Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyazlayan Saçlar Nasıl Eski Haline Getirilir?

1 8.302

Saçların beyazlaması kadınlar ve erkekler için ortak problemdir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Fakat bazı faktörler nedeni ile erken yaşta saç beyazlaması ile karşılaşılmaktadır. Bu faktörlerin en başında stres gelir. Diğer faktörler ise sigara kullanımı, yanlış beslenme ve genetik yatkınlıktır. Yaşlanmayla birlikte ise saçtaki melonasitler görevini yapamaz hale gelir ve pigment üretemezler. Bunun neticesinde de saçlar beyazlar.

Beyaz saçlardan kurtulmak kadınlar için daha kolaydır. Boya gibi kimyasal işlemler sayesinde saçlarındaki beyazları kapatabilirler. Fakat erkekler boyadan kaçınırlar ve beyaz saçlara mahkum olduklarını düşünürler. Oysa ki bazı doğal ürünler beyaz saçlardan kurtulmayı sağlamaktadır.

1. Beyaz saçlardan kurtulmanın ilk yolu saç vitaminleridir. Saç keratin denen maddeden oluşur. Saça rengini veren madde melanin pigmentidir. Saç vitaminleri saçtaki melaninleri destekler ve daha uzun süre melanin salgılanmasını sağlar. Dolayısıyla saçlar daha geç beyazlar. Saçların beyazlamaya başladığı fark edildikten sonra bu vitaminler kullanılabilir.

6445_sac-beyaz

2. Saçtaki beyazlara karşı ikinci yol beyazlama karşıtı şampuanlardır. Bu şampuanlarda yine beyazlar fark edildikten sonra kullanılmaya başlanabilir. Bu tür şampuanların içinde de melanin destekli maddeler vardır. Saçtaki beyazlıklar geçene kadar kullanılmalıdır. İstenen sonuç elde edildikten sonra haftada bir yıkamada bu şampuanın kullanımı devam edilirse etkisi uzun süre korunmuş olacaktır.

3. Saç rengi değiştirici ürünler de saçtaki beyazlardan kurtulmayı sağlar. Bunların başında tabi ki saç boyası gelir. Fakat boyalar kimyasal maddeler olduğu için saça zararlıdır. Saçın kırılmasına ve zayıflamasına neden olur. Saç rengi değiştiren ürünler beyaz karşıtı losyonlardır. Bu losyonlar melanin koruyucu özelliğe sahiptir. Halk arasında saça kına yakmak da beyazlar için kullanılan bir yöntemdir.

4. Bunların dışında doğal saç kürleri ile saç rengini değiştirmek de mümkündür. Kürler uzun vadede saç renginin değişmesini sağlarlar. Fakat boya gibi ilk seferde sonuç vermezler. Doğallıktan yana olup, saç için kimyasal madde kullanmak istemeyenler için oldukça uygun kürlerdir. Saç renginin doğal yollarla eski haline dönmesini sağlarlar. Bu doğal kür tarifleri şunlardır.

* Ceviz kürü: 5 adet cevizin yeşil kabuğu kurutulmuş halde iken suda 5 dakika kaynatılır. Bu su ile saçlar en az 21 gün diplere masaj yaparak yıkanır. Durulama yapılmaz. Saç yıkanacağı zaman şampuan yerine sabun kullanmak daha faydalı olacaktır. Saçta beyaz kalmayana kadar uygulamaya devam edilir. Bu kür saklama kabında muhafaza edilebilir.

* Hindistan cevizi yağı kürü: 4 bardak Hindistan cevizi yağının içine 6 tane Hint Bektaşi üzümü atılır ve bekletirilir. Bu kür koyu renk bir saklama kabında muhafaza edilmelidir. Haftada bir kez saçlara masaj yaparak bu kür uygulanmalıdır. 1 saat bekletildikten sonra saçlar yıkanır. Yıkama esnasında bitkisel şampuan kullanmak gerekmektedir. Bu kür uygulanırken aynı zamanda 2 adet Hint Bektaşi üzümü, alkali su içinde bekletilir ve her sabah saça uygulanır. Bu daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bu kür çok güçlü bir antioksidandır.

* Emu (deve kuşu) yağı kürü: Lor peyniri, karabiber, emu yağı, B vitamini ampulü kullanılır. Malzemeler birbirine karıştırılıp masaj yaparak saç diplerine uygulanır. 1 saat bekletildikten sonra bitkisel şampuanla yıkanır. Emu yağı haftada bir kez saç diplerine masaj yapılarak tek başına da uygulanabilir. Omega bakımından zengin olan emu yağı B vitamini ampulü ile karıştırılarak saça uygulanabilir. Saçın pigmantasyonunu artıran çok faydalı bir yağdır.

Bu kürleri uygularken sabırlı olmak gerekmektedir. Yeterli sürede uygulandıktan sonra doğal ve zararsız bir şekilde beyazlardan arınmış sağlıklı bir saça sahip olunacaktır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Koray diyor

    Bu kürler gerçekten olumlu mu olacak buna garanti verebiliyor musunuz ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku