Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

0 344

Transparan Ev, Tokyo

Dünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri“House NA” olarak adlandırılan deneysel bir ev projesi olan bu cam ev, tamamen yeni bir doğal ışık seviyesine sahip olmak için Sou Fujimoto Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. Japonya‘nın Tokyo şehrinde, yoğun nüfuslu bir sokakta bulunan bu evin sahip olmadığı tek şey mahremiyet. 914 metrekarelik ev, tümüyle bir ağaç evi gibi yaşam alanlarına sahip olarak inşa edilmiştir. Bu ev ile minimalist mimari tanımının tekrardan oluşturulması amaçlanmıştır.

Keret Evi, Polonya
Dünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Dünyanın en dar evidir. İki bina arasında sıkışmış olan Keret evinin genişliği 92 ile 152 arasında değişmektedir. Polonyalı mimar Jakub Szczsny tarafından Varşova’da tasarlanmıştır. Ev bir kişinin yaşayabileceği tüm özelliklere sahip bir mekandır. İsrailli yazar Etgar Keret’in çalışma alanı olarak tasarlanan evin aynı zamanda yazar, müzisyen, sanatçı ve yaratıcı kimselere de ev sahipliği yapması planlanmıştır. Ev, savaş sonrası Polonya mimarisine bir eleştiri olarak yapılmıştır. Binada bir banyo, çalışma masası, yemek alanı, oturma odası ve bir yatak bulunmaktadır.

Boeing 727 Otel, Costa RicaDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Bir zamanlar Güney Afrika‘dan Kolombiya’ya insanları taşıyan bu uçak, kariyerini San Jose Havalananında sonlandırmıştır. Buradan 2.000 dolar karşılığında satın alınmış ve Kosta Rika’da bir eve dönüştürülmüştür. İki yatak odalı alan, uçağın sağladığı sonsuz pencerelerle süslenmiş uzun koridor sayesinde okyanusun ve çevredeki bahçelerin epik manzarasına sahiptir. Uçağı Kosta Rika’ya ulaştırmak 4.000 dolara mal olmuştur, bu noktada uçağın ev gibi hissetmesini sağlamak için yenilemelere ek olarak 24.000 dolar harcanmıştır. Otelde uçak meraklıları; mini mutfak, düz ekran TV, yemek odası ve deniz manzaralı bir teras da içeren iki yatak odalı, iki banyolu süitten tam olarak yararlanabilir.

Hobbit Evi, Galler

Dünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık EvleriEv Simon Dale tarafından kayın pederinin yardımlarıyla, tamamen doğal malzemeler kullanılarak sadece 3000 euro ile dört ayda yapılmıştır. Dale’in amacı, o ve ailesinin yaşaması için Yüzüklerin Efendisi’ne benzeyen bir yaşam alanı yaratmaktır. Marangozluk veya mimarlık alanında tecrübesi bulunmayan Bay Dale, sürdürülebilir aile evini, yer döşemeleri için hurda odunlar kullanarak, atılan materyallerle ve yakındaki bir kaynaktan suyun yönünü değiştirerek yaratmıştır. Sürdürülebilir malzemeden yapılmış olmanın yanı sıra, Hobbit evi, yerel halk tarafından da adlandırıldığı gibi, çimento yerine duvarlarında kireç sıvası, bir kompost tuvaleti, temellerin altında hava ile soğutulan bir buzdolabı ve güç için güneş panelleri bulundurmaktadır.

Brooklyn Saat Kulesi EviDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Burası, Brooklyn’deki Saat Kulesi binasında bulunan benzersiz ve pahalı bir dairedir. 7,000 metrekarelik bu lüks ev, New York şehrinin tümünün en muhteşem manzaralarını sahip olan Manhattan, Brooklyn ve Queens’e bakmaktadır. Evin şu anki değeri 18 milyon dolardır. Bu tripleks çatı katı 633 metrekaredir. Bina 1914 yılında inşa edilen eski bir karton kutu fabrikasıdır. Ana yaşam alanının dört duvarında 4,2 metre cam saat yüzü ve mekanın ortasında bir cam asansör bulunmaktadır.

Çakmaktaş Evi, MalibuDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Ev, Santa Monica Dağları Ulusal Dinlenme Alanının yanında yer aldığı için kaya oluşumu gibi görünen bir ev yaratmayı öneren Mimar Phillip Jon Brown’un fikrinden ortaya çıkmıştır. Bu fikir daha sonra bu ev ile gerçek hale getirilmiştir. Kayaların dokularını taklit eden ev, düzensiz çizgilerle düzensiz bir şekle sahiptir. Orijinal ev, Çakmaktaş ailesinin animasyon filminde yaşadığı ‘mağara konutunun’ tam bir kopyasıdır ve Dyn Clark’a aittir. Ev, gerçek bir mağarayı anımsatmaktadır, sadece özenli ziyaretçiler mağara tarzıyla uyumlu bir şekilde uyum sağlayan büyük panoramik pencereleri, sürgülü cam kapıları ve evin diğer modern şeylerini fark edebilmektedirler.

Kaydırak Ev, Japonya

Sadece 1.700 metre karelik bir sıradan, modern bir ev gibi görünse de bu ev, Japon Studio Level Mimarlık tarafından üç katın her birini birbirine bağlayan bir kaydırakla donatılmış sıra dışı üç katlı bir aile evi olarak tasarlamıştır. Bu eğlenceli ev, bir tarafta merdivenler ve bir koridor ile çevrelenmiş, diğer taraftan da evin merkezi alanı etrafında dairesel bir rota oluşturan kaydırak ile sarılmıştır.

Timsah Ev, Fildişi SahiliDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

2008′ de tamamlanan timsah, aslında tamamlanmadan sadece iki ay önce ölmüş olan sanatçı Moussa Kalo’nun eseridir. Kalo’nun çırağı olan Thierry Atta yarım kalan evi tamamlamıştır. Pencereler ve bir yatak bulunan bu garip beton ev tamamen yaşanabilir haldedir. Bu ev mahalledeki komşular için büyük bir eğlence kaynağıdır.

Çöp Konteyneri Ev, KaliforniyaDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Gregory Kloehn, California’dan eski bir çöplüğünü Brooklyn evine çeviren tasarımcıdır. İlk olarak, bu çöp evinin su, gaz, tuvalet ve elektrik gibi temel özellikleri vardır. Daha lüks özelliklerinden bazıları parke zeminler, paslanmaz çelik aletler ve televizyondur. Gregory Kloehn, evsizler için sağlam, yenilikçi ve mobil barınaklar sağlamak için Evsizler Evi Projesi’ne başlamıştır.. Kloehn’ın küçük evleri bir kanepenin büyüklüğündedir, ancak yağmur ve tekerlekleri dışarıda tutmak için eğimli bir çatıya sahiptirler, böylece alıcılar şehir etrafında gezebilmektedirler. Geceleri vandallardan korunabilmek için evin pencereleri kapanıp tam anlamıyla bir çöp konteynerine dönüşebilmektedir. Garip ve muhteşem mülkün San Francisco etrafında geçtiğimiz günlerde olumlu geri bildirimler alması sonucunda Gregory, insanlara kendi çöplüklerini 5000 sterlin karşılığında sunmaya karar vermiştir.

Kaya Üstündeki Ev, SırbistanDünyanın En İnanılmaz ve Alışılmadık Evleri

Geçtiğimiz 45 yıl boyunca bu küçük küçük ev, Sırp rüzgârlarına, sularına ve çevreleyen havaya karşı güçlü bir duruş sergilemiştir. Drina Nehri’nin ortasındaki bir kaya üzerinde duran yapı, Sırbistan‘ ın Bajina Basta kasabası yakınlarında yer almaktadır. Fikir, bir grup genç yüzücünün dinlenecek bir yere ihtiyaç duyduğu 1968 yılında bir gün gelmiştir. Nehrin ortasında bir kaya üzerine oturmuşlardır; ama zaman geçtikçe dinlenmek için daha rahat bir yer istemişler ve kayaların üzerine uzanmak için tahta yerleştirmeye başlamışlardır. Ertesi yıl, yüzücülerden biri kaba fikri bu tek odalı evi gerçek bir inşaat projesine dönüştürmüştür. Parçalar ve malzemeler, tekne ve kano ile taşınmıştır ve daha büyük parçalar, su girişine basitçe yerleştirilmiştir. Yıllar içinde, ev, büyük seller de dahil olmak üzere, doğanın birden fazla kuvvetine dayanmıştır.

Kaynakça:

http://www.earthporm.com/11-amazing-unusual-homes-youll-ever-see/
https://mymodernmet.com/drina-river-home-serbia/

Yazar: Derya Demirörs

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.