Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Küçük Böcekleri

1 2.144

Böcekler çok uzun zamanlardan beri çoğu kişiyi korkutmayı başarmış canlıların başında gelmektedir. Bir hükümdar böceği veya hamam böceği en çok bilinenler arasındadır. Fakat görünmeyecek kadar küçük olup uçan, yüzen ve sürünen böceklerde vardır, bu böcekler hatta o kadar küçüktürler ki insan gözüyle görünmezler.
Bu küçük böcekler cüce mavi kelebek ve tinkerbella yaban arısı gibi görüntüsüne uygu sevimli isimlerle isimlendirilmişlerdir. Ne yazık ki, bu türlerin bazıları hakkında çok az şey bilinmektedir, çünkü boyutları sadece fark edilmelerini zorlaştırmakla kalmaz, bilim adamlarına adeta meydan okurlar. Bu yazıda bir iğnenin deliğinden ya da bir toplu iğnenin başından daha küçük bir örümcekten bir santimetre uzunluğunda bir mantis’e kadar, dünyanın en küçük böcekleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Batı Pigme Mavi Kelebek (Brephidium exilis)

Dünyanın En Küçük BöcekleriSüslü ve narin görünseler de, tarih öncesi fosiller kelebeklerin 200 milyon yıldan fazla bir süredir var olduğunu göstermektedir. Modern zaman kelebeklerinin tarih öncesi ataları, beslenmek için polen zengini çiçeklerin olmadığı bir zamanda dinozorlar arasında yaşıyorlardır. Ayrıca buz devri gibi kitlesel yok olma olaylarından sağ çıkmayı başardılar. Bugün, Lepidopterous böceklerin sırası, şu anda 180.000’den fazla tür içermektedir ve sadece kelebekleri değil, aynı zamanda güve ailesinin üyelerini de içermektedir.
Kelebek ailesinin en küçük üyesinin cüce mavi kelebek (Brephidium exilis) olduğu düşünülmektedir. Batı cüce Kuzey Amerika’da, Hawaii ve orta doğu kadar batıda bulunabilir. Her iki kanadın tabanındaki bakır kahverengi ve donuk mavi desenle tanınabilir. Küçük kelebeğin kanat açıklığı 12 milimetre kadar az olabilir. Muadili, doğu mavi cüce Atlantik kıyıları boyunca ormanlarda bulunabilir.

Patu Digua Örümcek

Amerikan evlerinde bulunan örümceklerin çoğu zararlılardan daha faydalıdır. Buna en küçük örümcek olan patu digua örümceği de dahildir. Patu digua, kuzey Kolombiya’nın Valle del Cauca bölgesi El Queremal yakınlarındaki Rio Digua nehri çevresinde yaşamaktadır. Erkekler bir milimetrenin sadece üçte biri kadar büyürken, bir pimin başından bile daha küçük olduklarını fark etmek zordur. Bazıları bir yerlerde sürünen daha küçük araknidlerin olduğuna inanmaktadır. Örneğin, Batı Afrika’nın kadın Anapistula caecula’sı yaklaşık bir inç’in yüzde üçte biri ve erkekler muhtemelen daha küçük olacaktır. Genellikle erkek örümcekler dişilerden daha küçüktür.

Scarlet Cüce Yusufçuk

Böcekler arasında yusufçuklar en büyük uçan böcekler arasındadır. Aslında, yusufçuğun tarih öncesi atası Meganeura, 70 santimetreyi aşan bir kanat açıklığı ile bilinen en büyük böceklerden biridir. Fosil kayıtları, Triyas döneminde 300 milyon yıl kadar önce yaşadığını ve diğer böceklerle beslenen yırtıcı bir tür olduğunu göstermektedir. Bugünün yusufçuk türü (Odanata), neredeyse büyük olmasa da, yaklaşık 20 santimetre kanat genişliği ve yaklaşık 12 santimetre vücut uzunluğu ile övünebilir.
Son derece küçük uçta, en ince yusufçuk kırmızı cüce scarlettir. (Nannophya pygmaea). Aynı zamanda kuzey pigmeği veya küçük yusufçuk olarak da bilinir. Libellulidae yusufçuk ailesinin bir parçası olan kırmızı cücenin doğal coğrafyası Güneydoğu Asya’dan Çin ve Japonya‘ya uzanmaktadır. Bazen Avustralya‘da bulunur. Yusufçuk kanat açıklığı yaklaşık 20 milimetre veya bir inç’in dörtte üçü ölçüsündedir.

Cüce Güveler

Kelebekler genellikle gündüz sıcaklığı ile ilişkiliyken, güveler akşamları uçuş eğilimindedir. Ancak, aralarında ayrım yapmak her zaman kolay değildir. Melanitis leda veya ortak akşam kahverengi, örneğin, bir gece yaşayan kelebek olarak kabul edilir ve gündüz çıkan bazı güveler vardır. Onları ayırmanın en iyi yolu antene bakmaktır, çünkü kelebek antenleri olmayan güvelere kıyasla küçük bir top ucuna sahiptir.
En küçük güveler Nepticulidae ailesinden gelir ve domuz güveleri veya cüce güveleri olarak adlandırılır. Pigme kuzukulağı güvesi (Enteucha acetosae) gibi bazı türler, 3 milimetre kadar küçük kanat genişliğine sahipken, ortalama güve kanat genişliği 25 milimetredir. Çeşitli konakçı bitkilerin yapraklarını mayınlayan küçük larvalar olarak başlarlar. Tırtılın munching deseni, beslendikleri yapraklara benzersiz ve oldukça büyük bir baskı bırakmaktadır.

Bolbe Pygmaea Mantis

Dünyanın En Küçük BöcekleriMantiler, insanlarla özel bir ilişkisi olan nadir böceklerdir. Eski Yunanlılar mantislerin doğaüstü güçleri olduğunu düşünülmektedir ve eski Mısır metinlerinde tanrılaştırılmıştır. Özellikle Çinliler, eski şiirlerin cesaret ve korkusuzluk sembolü olarak tanımlanan bir böcek için belirli bir sevgiye ve saygıya sahiptirler. Aslında, peygamber devesi kolu vinçle mücadele tekniği ve stratejisi, “Kuzey Dua Mantis” ve “Güney Dua Mantis” olarak bilinen en az iki popüler dövüş sanatına ilham vermiştir. Mantiler de evcil hayvan olarak tutulan ve yetiştirilen birkaç böcekten biridir. Mantodea sırası 2.400’den fazla türden oluşur ve dik duran 3,5 inç kadar büyük olabilir. Bununla birlikte, en küçük mantis türü olan Bolbe pygmaea sadece 1 santimetre uzunluğundadır ve Avustralya’da bulunabilir.

Mikrotityus Minimus Akrep

Akrepler genellikle en tehlikeli ve ölümcül böceklerden biri olarak düşünülür. Dev örümcekler gibi daha büyük yırtıcılarla savaştıkları ve yendikleri belirlenmiştir. Bu yırtıcı böcekler, 430 milyon yıldan fazla bir süre boyunca, zehirli bir iğneye, güçlü kıskaçlara ve vücut zırhı olarak işlev gören kalın bir dış iskelet gibi sofistike özelliklerle sahiptir. Ancak akrep zehri zehirli olsa da, sadece 25 türü insanı öldürebilen bir toksin üretir.
Bu, en küçük akrep türlerini bile zor küçük canavar haline dönüştürür. Dünyanın en küçük akrepleri Mikrotityus minimus, 2014 yılında Dominik Cumhuriyeti’ndeki Büyük Antiller Adası Hispaniola adasını araştıran araştırmacılar tarafından keşfedilmiştir. Tamamen büyümüş bir akrep sadece 11 milimetreyi ölçer, bu da kıskaçlarını ve sokmasını daha az korkutucu ve aslında sevimli hale getirmektedir.

Euryplatea Nanaknihali Sineği

Yarım milimetreden daha küçük ebatıyla, Euryplatea nanaknihali dünyadaki en küçük sinek türüdür. Bu küçük sinekler yumurtalarını karıncaların başlarının içine bırakırlar ve yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonra larvalar büyüdükçe, konakladığı karıncayı içeriden dışarıya yutmaya başlarlar, sonunda karıncayı başını keserler. Oldukça korkunç şeyler olsa da, bu tür bir üreme stratejisini uygulayan tek sinek türü değildir. Phoridae sinek ailesindeki türler ayrıca karıncaların gövdelerine yumurta bırakır.

Urano Taenia Lowii Sivrisineği

Kana susamış sivrisinekler ile ilgili en ilginç olan, ısırıklarda bizi gizledikleri gizli yoldur. Sivrisinekler, ağırlıklarını ikiye katlayacak kadar kan emmelerine rağmen, tespit edilmeden içeri girmelerini ve sessizce hava almalarını sağlayan özel bir kanat dövüş tekniği uygulayabilirler. Bu kurnazca kaçırma biçimi, özellikle sivrisineklerin ölümcül virüsleri ve hastalıkları yaydığı bilinen bölgelerde sorunludur. Neyse ki, dünyanın en küçük sivrisinek insan kanının tadını sevmez. Bazen soluk ayaklı Uranotaeni olarak bilinen 2,5 milimetre uzunluğundaki Uranotaenia lowii kurbağaları ve diğer amfibileri ısırmayı tercih ederler. Diğer seslere karşı doğal akustik hassasiyetlerini kullanarak hedeflerini bulurlar. Uranotaenia lowii’nin yaşam alanı güney boyunca Teksas’tan Florida’ya uzanır ve Kuzey Carolina kadar kuzeyde bulunabilir.

Periböceği Yaban Arısı

Dünyanın En Küçük BöcekleriDünyanın en küçük böceği periböceği veya yaban arısı ailesine aittir. Ortalama olarak, sadece 5 ila 1 milimetre uzunluğunda büyürler. İrlandalı böcekbilimci Alexander Henry Haliday ilk olarak 1833’te masalın keşfini “Hymenoptera takımının atomları” olarak nitelendirmiştir. Hymenoptera, testere sinekleri, eşekarısı, arılar ve karıncaları içeren büyük böcek sırasıdır. Peri böcekleri tüm dünyada bulunabilir ve ıslak yağmur ormanlarından kuru çöllere kadar çok çeşitli ortamlarda ve ekosistemlerde gelişebilir.
Ailedeki en küçük böcek türü olan Dicopomorpha echmepterygis sadece 0,139 milimetre uzunluğundadır ve çıplak gözle tespit edilmesi neredeyse imkânsızdır. Kanatları veya gözleri yoktur, ağızlar için sadece delikleri vardır ve iki küçük antenleri vardır. En küçük uçan böcek aynı zamanda Hawaii, Kosta Rika ve Trinidad bölgelerinde yaşayan kikiki huna (.15 mm) adı verilen peri bir türdür. Kikiki ise adı bir şekilde küçük boyutuna (.17 mm) mükemmel bir şekilde uyan diğer bir peri böceği cinsidir ve tinkerbella nana yaban arısına yakındır.

Kaynakça:
https://toptenscience.com/smallest-insects-of-the-world/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Zeynep diyor

    Merhaba bilgiustamİz bana pek yardımcı oamadı. NEDENİ evde örümcek var zehirlidir Zehirsiz mi bilmiyorum korkunç?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku