Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Egzersiz Yaparken Kilo Almak Mümkün Mü?

0 2.409

4630_kilo-aldiriciEgzersiz yaparken kilo almak çok yaygın bir sorundur ve bir çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu yazıda egzersiz yaparken kilo almaya neden olabilecek şeyleri araştırdık.

Egzersiz yaparak kilo vermek, göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bazen kilo vermek yerine, kilo bile alabilirsiniz. Gerçekten inanılmaz ama doğru! Kilo vermek için o kadar efor sarf ettikten sonra bir de kilo aldığınızı düşünün. Hiçbir şey kilo vermeye çalışan insanlar için bu durumdan daha sinir bozucu olamaz. Böyle bir durumda altta yatan nedeni belirlemek çok önemlidir.

Kilo Alımının Olası Nedenleri:

Egzersiz yaptığınız halde kilo aldıysanız sürekli nasıl olduğunu düşünüp kendinizden şüphe edersiniz. Kendinize sürekli bende bir sorun mu var? Az mı egzersiz yapıyorum? Çok fazla mı yiyorum? gibi sorular sorarsınız. Panik yapmadan bunun nedenini bulmak, yapılacak en doğru şey olacaktır. İşte egzersiz yaparken kilo almanın olası nedenleri;

-Kas Kütlesi Kazanmak:

4630_spor

Egzersiz yaparak kas kütlesi kazanmak bu duruma neden olur. Yağlarınızı kaybediyor olabilirsiniz ancak bunların yerini kas kütlesi alacaktır. Kaslar yağa göre daha ağır olduğundan, kilo almış olabilirsiniz. Bununla birlikte buradaki ağırlık artışının nedeni kas kitlesi olup, istenmeyen yağlardan kaynaklanmaz. Bu şekilde vücut egzersiz yardımıyla sağlıklı olur.

Yanlış Şekilde Egzersiz Yapmak:

Yürüyüş, dans, yoga kilo vermek için en iyi egzersiz türlerinden bazılarıdır. Herhangi bir kas grubuna yönelik egzersizleri seçmeyin. Birden çok kas grubuna yönelik egzersizler bu süreçte daha çok kalori yakılmasını sağlar. Ayrıca herhangi bir egzersiz sadece doğru şekilde yapıldığında kilo vermenize yardımcı olur. Örneğin yürüyüş egzersizi yapacaksınız, 45 dakika boyunca bahçede dolanmak hiç kalori yakmanızı sağlamaz. Bunun yerine iyi bir hızda 45 dakika boyunca ve haftada 4-5 kez yürüyüş yapmalısınız. Bu şekilde yaklaşık 3 hafta sonra sonuçları görmeye başlarsınız. Fitness seviyeniz arttıkça daha çok kalori yakabilmeniz için egzersiz yoğunluğunu artırmanız gerekir.

-Ekstra Kalori Almak:

 

Pek çoğumuz spora başladığımızda ne yediğimize dikkat etmeyi bırakırız. Sonuç olarak yaktığımız kalori miktarından daha çok kalori almış oluruz. İyi bir program diyet ve egzersizin birlikte yürütüldüğü bir programdır. Eğer aldığınız kalori miktarını artırırsanız, yaptığınız egzersizi yoğunlaştırmanız ya da egzersiz yaptığınız gün sayısını arttırmanız gerekir. Aldığınız ekstra kalorileri yakabilmek için bu gereklidir.

-Yetersiz Kalori Almak:

4630_kilo

Yağsız bir diyet uygularken, çoğu zaman ihtiyacınız olandan çok daha az kalori alırsınız. Bu büyük bir hatadır ve bu durumdan kaçınmanız gerekir. Yeterli kalori almadığınızda vücut enerji sağlayabilmek için metabolizmasını yavaşlatır. Bu süreçte vücudunuzda yağ depolanır ve kilo alırsınız. Bu nedenle doğru gıdaları tüketmek de çok önemlidir. Yağ ve karbonhidrat da dahil olmak üzere vücudun normal işleyişi için gerekli olan tüm besinleri almanız gerekir. Bu iki besin bize enerji sağlar bu nedenle tamamen kesilmemeleri gerekir. Yemek miktarını azaltıp, daha sık yemek yiyerek yorgun ve aç hissetmeyi engelleyebilirsiniz.

-Altta Yatan Tıbbi Problemler:

Bazı insanlar düzenli egzersiz ve diyet yaptıkları takdirde yine de kilo alırlar. Bu durum menopoz ve tiroid hastalıkları gibi altta yatan bir takım sağlık problemleri nedeniyle gerçekleşir. Hatta bazı hormonal problemler de kilo vermeyi zorlaştırabilir. Tüm bu koşullar düşünüldüğünde sorunlarınızın tedavisi için bir doktora başvurmalısınız. Bazen, doğum kontrol hapları ve kolesterol düşürücü ilaçlar da bu beklenmedik kilo alımından sorumlu olabilir.

-Aşırı Zihinsel Stres:

Stres; egzersiz yaparken kilo almanıza neden olabilecek bir başka önemli faktördür. Bedeniniz veya zihniniz stresle uğraşırken yeterli uykuyu almanız bazen mümkün olmaz. Araştırmalar göstermiştir ki iyi bir uyku, kilo vermek için oldukça önemlidir. Stresten kurtulup, bir kaç saat fazladan uyumayı deneyin böylece egzersizden maksimum fayda elde edersiniz.

Umarım bu makaleyi okuduktan sonra kilo vermenize engel olan nedeni tespit edebilirsiniz. Altta yatan nedeni bulup çözdükten sonra düzenli bir şekilde, doğru egzersiz yaptığınız sürece eminim ki emekleriniz karşılık verecektir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/gaining-weight-while-exercising.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.