Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Duruş Bozukluklarının En Önemli 3 Nedeni

0 316

Duruş Bozukluklarının En Önemli 3 NedeniDuruşunuz tüm hayatınızı etkiler. Hem sağlık anlamında hem de statü anlamında insanların duruşuna ve vücuduna ergonomik olarak hareket etmesine ihtiyaç vardır. Sağlık açısından bakacak olursak dünya üzerinde milyonlarca kişi duruş bozukluklarından ötürü kas ve kemik ağrılarıyla boğuşmaktadır. Belki de yıllardır geçmeyen bel ağrılarınızın sebebi duruş bozukluklarınızdır. Ya da aylardır boynunuz mu ağrıyor? Hiç bilgisayara ya da telefona bakarkenki boyun durumunuzun nasıl olduğunu düşündünüz mü?
Bir önceki paragrafta duruşun statü anlamında da önemi olduğunu belirtmiştik. Peki, duruş statü olarak nasıl önemli olur? Düşünün, iş yerinizde ya da okulunuzda haftalardır hazırlandığınız her kelimesini hafızanıza müthiş bir şekilde yerleştirdiğiniz bir sunum yapacaksınız. Sunumdaki her şeyi son kelimesine kadar biliyorsunuz. Fakat etkili bir sunum için vücudunuzun duruşuna da dikkat etmeniz gerekmekte. Sadece bildiğiniz şeyleri sunmanız yetmez, vücut dilinizle bildiklerinizi pazarlamanız gerekir. Sizce duruş bozukluğundan kaynaklı beli ağrıyan ve bu yüzden öne eğilerek sunum yapan biri bilgilerini nasıl pazarlayabilir? Peki neredeyse hepimizin hayatını etkileyen bu duruş bozukluklarının önemli nedenlerini ne kadar biliyoruz? Duruş bozukluklarında etkili bu 3 nedenden hangisi size daha çok uyuyor? Yoksa hepsi mi? Duruş bozukluklarını etkileyen bu 3 nedene göz gezdirmek ve sorununun kaynağını bulup düzeltmeye çalışmak istemez misiniz?

Duruş Bozukluklarının En Önemli 3 Nedeni1.Yorgunluk

Çocukken çoğumuza çevremiz tarafından düz otur telkinleri yapılırdı. Ne garip değil mi çevremizde bize düz otur diyenlerin çoğunun kamburu çıkmış vaziyetteydi. Bu şekilde bir tepki verdiğimizde ise ”Biz yapmadık kambur olduk sen düz otur.” denirdi. Aslında büyüklerimiz haklılar. İnsan sırtını her daim düz tutmalı ve bu alışkanlık daha çok çocuklukta kazanılır. Ama dediğim gibi daha çok. Yani kaç yaşında olursanız olun sırtınızı düz tutmaya gayret göstererek duruşunuzu dikleştirebilirsiniz.
Hiç fark ettiniz mi en kambur durduğunuz anları? En kambur durduğunuz anlar genellikle yorgunluk evrelerimizdir. Beynimiz bize oyun oynayarak omuzları öne beli arkaya atarak yorgunluktan kurtulacağımızı düşünür. Fakat unutmayın yorulduğunda duruşunu bozan kişilerin duruş bozukluğu kaynaklı ağrıları daha fazla artar.

2. Adımlarınız ve Ayağınızın Üstüne Basış Şekliniz

Duruş bozukluklarının en önemli ikinci sebebi ayağınızın üstüne nasıl bastığınızdır. Ayağınızı basış şekliniz doğal ve rahat değilse omurganızı ne kadar düz tuttuğunuz çok da önemli değildir. Yanlış basışlara bağlı olarak ayaklarımız doğal olarak içe doğru yuvarlanır, dizlerimiz kaymaya başlar ve sırtımızda da dışa doğru bir çıkış olur. Bu anlattığım aslında duruş bozukluğunun tipik konumudur. Ayaklarınızı içe doğru bu kadar baskıyla tutmak çok rahat gözükse de tüm kemiklerinize çok daha fazla basınç demektir. Ayaklarınızı dik konumda tuttuğunuzdan ve yerleştirmelerinizde yardımcı olması için rahat ve destekleyici ayakkabılar giydiğinizden emin olun.

Duruş Bozukluklarının En Önemli 3 Nedeni3. Yaşlılık

İnsanın doğası gereği yaşı ilerledikçe omurgamız ve bacaklarımız kas desteğine dayandığından duruşumuz kötüleşebilir. İlerleyen yaşlarda kaslarımız zayıflar ve sürekli dik durma işini yapmakta zorlanır. Yaşınızın duruşunuza etkisini azaltmak için kaslarınızı güçlendirici besinler tüketmeniz ve günlük olarak kasları çalıştıracak egzersizler yapmanız bu durumca çok etkili olacaktır.

Kaynakça:
http://www.livestrong.com/article/19007-causes-bad-posture/

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku