Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elde Eriyen Element: Gallium

0 613

Elde Eriyen Element: GalliumDoğada serbest halde bulunan elementlerden olan gallium elementinin kısaltması ” Ga” . Atom cetvelindeki numarası 31 ve 69.723 atomik kütleye sahip. Katı halde olan bu elementin erime noktası 29.76 C derece. İşte bu yüzden insan elinde bile hemen eriyor. Bu noktada ilginç bir hal alan bu element doğada tek başına bulunabildiği gibi, çinko ve bauksit içinde de az miktarlarda rastlanabilir. Bu element günlük yaşamımızda kullandığımız aletlerde de kullanılıyor. Mikrodalga fırınlar ve kızılötesi kullanılan uygulamalarda kullanılıyor. Yani mikroelektronik alanının vazgeçilmezlerinden. Çok az da olsa bazı ilaçlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca hiçbir canlıda bu elementin izine rastlanmamıştır.

Bu element 1875 yılında, Emile Lecoq de Boisbaudran tarafından keşfedilmiştir. İçinde zehir de bulunur. Ancak bu zehrin etkisi çok düşüktür. Yani insan sağlığına zararı ancak yutulduğunda olur. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunabilen sadece 4 metal vardır ve onlardan biri de galliumdur. Ayna üretiminde kullanılan gallium, porselen ve cam sanayisinin de vazgeçilmezlerinden. Ayna, cam, porselen vb. maddelerin pürüzsüz bir hal almasını sağlayan bu elementtir. Bu maddeler, gallium ile yıkanır ve öyle kullanıma hazır hale getirilir.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku