Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Parma Nasıl Bir Kulüptür?

0 501

image_galleryParma Football Club, Serie A’da mücadele eden bir İtalyan takımıdır. Parma 1913 yılında kurulduğunda, Parma şehrinin bu denli şöhretine katkı sağlayacağı hiç tahmin edilmemişti. 1913 yılında kurulan Parma AC, 1990 yılına kadar herhangi bir kupa kaldırma başarısı gösterememiştir. Ayrıca, 1990’lara kadar ulusal anlamda herhangi bir kupa kazanılamamasının yanı sıra, Parma herhangi bir Avrupa organizasyonunda da İtalya’yı temsil etmemiştir. Ancak 1990 yılına gelindiği zaman küçük bir şehrin takımı olan Parma, adeta yeni bir kimlik kazanmış ve gerek İtalya gerek de Avrupa kupalarında birçok başarılı işin altına imza atmıştır.

FC+Parma+v+SK+Slavia+Praha+Pre+Season+Friendly+Pcn3cJ8H2jKl1990’da çıkışa geçen Parma, bu dönemde, 3 kez İtalya Kupasını, 1 kez İtalya Süper Kupası’nı, 2 kez UEFA Kupası’nı, 1 kez UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı ve 1 kez de UEFA Süper Kupası’nı kazanma başarısı göstererek ciddi bir sıçrayış yapmış ve Avrupa’nın korkulan ekiplerinden biri haline gelmiştir. Calisto Tanzi ile beraber 1992 yılı ile 2002 yılları arasında geçen 10 yılda toplam 8 kupa kazan Parma, İtalya Serie A’da da ciddi başarılar elde etmiştir. Kupalarla geçen 10 yıl içersinde Serie A’yı kazanma başarısı gösteremeyen Parma, en iyi derecesini 1997/98 sezonunda elde etmiş ve ligi Juventus’un hemen ardından ikinci sırada bitirmiştir. Bu dönemde İtalya’yı, Juventus, Milan, İnter gibi takımlarla beraber Avrupa kuplarında temsil eden Parma, diğer üç takıma nazaran daha başarılı bir Avrupa karnesine sahip olmuştur.

Aleandro+Rosi+Torino+FC+v+Parma+FC+Serie+Yad4wV-aarPl1992 ile 2002 yılları arasında rüya gibi geçen 10 yılın ardından, 2003 yılından kulüp ciddi bir finansal kriz ile karşı karşıya kalmıştır. Parma kulübünün de sahibi olan Parmalat Süt Ürünleri Şirketi’nin karıştığı skandal sebebiyle, kulübe de haciz gelmiş ve kulüp hızlı bir düşüşe girmiştir. Kulübün tüm sermayesi bir anda eriyince, Parma’nın da çakılışı kaçınılmaz olmuştur ve Parma AC, Serie A’dan Serie B’ye düşmekten kurtulamamıştır. Avrupa’nın en elit 14 takımı arasında gösterilen Parma’nın bu düşüşü beraberinde İtalya futbolunun da çöküşüne denk gelmiştir. 2006 yılında patlak veren Calciopoli Skandalı ile beraber, Juventus’da son şampiyon olmasına karşın Serie B’nin yolunu tutan bir diğer İtalyan devi olarak kayıtlara geçmiştir.

Parma, 90’lı yıllarda yükselişe geçerken birçok futbolcunun da dünya yıldızı olmasını sağlamıştır. Bunların başında; Hernan Crespo, Liliam Thuram, Fabio Cannavaro, Gianluigi Buffon, Fernando Couto, Gianfranco Zola, Sebastian Frey gibi isimler gelmektedir. Parma maçlarını, 21,473 seyirci kapasiteli Stadio Ennio Tardini’de oynamaktadır. Stadın oldukça küçük olması, Parma’nın finansal olarak büyümesini oldukça zorlaştıran başlıca etmenlerin arasında kabul edilmektedir. 2013/14 yılında, Parma AC, Parma FC’ye dönüşmüştür. Kulübün isminde yapılan değişiklik hukuki bir zorunluluk neticesinde gelmiştir. 2014 yılını Serie A’da 6. sırada tamamlayan Parma FC, Avrupa kupalarında mücadele etme fırsatı yakalasa da UEFA’nın Finansal Fair Play Kuralı’na takılınca, başka bir İtalyan takımı mücadele etme hakkı kazanmış Parma ise, bu hakkı kullanamamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.