Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

1 214

Yaşadığımız bu dünya üzerinde binlerce hayvan çeşidi bulunmaktadır. Kimbilir belki de bizim duymadığımız, bilmediğimiz veya görmediğimiz yüzlerce hayvan türü vardır belki. Hayvanların içinde insanlar için zararlı olanları da vardır yararlı olanları da. Bunları çoğumuz biliriz. Çünkü çoğumuz evimizde hayvan beslemekteyiz ve bu beslediğimiz hayvanlarda sanki bu durumdan haberdarmış gibi bizleri sadık bir dost gibi hiç bırakmaz. Tabi bütün hayvanlar böyle değildir. Çok çok tehlikeli hayvanlar da yaşamaktadır bu dünya üzerinde. Her ne kadar genellikle insanlardan uzak yerlerde yaşasalar da insanlar için büyük tehlikeler oluşturan hayvanlar var. Bunlara örnek olarak timsah, köğekbalığı, aslan ve bunlar gibi birçok hayvan. Bu hayvanlar gerçekten tehlikeli ama asıl tehlikeli olan bunlar değildir. Küçücük santimetrelik boylarıyla insanlara temas ettiği anda zehirleyen ve hatta öldüren hayvan türleri de vardır. Şimdi sizlere bu hayvan türlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Heloderma Suspektum: Bir kertenkele türü olan bu hayvan kertenkele türlerinin içinde en tehlikeli olanıdır. Bu kertenkele Amerika kıtasında yaşamaktadır ve halk arasında bilinen adı GİLA canavarıdır. Vücudu sarı ve siyah desenlidir. Bir insanı ısırdığı zaman tedavi ettirilmezse öldürücü bir etkisi vardır.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Sydney Funnel: Dünya üzerinde yaşayan örümcekler içinde en zehirli olan bu örümcek 2-3 cm boylarındadır. Vücudu ve özellikle bacakları çok güçlü olan bu örümcek 2 metre uzaklıktan avının üzerine sıçrayabilmektedir. 1 mg zehiri 10.000 fareyi öldürecek güçtedir. Özellikle Ocak-Şubat-Mart aylarında çok tehlikeli olan bu örümceğin ısırdığı insan 30 dakikada ölür.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Death Stalker: Ortadoğu’da yaşayan bu tür halk arasında sarı akrep olarak bilinir. 1 mg zehiri 15.000 fareyi öldürecek etkidedir. Eğer bir insanı sokacak olursa o kişi en fazla bir saat içinde hayatını kaybeder.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

İnland Taipan: Çok tehlikeli bir yılan türü olan bu hayvan Kobra yılanından yüz kat, Kara Mamba yılanından 50 kat güçlüdür. Avustralya‘da yaşayan bu yılanın bir ısırığı yüz insanı öldürecek güçtedir. Ayrıca bu yılanın zehiri 5 metre uzaklıktan etki edebilmektedir.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Box Jelly Fish: Denizde yaşayan deniz anası türlerinden olan bu hayvan saydam renktedir genellikle. Dünyanın en zehirli canlı türlerindendir. Hint Pasifiği’nde yaşamaktadır ve dokunçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Bir insana zehirini verirse 5 dakikada etkisini gösterir.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Blue Ringed Octopus: Halk arasında Mavi Çıngıraklı Ahtapot olarak bilinen bu canlı türü denizde yaşamaktadır ve dünyanın en zehirli ikinci hayvanıdır. Zehri bir insanı sadece 2 dakikada öldürecek güçtedir ve genellikle Japonya‘da yaşar. Zehiri siyanürden on kat daha güçlüdür.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Dort Poison Frog: Görüntü olarak insana çok güzel görünen bu kurbağa türü dünyanın en tehlikeli yaratığıdır. Kolombiya’da yaşar ve sadece iki santimetre boyundadır. Buraya dikkat zehiri 150 yetişkin insanı aynı anda öldürebilecek kadar güçlüdür. Vücudu sürekli zehir kaplıdır ve temas eden insana anında bulaşır ve anında öldürür.

Yazar: Gökhan ÜNAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku