Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yok Olmadan Önce Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

0 411

8433_reefAcele edin! Evet, doğru duydunuz yok olmadan önce dünyada nesli tükenmekte olan yerleri keşfetmelisiniz. Önümüzdeki yıllarda küresel ısınma, artan kirlilik ve diğer iklim değişiklikleri yavaş ama emin adımlarla bu büyüleyici yerlerin yok olmasına neden olacaktır. Yani çok geç olmadan ziyaretinizi planlamaya başlamalısınız.

-Alaska:

Alaska’nın tamamı yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır çünkü iklim kalıplarındaki değişiklikler Alaska’ nın bozulmamış ancak kırılgan ekosistemini hemen etkilemektedir. Alaska özel yapısı ile birlikte bir çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapan özel bir bölgedir. Karlardaki hızlı erime ekosisteme zarar vererek, bölgede bulunan bitki ve hayvanları tehlikeye atmaktadır.

-Glacier Milli Parkı, Montana, ABD:

Muhteşem güzelliği ve nefes kesen manzarası ile birlikte tüm yerli hayvan ve bitki türlerini muhafaza etmektedir. Bir zamanlar 150 adet buzula ev sahipliği yapmakta iken şimdilerde buzul sayısı hızla azalmaktadır. İklim değişikliği bu doğa harikasının fauna ve florasını olumsuz etkilemektedir.

-Everglades, Florida, ABD:

Everglades, bir zamanlar bölgede yaşayan yaban hayatı ile birlikte çeşitli sulak alanlar ve göller ile dolu idi. Ama aşırı drenaj ve besin kirliliği ciddi olarak yaban hayatı etkilemekte ve bu kırılgan ekosistemin dengesini bozmaktadır.

-Athabasca Buzulu, Alberta, Kanada:

Bu ünlü buzul 2.3 mil kare yayılmış olup Jasper Ulusal Parkı’ nda bulunan “Columbia Buz Alanı”nın bir parçasıdır. Son yıllarda bu ünlü buzul küçülmektedir ancak iklim değişikliklerindeki hızlı değişiklikler nedeniyle buzulun erime hızı iyice artmış ve buzulu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmiştir.

-Kutuplar:

8433_polesHem Antartika hem de Kuzey Kutbu doğal güzellikleri ile göz alıcıdır. Her iki bölge de büyüleyici ve ağzınızı açık bırakacak güzellikte buz dağları ve buzullarla kaplıdır. Ancak her iki alan da iklimsel değişiklikler nedeni ile bir tehdit ile karşı karşıyadır. Buzulların erimesi bölgeye özgü hayvan ve bitki türlerini tehlike altına atmaktadır ve bölge hayvanlarını nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine sokmaktadır.

-Ölü Deniz, Doğu İsrail:

Ayrıca “Tuz Denizi” olarak da bilinen herhangi bir çaba olmadan yüzebilen bu nadir deniz, iyileştirici özellikleri ile ünlüdür. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır çünkü hızla küçülmektedir. Ürdün nehri, Ölüdeniz’ in tek su kaynağıdır ancak komşu ülkeler nehirden su çekerek deniz için az miktarda su kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca Ölü deniz, denizden mineraller çıkartan madencilik şirketlerinin büyük bir baskısı altındadır.

-Madagaskar:

Fauna ve florası için ziyarete değer bir ada olan Madagaskar ayrıca lemurlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ancak kaçak avcılık, ormansızlaştırma, bazı tarım teknikleri nedeniyle tüm bölgenin ekolojik dengesi ciddi bir tehdit altındadır.

-Alpler, Avrupa:

8433_alplerKarlar ile kaplı güzel Alpler kayakçıların cenneti olarak bilinir. Ancak küresel iklim değişiklikleri ile değişmiş Alp’lerin hidrolojik döngüsü dağları kısır bırakarak karın hızla erimesi yol açmıştır.

-Great Barrier Reef, Avustralya:

Queensland’ in kuzeyinde 2300 km mercan kayalığı uzanmaktadır burası tam bir su altı harikalar diyarıdır. Ancak kirlilik, kötü balıkçılık, örgütsüz tarım uygulamaları, mercan ağartması ve erozyon nedeniyle mercan kayalıklarının varlığı ciddi bir tehdit altındadır. Ayrıca deniz suyunun sıcaklığının yükselmesi dünya çapında resif ekosistemlerinde yaygın hasara neden olmaktadır.

-Yangtze Nehri Havzası, Çin:

Bu nehir havzası pandalar, yunuslar ve kar leoparları gibi büyüleyici bir çok türe yaşam sağlamaktadır. Ancak hızlı ve sınırsız kentleşme, ekonomik büyüme ve kalkınma nehir havzasının hassas ekosistemini olumsuz etkilemektedir.

-Galapagos Adaları, Ekvador:

8433_galapagosŞimdi “Doğal Dünya Mirası” olarak listelenen bu volkanik takım adalar, bitki ve hayvan türlerinin çeşitliliği nedeniyle turistler arasında oldukça popülerdir. Evrimci Charles Darwin, “Türlerin Kökeni” kitabında evrim teorisinin ardındaki neden olarak Galapagos adalarını göstermektedir. Yasadışı balıkçılık ve turistlerin büyük akını adanın kendi ekosisteminin dengesini rahatsız etmektedir.

-Seyşeller:

Afrika kıyılarındaki bu adalar tropikal güzelliğin somutlaşmış halidir. Bu ülkenin tüm adaları granit ve mercandan yapılmıştır. Seyşeller beyaz kumlu plajları ve berrak mavi suları ile göz kamaştırıcı bir güzellik ortaya koymaktadır. Ancak deniz sıcaklığındaki son değişiklikler adayı tamamen sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Mercan ağartma ve erozyon da adaların deniz ekosisteminde onarılamaz hasara neden olmaktadır.

-Maldivler:

Bu alçak tropik cennet Maldivler, muhteşem plajları ve masmavi suları ile tanınan oldukça popüler bir turistik yerdir. Eğer küresel ısınma bu hızla devam ederse buzullar hızla erimeye devam eder ve deniz seviyesinde yükselmeye neden olmaktadır. Çevreciler bir kaç on yıl içinde bu tropik cennetin batma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu düşünmektedir.

-Kilimanjaro Dağı, Tanzanya:

8433_kilimanjaroKarlar ile kaplı zirvesi ile bilinen uyuyan volkan Kilimanjaro dağı yürüyüşçüler arasında oldukça popülerdir. Ama bu dağ ekolojik sistemlerin her türlüsünü destekler. Ancak son yıllarda bu karlar erimeye başlamıştır ve yakın gelecekte tamamen yok olacakları tahmin edilmektedir.

-Kongo Havzası, Batı Afrika:

Bu havza tropikal yağmur ormanları ile bilinmektedir. Bu yağmur ormanları altı ulusa yayılmıştır ve yaklaşık 10.000 bitki türü ve 4.000 hayvan türünü yaşatmaktadır. Bu ormanlar artık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kabul edilmektedir çünkü dönümlerce arazi ormansızlaşma, yasadışı ağaç kesimi ve gerilla savaşı nedeni ile kaybedilmiştir. Ayrıca bir çok hayvan türü de yasadışı kaçak avcılık nedeniyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/endangered-places-to-visit-before-they-disappear.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku