, ihtişamlı, meydan okurcasına, gizemli ve dokunulmaz, 123 metrelik yüksek uçurumun tepesinde 800 yıldan uzun süredir çevreleyen bölgeye hâkim olmuş olup, Guinness Dünya Rekorları arasında dünyadaki en büyük mağara kalesi olarak yerini almıştır.

Buckingham Sarayı
Dünyada sadece birkaç kraliyet sarayından biri olan Buckingham Sarayı, ülkedeki en ikonik kraliyet binası olup, Kraliçe Majesteleri’nin Londra’daki ikametgâhı olarak kullanılmıştır.
Binanın inşası 1700’lü yılların başlarına dayanıyor ve Kraliçe Victoria tahta çıkınca 1837’de İngiliz hükümdarı resmi ikametgâhı haline gelmiştir.
Sarayda yer alan 19 Devlet Odaları, Kraliyet ailesi tarafından misafirlerine devletlerine, resmi törenine ve resmi ziyaretlerine ev sahipliği yapmak için düzenli olarak kullanılmıştır.
Londra’nın kalbinde yer alan ve 2 kraliyet parkıyla çevrili olan Buckingham Sarayını, Ağustos ve Eylül aylarında Londra’ya gelen herhangi bir ziyaretçinin mutlaka gezmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Dünya Çapında Yapılmış En İlginç Kaleler
Matsumotojo olarak da bilinen bu yer, Japonya’nın en eski kalelerinden biridir. Bir “hirajiro” ya da çoğunlukla Asya’da inşa edilen yapılar gibi değil, ovalarda inşa edilen bir kale olarak tasarlanmıştır.

Versailles Şatosu
Dünyadaki en ünlü kalelerden biri olan bu şato Versailles’de inşa edildiğinde sadece küçük bir köy olup, bugün ise Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kalelerinden biri haline gelmiştir.

Neuschwanstein Kalesi
Almanya’nın Bavyera Alpleri’nde bulunan bu kale, zamanında çok modern kabul edilmiş olup, 1869 yılında başlayan su, musluk suyu, tuvalet ve ısıtma sistemi ile modern mimariyi oluşturmuştur. Ayrıca Neuschwanstein kalesi, Disneyland’ın Uyku Güzellik Şatosu için ilham kaynağı olmuştur.

Halep Kalesi
Genellikle dünyanın en eski ve en büyük kalelerinden biri olarak kabul edilen ve tepede inşa edilen bu kale aslında son 5000 yıldır kullanılmış ve peygamber İbrahim’in koyunlarını oraya bile sardığı söylenmektedir.

Spis Kalesi
Slovakya’da bulunan bir başka büyük boy Ortaçağ kalesi, Spis Kalesi’nin pitoresk nitelikleri, Dragonheartand ve The Last Legion gibi çeşitli filmlerde yer almasına yol açmıştır.

Potala Sarayı
Himalayalar’da yüksek olan Potala Sarayı, Lhasa, Tibet’te bulunmaktadır. 14. Yüzyıla kadar, Dalai Lama’nın başlıca ikametgâhıydı. 1959’da Çinlilere karşı ayaklanan Tibet’te hafif hasar görmüştür.
Mehrangarh Kalesi
Jodhpur şehrinde bulunan bu, Hindistan’ın en büyük kalelerinden biridir. Çevredeki şehrin 400 fit üstünde yer alan bölgede, işgal ordularının toplu toplarla dövdüğü duvarlarda hala izler görebilirsiniz.

Prag Kalesi
Guinness Dünya Rekorları Kitabına giren bu kale, dünyadaki en büyük antik kale unvanına sahiptir. Kutsal Roma İmparatorlarından Bohem Krallarına, günümüz modern cumhurbaşkanlarına kadar herkes bu kalede bulunmuştur.

Burghausen Şatosu

Burghausen kasabasında, Bavyera’da bulunan bu, dünyanın en uzun kalelerinden biri olup, boyu 1.043 metredir.

Hunyad Kalesi

Hunedoara Kalesi olarak da bilinen Corvin Kalesi (Castelul Corvinilor), Hunedoara ilçesinde bulunur ve birçoğuna “Romanya’nın yedi harikasından biri” denir. Avrupa’daki en büyük kalelerden biri ve Romanya için önemli bir tarih parçasıdır. Corvin Kalesi, Transilvanya’daki en büyük ortaçağ kalesidir ve gizemli Bran Kalesi ve kraliyet Peles Kalesi’ni dahi geçmektedir.
Kırlangıç Yuvası
Kırım’daki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan bu kompakt kale, Ukrayna’nın güney kıyılarında bir uçurumun kenarına inşa edilmiştir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-awesome-castles-you-should-see/
http://whc.unesco.org/en/list/847
http://www.aboutcyprus.org.cy/index.php/en/kolossi-castle

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku