Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri ve Örnek Beslenme Tablosu

0 345

Gebelikte Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri ve Örnek Beslenme TablosuGebelik, bir kadının yaşadığı en özel anlardandır. artık kadın olmaktan çok anne olamaya hazırlık yaptığı çok hassas bir süredir. Gebelik hem duygusal, hem fiziksel hem de beslenme açısından kadının gebelik öncesi durumundan oldukça faklı seyreden bir süredir. Gebelikte bebeğin düzenli gelişimi ve yeterli beslenmesi için annenin beslenme şekli ve beslendiği gıdalar oldukça önem taşımaktadır.
Gebelere söylenen klasik tabirler vardır; ”sen ne yersen bebekte onu yer” , bebeğin canı çeker” gibi bunlar bazen saçma gelse de aslında çok doğrudur. Anne karnında gelişmekte olan bebek annesinin yediklerinden direk olmasa da dolaylı yoldan etkilenir. Hatta bir çok kadın doğum uzmanı, anne karnında bebeklerin son dönemlerde tat duygusu geliştiği için bir çok yiyeceğe tepki verdiklerini ve anne gebelikte sık sık ne yemişse bebek de katı gıda döneminde o tada karşı daha ilgili olduğunu gözlemlemiştir. İşte bu tezin sonucu olarak anne ne yerse bebekte onu yemiş kabul edilir ve annenin gebelikte ki beslenme şekline dikkat etmesi istenir. Gebelikte anneler genel anlamda vücutlarında bir çok mineral ve vitamin kaybı yaşadıkları için tercihlerini mevsiminde yetişen bol bol çeşitli meyve sebzelerden yana kullanmalıdırlar. Hatta doktorlarından nasıl beslenecekleri konusunda yardım almaktan çekinmemelidirler. Vücutlarının bir bedene bakma görevini üstlendiği bu sürede anneler oldukça dikkatli ve özenli beslenmelidir. Vitamin, mineral, kalsiyum, protein, yaralı karbonhidrat gibi bir çok şeye ihtiyaç duyan anneler bebeklerinin de aynı şeye ihtiyaç duyduğunu unutmadan sağlılığı elden bırakmamalıdır. Ayrıca gebeliğin en çok rastlanan sıkıntılarından biriside kabızlıktır. Buna çare olarak da bol posalı meyveler yiyerek hem vitamin depolamış hemde kabızlık dertlerine çare bulmuş olurlar.

Gebelikte tüketilmesi gereken besinler ise şu şekildedir:
-Süt ve türevleri ( yoğurt, ayran, peynir)
-Yumurta ( haşlanmış olmalı)
-Bol yeşillik ( marul, dereotu gibi)
-Taze meyve sebzeler ( mevsimin de yetişmiş olması önemli )
-Ceviz, badem, kuru üzüm gibi doğal atıştırmalıklar
-Izgara et ürünleri( tavuk, kırmızı et, balık)
-Baklagiller ( mercimek, nohut ,fasulye)
-Ayrıca bol bol su

Gebelikte Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri ve Örnek Beslenme TablosuGebelikte bütün bu sayılan yiyeceklerin doğru orantıda tüketilmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bütün bunlara uyan anne adaylarının hem bebekleri sağlıklıyken hem de kendileri gereksiz ve fazla kilo almamış olurlar. Aşağıda verilen tablo gebe bir kadının günlük ortalama porsiyon ve kalori ihtiyacının bir örneğidir. Gebelerin bu örnek tabloyu kendilerine göre uyarlayıp beslenme şekline düzen vermesi gebeliğinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir.

Gebelikte örnek beslenme tablosu

#Kahvaltı:
-Bol domates salatalık
-Üç dilim kaşar peynir
-Bir haşlanmış yumurta
-Bir tatlı kaşığı bal veya doğal reçel
-15 adet zeytin
-Bir bardak süt veya ıhlamur çayı
-Üç dilim yulaflı veya tam tahıllı ekmek

#Kuşluk
-İki adet ceviz veya 8 adet fındık

#Öğle yemeği
-Orta boy bir tabak sebze yemeği
– Bir kase yoğurt veya bir bardak ayran
-Küçük bir tabak bulgur pilavı

#İkindi ara öğün
– Bir adet taze meyve ( muz , elma armut, portakal) veya dört beş adet kiraz yada erik gibi küçük meyveler yine taze olmak koşulu ile

#Akşam yemeği
– Bir porsiyon kuru bakliyat yemeği yada ızgara et
-Bol salata
-Bir kase çorba

#Gece yatmadan önce
– Bir kase yoğurt yada bir bardak süt

Bütün bunlar ortalama bir beslenme tablosudur. Bunların altında veya bir miktarda üzerinde tüketilmesi gebe bir kadın için normal kabul edilmektedir. Anne adayının ihtiyaç duyduğu bütün vitaminler bu beslenme tablosunun içerisinde yer almaktadır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku