Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En İlginç Hayvanları

0 724

Dünyamızı birbirinden farklı varlıklarla paylaşıyoruz;

Dünyamız birçok varlığa ev sahipliği yapıyor; biz insanlar ise bu varlıkları genellikle belgesellerde görebiliyoruz. İnsanlar, karada yaşamlarını sürdürdükleri için ancak gelişen teknoloji yardımı ile özellikle sulardaki ve havada yaşayan canlıları görebiliyor. İnsanlar dünyanın her bölgesine dağılmış oldukları için genellikle karada yaşayan canlıların çoğu insanlara ilgi çekici gelmiyor; fakat su ve havada yaşayan canlılara ulaşmak zor olduğu için su ve hava canlıları bir nebzede olsa insanların ilgisini daha fazla çekmeyi başarıyor.

Dünyadaki en ilgi çekici varlıklar arasında gelen hayvanlar insanlarla asırlardır aynı gezegeni paylaşıyor; fakat bazı hayvanlar yeni yeni keşfediliyor. Her yerde görülmeyecek kadar farklı hayvanlar dünyanın en ilginç hayvanları olarak adlandırılıyor. Bu ilginç hayvanlar araştırmacılar tarafından sularda yaşayanlar, karada yaşayanlar ve havada yaşayanlar olarak gruplandırılıyor.

Suda Yaşayan Görmeye Alışkın Olmadığımız Hayvanlar

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Bu garip canlılara, sanki ruj sürülmüş dudakları ve yarasaya benzer görünüşleri sebebi ile kırmızı dudaklı yarasa balığı, adı veriliyor. Bu kırmızı dudaklı yarasa balıklarının boyları 40 cm’ye kadar ulaşabiliyor ve bu canlılara Galapagos adalarının civarında denizin 30 metre derinliklerinde rastlanabiliyor. Bu balıklar yüzmekten çok su dibinde yürümeyi tercih ediyorlar. Erişkinliğini tamamlamış kırmızı dudaklı yarasa balıklarında, sırt üstünde dikenli bir yapı oluyor ve bu şekilde avlarını kendilerine çekiyorlar.

Pacu (Pacu Balığı)

Ağaçlardan suya düşen meyveler ve tohumlarla beslenen Pacu balığı aynı zamanda et ile de beslenen hem etçil hem de otçul bir balık olarak garip görüntüsü ile insanların dikkatini çekiyor. Bu balıkların ağzındaki dişlerin erişkin bir insanın dişleri kadar büyük olması ve balığın 50 cm kadar uzunluklara ulaşması diğer balıklar arasında farklı olmasını sağlıyor. Bu balıklar, meyve bulduklarında meyve yiyorlar, eğer meyve yok ise böceklere yöneliyorlar. Pacu balıkları, eğer akvaryum ortamında sadece et verilerek beslenirlerse proteinli beslendikleri için doğadakinin iki katı büyüme hızına ulaşabiliyorlar.

6387_blue_parrotfish_(mavi_papagan_baligi)

Blue Parrotfish (Mavi Papağan Balığı)

Sanki bir çizgi filmden çıkmış gibi masmavi ve çok farklı bir görüntüde olan mavi papağan Balığı bir ışık tarafından aydınlatılıyor gibi okyanus derinliklerinde parıl parıl parlıyor. Batı Atlantik civarlarında yaşayan Mavi Papağan Balıkları 90 cm’ye kadar uzunluğa ulaşabiliyor. Papağan Balıkları, gündüzleri vakitlerini otlamakla geçiriyorlar; fakat gece olduğunda solungaçlarının üst kenarındaki bezlerden salgıladıkları jelatinimsi bir madde ile kendilerine uyku tulumu yapıyorlar. Balığın tüm vücudunu saran uyku tulumu sayesinde Mavi Papağan Balıkları koku yoluyla kendilerini bulup avlayacak Müren Balıkları’ndan korunuyorlar. Mavi papağan balığının vücudu uyku tulumu olan salgı ile kaplı durumdayken müren balıkları onlara çarpsa bile fark edilemiyorlar. Böylece bu salgı sayesinde av olmaktan kurtuluyorlar.

The Sea Pig (Deniz Domuzu)

Bu hayvan türüne dış görünüşü domuzu andırdığı ve suda yaşaması sebebi ile deniz domuzu adı veriliyor. Deniz domuzları sularda yaşayan memeliler arasında yer alıyor. Yetişkin bir deniz domuzunun boyu 2 metre 70 cm olurken bu deniz domuzlarının ağırlığı da 250 kg ile 300 kga kadar ulaşabiliyor. Antartika okyanusunun dibinde yapılan araştırmada ilk kez 2008 yılında araştırmacıların karşısına çıkan deniz domuzları, farklı görüntüleri ile birçok belgeselde yer almayı başarıyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda Doğu Afrika, Hint okyanusu, Kızıldeniz, Avustralyanın kuzey kıyıları, Hindistanın batı kıyıları ve Güneydoğu Asya kıyıları gibi bölgelerde bu canlılara rastlandığı görülüyor. Bu canlılara değişik bölgelere göre deniz domuzunun yanı sıra deniz ineği ve de deniz devesi adı da verilebiliyor.

Damla Balığı

6387_damla_baligi

Dünyanın en çirkin ve en sevimsiz yaratığı olarak genellikle Damla Balığı gösteriliyor. Damla Balığı kimse tarafından beğenilmese de ilginç bir hayvan türü olduğu için birçok araştırmacının ilgisini çekiyor. Yapılan araştırmalar sonrasında damla balığının neslinin tükenmekte olduğu görülüyor. Bu balık türü denizin 900 metre kadar derininde yaşadıkları için kolayca görülemiyorlar ve boyutları da 25 cm uzunluğa erişebiliyor.

Karada Yaşayan Birbirinden İlginç Hayvanlar

Thorny Dragon (Dikenli Ejderha)

Bir diğer ismi de dikenli Molok olan bu sıra dışı varlıklar araştırmacılar tarafından eski dönemlerde yaşadığına inanılan efsanevi bir canavara benzetiliyor. Bu dikenli görünüşü ile tehlikeli olabileceği düşünülen Dikenli Ejderha savunmasız bir durumda ve zarasız oluşu ile insanların ilgisini çekiyor. Dikenleri üzerinde oluşan çiğ tanelerinin ağızlarına kayması sayesinde dikenli ejderhalar çölde su aramak zorunda kalmadan yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Olabilecek dış etkenlere karşı renklerini değiştirebilen bu canlılar sıcaktan korunmak için kendilerini kuma gömüp genel olarak karıncaları yiyerek besleniyorlar. Ejderha ismi verilmesi insanlarda büyük bir hayvan hayali oluştursa da dikenli ejderhalar sadece 15 cm uzunluğa ulaşabiliyorlar.

Panda Ant (Panda Karınca)

6387_panda_ant_(panda_karinca)

Siyah ve beyaz alacaları Çinde yaşayan büyük pandalara benzemesi sebebi ile Panda Karınca ismi araştırmacılar tarafından bu canlılara veriliyor. Çok güçlü sokmaları ile bilinen bu karıncalar inekleri bile zehirleyerek öldürebiliyorlar bu sebeple bazı bölgelerde bu karıncalara inek öldüren veya da inek karıncası isimleri veriliyor. Bu karıncaların parlak renkte oluşu düşmanlarını caydırıcı bir avantaj sağlıyor. Bu karıncaların cinsiyetleri yumurtalarının döllenip döllenmemesi ile belirleniyor ve bu karıncalarda diğer karıncaların aksine kraliçe veya işçi grubu bulunmuyor. Bu karınca türü aynı zamanda 3000 i aşkın yaban arısı türünün genini barındırıyor.

Aye-Aye (Ay-Ay)

Kuyruğu hariç 30 ile 37 cm arası boyutlarda olan ve kuyruğu ile birlikte 53 cm uzunluğa ulaşmakta olan Ay-Ay Maymun Madagaskarda yaşamını sürdürüyor ve bu maymunlara çok nadir olarak rastlanabiliyor. Geceleri ortaya çıkan bu canlıların kürkleri siyah ve kuyrukları da sincap kuyruklarına benziyor. İnce parmakları, iri ve parlak kırmızı gözleri olan bu canlılar Madagaskarda yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu canlılar yuvalarını ağaç dalları ve yaprakların üst kısımlarına yaparak, yavrulama zamanları geldiğinde yalnızca bir yavru ile yetiniyorlar. Günümüzde ne yazık ki bu ilginç ay-ay maymunları da nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar.

Birbirinden Farklı ve İlginç Hava Hayvanları

Sfenks Hummingbird (Atmaca Güvesi)

Çiçeklerin özlerini uzun hortumlarıyla emen Atmaca Güvesi adı verilen hayvanlar çiçekleri sürekli ziyaret eden böcekler asında yer alıyorlar. Uzun hortumlarını kullanmadıkları zamanlarda bu hayvanlar hortumlarını katlayarak karların altlarında saklanabiliyorlar. Atmaca güveleri uzun hortumları sayesinde diğer böceklerin ulaşamadıkları yerlerdeki bal özlerini alabiliyorlar bu da onlara daha fazla beslenme imkanı sunuyor.

6387_migferli_kakadu

Miğferli Kakadu

Papağangiller familyasının bir üyesi olan Miğferli Kakadu kül rengi oluşu ve başı ve tepeliğinin kırmızı olması sebebi ile diğer canlılardan farklı bir görünüme sahip oluyor. Miğferli Kakudu adı verilen bu kuşlar Avustralyada yaşamalarını sürdürüyorlar. Bu kuşlar meyve ile beslenme ihtiyaçlarını gideriyorlar ve yetişkin bir miğferli kakudu bir metre uzunluğa ulaşabiliyor.

Kitti’nin Domuz Burunlu Yarasası

Memeliler ailesinin en küçük üyesi olma unvanını elinde bulunduran Kitti’nin Domuz Burunlu Yarasası yalnızca 40 milimetre boyutlarına ulaşabiliyor. Yetişkinleri sadece iki gram ağırlığında olan bu yarasalar, Tayland ile Myanmar civarlarında görülebiliyorlar. Büyük kulakları ve domuz burnu gibi olan burunları ilk bakışta göze çarpıyor.

Kaynakça:

http://www.vuub.net/20/10/2013/dunyanin-en-ilginc-10-hayvani/

http://birbakmali.blogspot.com.tr/2013/04/ilginc-hayvan-turleri-1.html

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku