Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Epilepsi Nöbetlerinden Korkmayın!

0 283

Epilepsi Nöbetlerinden Korkmayın!Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığı, beyindeki sinir hücrelerini normal faaliyetini yani çalışmasını bozarak kişinin gün içerisinde birçok nöbet geçirmesine neden olan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Epilepsi kısaca nörolojik bir bozukluktur diyebiliriz. Günümüzde birçok insanda epilepsi rahatsızlığı görülmektedir. Epilepsi nöbeti sinir sistemindeki kasların kısa süreli olarak çalışmasını aksatmasına sebep olabilmektedir. Bu nöbetler hafife alınmayıp mutlaka hasta tedavi altına alınmalıdır. Aksi takdirde hafta gün içerisinde normal yaşamsal faaliyetlerini yerine getirirken bu nöbetleri getirebilir ve hayatını tehlike altına atabilir.

Epilepsi Hastalığı Neden Meydana Gelir?

Hastalık başlangıç süresinde çoğu zaman belirti göstermemektedir. Uzmanlara göre ailesinde epilepsi hastalığı olan kişilerin epilepsi rahatsızlığına yakalanma riski daha fazladır. Genetik faktörler epilepsi hastalığını tetikleyebilir ve nöbetlere sebep olabilir. Bulaşıcı hastalıklar olarak bilinen aıds vb. Hastalıklar da epilepsi hastalığına sebep olabilmektedir. Otizm gibi insan gelişimindeki bozukluklar beyindeki hasardan kaynaklanan sara hastalığının en temel belirtilerindendir. Doğumdan önce bebeğin yetersiz oksijen veya annesinin beslenme bozukluklarına bağlı olarak bebeğin beyninde kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu tip kalıcı hasarlar da epilepsiye neden olur. Herhangi bir trafik kazasında veya kafadan yaralanma sonucu meydana gelen tramva olayları epilepsi oluşumunu tetikler. Bu tip beyindeki hücrelere zarar veren kazalar beyinde kalıcı hasarlar oluşturur. Ayrıca bu hastalık her yaş türünde ortaya çıkabilir. Bunamaya bağlı olarak yaşlılarda daha sık görülmektedir. Damar hastalıkları, kötü beslenme, alkol bağımlılığı, hareketsizlik ve bu hastalığın oluşma riskini arttırmaktadır.

Epilepsi Nöbetlerinden Korkmayın!Epilepsi Hastalığı Belirtileri

1) Hafızada karışıklık: Epilepsi nöbetlerinde kişi çoğu zaman konuşma bozukluğu yaşayabilir ve davranışlarında tutarsızlıklar meydana gelebilir. Hatta çoğu zaman sara nöbetinde hasta çevresine anlamsız ve boş bakabilmektedir.
2) Psikolojik problemler: Epilepsi hastası daima şüphe içerisinde davranır ve sosyal çevresi tarafından dışlanabilir. Bu yüzden hasta zaman zaman psikolojik sorunlar içerisindedir ve bunları aşamayabilir. Hastalık yüzünden psikolojik olarak kötü etkilenir.
3) Kontrolsüz davranışlar: Epilepsi hastaları kontrolsüz olarak titreme, kol ve bacak hareketleri gösterebilirler. Nöbet olarak karşımıza çıkan epilepsi hastalığı gün içerisinde sık sık meydana gelebilir.

Epilepsi Hastalığının Günlük Hayattaki Riskleri

1) Epilepsi hastalığı kişide psikolojik problemlere yol açabilir. Bu nedenle bu hastaların depresyona girme olasılığı daha fazladır. İntihar etme eğilimine sahiplerdir. Bu yüzden hasta yakınlarının hastaların bakımını yaparken çok dikkat etmesi gerekir.
2) Gebe bir hasta söz konusu ise nöbetler hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir.
3) Epilepsi hastası araba kullanıyorsa son derece dikkatli olması gerekir. Daha çok kısa mesafelerde araba sürmesini önerilmektedir. Epilepsi nöbetini arabada geçirme ihtimali oldukça yüksek olduğundan, bu nöbetlerin kazalara dönüşme imkanı vardır.
4) Epilepsi hastası nöbet geçirdiği zaman sert bir yere düşerse kafasında ve vücudunda yaralanma ve kırıklar oluşabilir.

Yazar:TuĞba Ayaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.