Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica Kimdir?

0 378

Dünyanın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica Kimdir?Jose Musica 30 Mayıs 1935’te Urugay’ın başkenti olan Montevideo’da dünyaya geldi. 1960 ve 1970’lerde Küba devriminden esinlenerek oluşturulan solcu silahlı grup Uruguay’ın Tupamaros gerillasında ; banka ve yiyecek kamyonlarını soyarak fakir ailere dağıtmışlardır. 6 kez polisler tarafından vurulan Devlet başkanı Mujica 14 yılını da hapiste geçirmiştir. Uruguay’ın askeri diktası tarafından aylarca tecrite tabi tutululmuş ve çeşitli işkencelere maruz kalımıştır. 1985 Uruguay’ın Anayasal demokrasisi restore edilince Mujica af yasası ile serbest bırakılır. Tüm bunalara rağmen yine de Mujika Hapse girdiği için pişman olmadığını belirterek burada geçen zorlu günlerin karakterini şekillendirilmesinde yardımcı olduğunu söylemiştir.

1994’te miletvekilliğine seçilen Jose Misica
2009′ da yapılan seçimde % 65 oranında evet oyu alarak başkanlığa seçilmiştir. En önemlisi de başkanlığa seçildiği zaman Başkan Uruguay devletinin liderleri için sunduğu lüks olan sarayı terk ederek başkenti Montevideo’nun dışında bulunam toprak bir yola sahip eşinin çiftlik evinde kalmayı seçiyor. Ancak Mujica’nın daha ilgi çekici bir özelliği de kendisine ihtiyacının olmadığını söyleyerek başkanlık maaşının % 90 ‘ının hayır kurumlarına bağışlamasıdır. Bu da yaklaşık gelirinin Uruguay’daki ortalama ücret seviyesinin altına düşüyordu. Yani ayda 12 bin doların sadece 775 dolarını alıyor olmasıdır. Dünyaya örnek bu özelliğinden dolayı “dünyanın en fakir adamı” diye nitelendirildi. Fakat Mujica buna cevaben; “En yoksul başkan olarak anılıyor olabilirim ama fakir değilim. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. ” “diyor. Ardından; “Bu bir özgürlük meselesidir. Birçok eşyanız yoksa, hayatınızı onları sürdürmek için köle gibi çalışmanız gerekmez ve bu nedenle kendinize daha fazla zamanınız olur ” sözünü eklemiş oluyor.

Haziran 2014’te BM RİO +20 Konferansı’nda şunları dile getirmiştir; “Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.” Sonra da tüketimi geliştirmeyi fakat aşırı gereksiz tüketimin engellenmesi gerektiğini belirtiyor.Josi Mujica daha sonra eşcinsel evlilik, 12 aylığa kadar gebelik için kürtaj ayrıca esrar tüketimini yasallaştıran tasarıyı da onaylar. Buna hitaben “Esrar tüketiminin endişe verici olmadığı, uyuşturucu ticareti gerçek bir sorundur” diye ekliyor.

Jose Mujica, kendisine verilen Nobel Barış Ödülü’nü reddederek ayrıca Nobel Barış Ödülü’nün kaldırılmasını da istemişti. Devlet Başkanı Mujica, dünyadaki bir çok bölgesinin savaşlarla kan gölüne dönüştüğü bir ortamda barış ödülü verilmesinin anlamı kalmadığını belirtmiştir
Başkan Mujica 2015 ‘te emekliye ayrıldı.

İşte Jose Mujica’nın söylemiş olduğu bir kaç sözü;

1. “Mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan, hiçbir şeyle mutlu olamaz. ”

2. “Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum.”

3. “Güç, insanları değiştirmez, sadece gerçek kimliklerini ortaya çıkarır.”

4. “Dünyamızın, yalnızca otel zincirleri ve havayolu şirketlerinin yararlandığı konferanslar ve forumlar düzenleyen küresel örgütlere değil, daha fazla insanlık ve bilime ihtiyacı var.”

5. “Ormanları, gerçek ormanları yok ediyoruz, sonra da çimentodan anonim ormanlar yaratıyoruz.”

6. “Bir şey satın aldığınız zaman bunu aslında parayla satın almıyorsunuz. Bu parayı kazanabilmek için yaşamınızdan bir zaman ayırıyor ve bu zamanla almak istediklerinizi alıyorsunuz. Eğer şansınız varsa bu zamana sahipseniz asıl zenginlik budur. Bazı eşyaları alırsınız, ama yaşamdaki zamanı satın alamazsınız. Süpermarkete gidip ‘Bana beş yılımı verir misiniz?’ diyemezsiniz”

Kaynakça :

http://qcostarica.com/urugay-jose-mujica-the-worlds-poorest-president/https://www.theguardian.com/world/2013/dec/13/uruguay-president-jose-mujica

Yazar: Kadir Coşkun

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.