Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tropik Bir Cennet: Seyşeller

0 288

Tropik Bir Cennet: SeyşellerSeyşeller, beyaz kumsalları, berrak denizi, antik tarihi, eşşiz doğal ortamı ve konaklama çeşitliliği ile tropik turizme ılıman şartlarda imkan veren ender yerlerden birisi olup Afrika kıtasının doğusunda yer alan, 493 km² büyüklüğündeki turistik bir adalar ülkesidir. 115’den fazla granit ve mercan adasından oluşan ülkede en büyük ada, Mahe adasıdır. Mahe adasının başkenti Victoria’dır ve nüfusu 25 000 kadardır. Ülke nüfusu 100 000 civarındadır ve bunun % 60’ı gençtir. 1976’da İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ülkede etnik yapı Fransız asıllı olan Creoller’den oluşur. Creoller esasen Fransız, İspanyol, Asyalı, Afrikalı karması melez bir toplumdur. Halkın çoğu katoliktir. İngilizce ve Fransızca resmi dillerdir. Siyasi yönetim şekli tek partili sosyalist bir cumhuriyettir.

Tropik Bir Cennet: SeyşellerEkvator’a çok yakın olmasına rağmen Seyşellerde sıcaklık Haziran’dan Kasım ayına kadar 24 – 29°C civarında olup ılıman iklim şartları turimze elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Dağlık bir ülke olmasına rağmen en yüksek noktası 900 metre ile Mahe adasındaki Morne Seychellors tepesidir.

Ülkede ekonomi tarıma ve turizme dayanmaktadır. İhraç ettiği ürünler kurutulmuş deniz hindistan cevizi içi (coco de mer), tarçin, vanilya, balık, sabun ve parfüm yağıdır. Dış ticaretin en fazla olduğu ülkeler İngiltere, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Yemen ve Pakistandır. Ayrıca kamlumbağa kabuğu ve köpekbalığı yüzgeci de önemli gelir kaynaklarındandır. Para birimi Seyşeller Rupi’sidir. 10 Seyşeller Rupisi yaklaşık 3 Türk Lirasına karşılık gelir.

Kitle turizmi yerine sürdürülebilir turizmi tercih eden ülkede evrensel etki denetiminden geçmeyen turizm projelerine ruhsat verilmemektedir. Dubai aktarmalı olarak Türkiye’den Seyşellere yaklaşık 9 – 10 saatlik bir yolculukla ulaşılabilir.

Kaynakça:
go-seychelles.com
kuoni.ko.uk.seychelles
tripadvisor.com
worldatlas.com
wikizero.org

Yazar:Alİ İhsan Nalbant

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.