Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Büyük Şehir Parkları

0 588

Yurtdışı seyahatlerinde en sık ziyaret edilen yerlerden biri de şehir parklarıdır. Şehirlerin mimari yapısı açısından fikir veren parklar, dinlenmek ve temiz hava almak için de idealdir. Bazı parklar büyüklüğü ve ziyaretçi sayısının fazlalığıyla bilinir. Bu sayede dünyaca bilinen bir hale gelen şehir parkları, içerisinde birçok etkinliği de barındırmaktadır.

Vondelpark, Amsterdam

Dünyanın En Büyük Şehir Parkları

1865 senesinde açılan park 120 dönümlük bir alana yayılmıştır. Açıldığı dönemde adı Nieuwe Park iken 17.yy sonrasında Joost van del Vondel adlı yazarın adını alarak günümüze kadar aynı isimle gelmiştir. Her sene parkın 10 milyonu aşkın ziyaretçisi olduğu bilinmektedir. Açık hava tiyatrosuna sahip olan park içinde çeşitli sporlarında yapılması mümkün kılınmıştır. Günümüzde birçok yerel ve yabancı genç parkın etrafında dinlenerek vakit geçirir.

Central Park, New York

Amerika’nın en büyük kent parkı olarak bilinen Central Park yıl içinde 35 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Gökdelenlerin arasında adeta cennetten bir köşe olan parkta sayısız ağaç türü barınır. Şehir yaşamından kaçmak isteyenler için şehrin ortasındaki bir cennet olarak nitelendirilir.

Hyde Park, Londra

Dünyanın En Büyük Şehir Parkları

Londra’nın merkezi konumunda yer alan park oldukça ünlü olmakla birlikte içeriğinde göl ve çeşitli bahçeleri barındırmaktadır. Yoğun ziyaretçiye sahip olan bu park, hemen herkesin uğrak yerleri arasındadır. Parkın içindeki gölün etrafında oturmak ve vakit geçirmek için birçok alan bulunur. Ayrıca çeşitli hayvanlarla etkileşime geçmek de mümkündür.

Stanley Park, Vancouver

1888 senesinde Lord Stanley of Preston adına açılmış olan içerisinde çeşitli sosyal tesisler yer almaktadır. Aynı zamanda farklı birçok ağaç türüne ve muazzam bir görüntüye sahip olan bu park, yılda en az 8 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Metropolitan Park, Santiago

Yürüyüş, spor ve tırmanma gibi çok çeşitli aktivitelere olanak tanınan park alanı oldukça büyük ve şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Sayısız ziyaretçi ağırlayan park, aynı zamanda yeşil alan içermesiyle de kentin akciğeri görevini görmektedir.

Chapultepec Park, Mexico City

Yılda ortalama 15 milyon konuk ağırlayan park geçmişinin Aztec kabilesine kadar dayandığı bilinmektedir. 1696 dönümlük bir araziye yayılmış olan bol yeşillikli park içinde çok sayıda ağaç türü bulunmaktadır. Yürüyüş parkuru, kafeteryalar ve benzer çeşitli alanlara da parkta yer verilmiştir.

Ueno Park, Tokyo

133 dönümlük bir arazi üzerine konumlandırılarak 1873 senesinde açılmış olan park, yılda 10 milyondan fazla ziyaretçiyi ağılamaktadır. Park alanında her sene kiraz ağaçlarının açması kutlanır ve ortaya oldukça keyif verici manzaraların çıkması sağlanır.

Phoenix Park, Dublin

Dünyanın En Büyük Şehir Parkları

Çevresi duvarlarla çevrili Avrupa’nın en büyük parkı olarak bilinen Phoenix Park, 7,07km² ‘lik bir arazide kurulmuş ve 1662 senesinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Golden Gate Park, San Francisco

1870’li yıllarda 1017 dönümlük bir arazi üzerine kurularak açılan parkı günümüzde 13 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir. Central Park’tan %20 oranında daha büyüktür ve ABD bölgesinde yine Central Park’tan sonra en fazla ziyaret edilen ikinci büyük park özelliğini taşımaktadır. Yılın her dönemi ziyarete açık olarak hizmet vermektedir.

Villa Borghese, Roma

Borghese Bahçeleri, Roma’da huzur veren, içerisinde çeşitli hayvanların ve göllerin olduğu bir park. Parkın içerisinde birkaç tane müze ve tiyatronun yanı sıra heykeller ve anıtlar da bulunmaktadır. Çeşitli aktivitelerin düzenlendiği park, turistlerin en fazla ilgisini çeken yerlerden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.