Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Müzik ile Tedavi Mümkün Müdür?

1 265

Müzik ile Tedavi Mümkün Müdür?Günlük hayattan bizleri uzaklaştıran ve iyileşme sürecinin kısa süreli olmadığı hastalıklardan kurtulmanın birçok yolu vardır.
İlaç tedavisi,doktor kontrolü,alternatif tıp vs…

Bunların yanı sıra etkili ve bir o kadar da eğlenceli olan bir tedaviden bahsetmek istiyorum sizlere…Müzikle gelen tedavi şu sıralar birçok ülkede yaygın bir şekilde uygulamaya konuldu ve oldukça etkili.Avrupada klasik müziğin öncülük ettiği bu uygulamada Türk doktorlar ney,tasavvuf müziği ve bu tarz enstrumental müziklerin de etkili olduğunu öne sürüyor. Eski çağlardan süregelen bu uygulama birçok araştırma ile birlikte günümüzde de değer kazanmaya başlamıştır.Antik Roma döneminde hastalanan yöneticilerin belirli aşamalarda müzik dinletilerek daha sağlam ve dirençli bir bünyeye sahip oldukları bilinmektedir.

Bu yöntem günümüzde daha çok otistik hastaların tedavisinde kullanılmakta belirli periyotlarla düzenlenen bu yöntem ilaç tedavisinin yanı sıra saatlik dilimlerle hastaya uygulanmaktadır. Yüksek frekanslı müziklerden uzak tutulan hastalar daha çok kısık seste ve ruhu dinlendiren tarz müzikleri tercih etmektedir.Vücudun daha dirençli olması ve hastanın kendisini iyi hissetmesi bu periyotlarla sağlanmaktadır.

Bilimsel araştırmalarda müzisyenlerin ve müzik kulağı olan insanların müzik sayesinde vücudundaki gelişimin ve etkileşimin normal bireylere göre daha çabuk ilerleme kaydettiği ve olumlu etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Lozanov,müzik parçalarının beyin dalgalarını 8 Hz. ile 12 Hz. aralığına düşürerek hastaların bünyelerinde daha etkili olduğunu belirtmiştir.


Ünlü düşünür FARABİ müziğin beden sağlığına etkisini şu şekilde sıralamıştır;

Küçek makamı: İnsana hassasiyet ( duyarlılık ) verir.
Saba makamı: İnasana şecaat (cesaret, kuvvet) verir.
Buselik makamı: İnsana kuvvet verir.
Hicaz makamı: İnsana tevazu (alçak gönüllülük ) verir.
İsfahan makamı: İnsana hareket kabiliyeti ve güven hissi verir…

Müzik ile Tedavi Mümkün Müdür?

Tedavi Uygulama Süreci:
Tedavi tek başına elbette geçerli değildir ancak ilaç tedavisi ve doktor kontrolü ile birlikte saatlik periyotlarla uygulanmaktadır. İnsanın en dinç olduğu zamanlar sabahın erken saatleri ve öğle vakitler olarak belirlenmiştir. Sabahın erken saatlerinde bu terapi etkili olarak gerçekleştirilememektedir.Uyku problemi olan hastalarda etkisiz olduğu da bilinmektedir. Öğle vakitlerinden yemek sonrası başlayan terapi hastayı dinlendirmekte ve bu süreçte olumlu yönde etkilemektedir. İdeal saat 1 ya da 2 olarak belirlenmiş ve bu süre hastayı sıkmamak ve bunaltmamak için uygun görülmüştür.

Müzik Tedavisi Uygulanan Hastalıklar:
– Kanser Tedavisi
– Otistik Hastalar
– Depresif Hastalar
– Uyku Sorunu Olan Hastalar
– İletişim Sorunu Yaşayan Hastalar
– Yoğun Bakım Hastaları
– Ağır Ameliyat Sonrası…

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.