Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Soğuk Su Hasta Eder mi ? Soğuk Su Nasıl Tüketilmelidir ?

0 4.084

Soğuk Su Hasta Eder mi ? Soğuk Su Nasıl Tüketilmelidir ?Yaz aylarında bunaltıcı sıcak havalara dayanamaz,sürekli soğuk su ve içecekler tüketiriz. Soğuk su insanı bu tür zamanlarda inanılmaz derecede rahatlatır. Vücutta oluşan hararet azalır. Fakat çok fazla ve aşırı soğuk su tüketimi boğaz ağrısına yol açar. Bu durum yaz aylarında çok fazla etkilemez. Fakat kışa doğru aylarda alınması feci şekilde kişiyi rahatsız edebilir. Soğuk suyun faydaları elbette vardır. Ama miktar ve tüketme biçimi burada önemli rol oynar.Havanın sıcak olması ve sıcak basıncının gün içinde artması ile vücut serin şeyler tüketmek ister.Soğuk su içmek insanın en doğal hakkıdır. Vücut hararet sonrası ısı dengesi için sizi soğuk içeceklere yönlendirir. Bazı kimseler yaz kış dinlemeden soğuk su içerler. Soğuk su içmek zararlı değildir. Soğuk su dikkatli bir şekilde tüketilirse insana fayda verir. Hastalıklara neden olan soğuk su ve soğuk içecekler değil bakteri, virüs ve mikroplardır. Peki, soğuk su insanı nasıl hasta eder?

 

Soğuk Su Hasta Etmez

Soğuk Su Hasta Eder mi ? Soğuk Su Nasıl Tüketilmelidir ?Soğuk su insanı hasta etmez. Suyun temas ettiği doku ve organlarda hassasiyet meydana gelir. Hücreler zayıf düşer. Doğal olarak tüm vücudumuz sarmış varlıkların zararlı olanları galip gelir ve insan hasta olur. Demek suçu soğuk suya atmak insafsızlıktır. Soğuk su insanı rahatlatıcı ve teskin edici bir özelliğe sahiptir.

Doktorlar Neden Soğuk Su İçmeyiniz Derler?

Soğuk Su Hasta Eder mi ? Soğuk Su Nasıl Tüketilmelidir ?Doktorlar soğuk su tüketimini önermezler. Hele yaz aylarında tehlikelerinden bahsederler. Terliyken soğuk su içmek hastalıklara davetiye çıkarır derler. Aslında hastalıklar bizim zayıf noktalarımızdan istifade eden küçücük canlıların işidir. Bağışıklık sistemi insanda ne kadar güçlü ise o kadar az hasta olur. Doktorlar risk almayı sevmezler. Faydası olduğunu bildikleri bir şeyi bile insanların doğru tepki veremeyeceklerini düşünerek tavsiye etmiyorlar. Hastaların sağlık sorunlarını, etkin bir şekilde çözümlemek isterler. Bu nedenle herkese soğuk su içmek zararlıdır derler ve keser atarlar.

Soğuk Su Nasıl Hasta Eder?

Soğuk Su Hasta Eder mi ? Soğuk Su Nasıl Tüketilmelidir ?Soğuk su nasıl hasta eder? Sorusunun yanıtına gelelim şimdi. Soğuk su ağız, boğaz ve yutak yolu ile mideye ulaşırken geçtiği yerlerdeki doku ve hücreleri şoka uğratır. Görevlerini bir an aksatan organlarımız virüs, bakteri ve mikroplara karşı koyamaz. Bu nedenle hastalık suyun değdiği noktalardan vücuda yayılır. Güçlü bünyelerde böyle bir şey söz konusu olmaz. Soğuk su insanın alışkanlık etmediği bir içecektir. Çocukluğumuzdan beri uzak durduğumuz bu alışkanlık zaman zaman bize sıkıntı yaşatır. Hem soğuk su içmek ve hem de hasta olmamak istiyorsanız suyu yavaş yavaş içmelisiniz. Soğuk su neden zararlıdır? Sorularının yanıtı soğuk suyun verdiği tahribatta gizlidir. Buna karşı insan dikkatli olmalıdır.

Soğuk Su Nasıl İçilmeli?

Soğuk su yavaş yavaş içilmeli. Oturarak içilmeli ve kafaya dikilmemelidir. Hazır suların ya da diğer suların bardaktan içilmesi daha doğrudur. Yudum yudum ve sindire sindire içilmeli acele edilmemelidir.

Soğuk Suyun Faydaları

Su, insanı ruhen rahatlatan ve teskin edici bir özeliği olan içecektir. Vücut ateşini düşürerek insana dinginlik kazandırır. Vücudumuzun %70 oranında sudan oluştuğunu düşündüğümüzde aslında susuz hayat düşünemiyoruz. Hele ki yaz aylarından sıcak suyu içmek insanın midesini bile bulandırabiliyor. Vücudumuzun tepki verdiği ve kabul etmediği hiçbir şey insan için doğal değildir. Madem vücut haz içinde soğuk su istiyor, demek ki sağlığı ve ritmini suda buluyor. Bu nedenle dikkatli şekilde soğuk su tüketilmesinde zarar değil aksine fayda bulunur. Soğuk suyun zararları kullanım biçiminden geçer. Aceleci olarak suyu tüketen zarar eder, hastalıklara karşı yenik düşer. Soğuk suyun fayda ve zararları anlatılmaya çalışılsa bayağı şeyler yazılması gerekecek. Aslında suyu tam olarak bileşimine ve faydalarına bakarak tanımlayamayız. Su ve ruh, su ve beden birbirlerinden ayrılmazlar ve suyun varlığıyla insan huzur bulur, mutlu olur. Soğuk sudan korkmak yersizdir. Yaz aylarında dilediğiniz miktarda soğuk su içebilirsiniz. Vücut buna bu aylarda dirençlidir hatta fazlası ile ihtiyaç duyabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıkvakti.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.