Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lagos Nasıl Bir Şehirdir?

1 393

Lagos Nasıl Bir Şehirdir?Lagos, Afrika ülkelerinden Nijerya‘nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yer, ülke ele alındığında son derece kalabalık nüfusu ile dikkat çeker. Nijerya’nın eyaletlerinden olan ve kendisiyle aynı adı paylaşan Lagos, bu anlamda Lagos eyaletinin hem en önemli hem de en büyük şehri konumundadır. Her ne kadar ülkenin başkenti olmasa da Lagos sahip sıra dışı yapısı ile başkent gibi bir unvana sahiptir. Özellikle ülke ekonomisinin kalbinin attığı yer olma özelliğini haiz olan şehir, Nijerya’nın en kalabalık ve de refah seviyesi en yüksek şehri konumundadır. Aslında Lagos dediğimiz vakit, bu şehri sadece Nijerya bazlı değerlendirmek hata olabilir. Çünkü şehrin aslında bütün Afrika kıtası boyunca yayılan bir şöhreti vardır ki bu asla göz ardı edilemez. Çünkü şehir, hem günümüzde Afrika kıtasının en kalabalık şehri olup, önümüzdeki 50 yıllık sürede de dünyanın en kalabalık şehri olmaya adaydır. Buradaki nüfus artışı o kadar fazladır ki, bunu ifade etmek hiç de kolay değildir. Ancak bir örnekle açıklamak gerekirse, Lagos nüfusu her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachussetts eyaletinin bir şehri olan Boston’un nüfusu kadar bir artış yaşamaktadır. Görüldüğü üzere şehrin nüfusu çok sıra dışı bir şekilde katlanarak artmaktadır.

Lagos Nasıl Bir Şehirdir?Nijerya, Afrika kıtasının en önde gelen ülkelerinden biridir. Bu ülke en zengin 10 Afrika ülkesi arasında kendisine çok rahat bir şekilde yer bulur. Bunda en önemli pay şüphesiz ülke için son derece önemli bir yerleşim yeri olan Lagos’tur. Lagos‘un ekonomik gücü doğal olarak Nijerya’nın ekonomik gücü olduğundan ülkeyi adeta tek başına sırtlamaktadır. Şehir dünyanın en hızlı büyüyen birkaç şehri arasında olduğundan, birçok bilim insani tarafından kaygılı bir şekilde karşılanmaktadır. Afrika kıtasının en önemli finans merkezleri arasında yer alan Lagos yaşam kalitesi nazara alındığı vakit ise adeta sınıfta kalmaktadır. Çok fazla nüfusa sahip oluşu şehri adeta yaşanmaz bir coğrafya haline getirmiştir. Özellikle de şehirde işi olan ve de şehir dışında yaşayan insanların en büyük sorunu bu şehre kısa sürede ulaşmaktır. Çünkü bu durum neredeyse imkansız bir hal almıştır. Keşmekeş olarak adlandırılan bir trafiğe sahip olan Lagos her yıl milyonlarca Nijeryalının takvim yıllarının hatırı sayılır bir kısmını trafikte geçirmesi sonucunu doğurmuştur. Ancak bu durum her ne kadar çekilmezlik hali yaratsa da bu Nijeryalı insanların ekmek paralarını kazanması bağlamında göğüs germesi gereken zorluklardan bir tanesi olarak göze çarpar.

Afrika kıtasının batı hattında bulunan Nijerya’nın liman şehirlerinden biri olan Lagos, sahip olduğu stratejik konum sebebiyle de dikkat çeker. Çünkü ekonomik bir figüre dönüşmesinde bu durum ciddi bir rol oynamıştır. 15. yüzyıldan beri burada modern insan varlığının hüküm sürdüğünü düşünürsek, şehir geçen yüzyıllar boyunca oldukça sıradışı bir ivmelenme yaşamış ve de dünyanın en büyük ve de en kalabalık şehirlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin merkez olarak adlandırılan bölgelerinde yaklaşık olarak 8 milyon insan yerleşik olarak ikamet eder, ayrıca Lagos’un bütün sınırları hesaba katıldığı vakit, nüfus sayısı 21 milyonu da geçmektedir. Bu oldukça etkileyici olsa da Nijeryalılar için artık tam anlamıyla bir çekilmezlik durumuna dönüşmüştür. Lagos’a ulaşmak oldukça kolay özellikle de Türkiye’de yaşıyorsanız. Türk Hava Yolları bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu anlamda İstanbul üzerinden herhangi bir aktarma yapmaksızın Lagos şehrine THY ile ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Soner diyor

    yazara sorum su. hayatinda lagosu birak nijeryaya onu birak afrikaya gittin mi acaba. Ulkeden ciktigina dair suphelerim var. Bukadar bos yazi olur mu be.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...