Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elektro Konvülsif Tedavi Nedir?

0 405

Elektro konvülsif, genel anestezi altında yapılan ve küçük elektrik akımlarının beyinden geçirilerek kasıtlı olarak kısa bir nöbet tetikleyen prosedürdür. Bazı zihinsel sağlık durumlarının semptomlarını hızlı bir şekilde tersine çevirebilen beyin kimyasında değişikliklere neden olan uyarımdır. Genellikle diğer tedaviler başarısız olduğunda ve tedavinin tam seyri tamamlandığında faydalı olur, ancak herkes için işe yaramayabilir. Anestezi olmadan yüksek miktarda elektrik verilmiş erken hafızaya, kırık kemiklere ve diğer ciddi yan etkilere neden olan tedavilere dayanmaktadır. Mümkün olan en az riskle en fazla faydayı sağlamak için kontrollü bir ortamda verilen elektrik akımını kullanmaktadır. İlaçlar tolere edilmediğinde veya diğer tedavi şekilleri işe yaramadığında iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Şiddetli depresyon, şiddetli mani, hareket eksikliği ve demans gibi çeşitli Elektro Konvülsif Tedavi Nedir?ruh hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Yan Etkileri

Karışıklık: Tedaviden hemen sonra, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen karışıklık yaşayabilirsiniz. Nerede olduğunuzu veya neden orada olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Genellikle yaşlı erişkinlerde daha belirgindir.

Hafıza kaybı: Bazı insanlar, tedaviden hemen önce veya tedaviden önceki haftaları veya önceki yıllardan meydana gelen olayları hatırlamakta zorluk çekerler. Bu duruma retrograd amnezi denir. Ayrıca tedavinin haftalarında meydana gelen olayları hatırlama konusunda da sorun yaşanılabilir. Çoğu insan için bu hafıza sorunları genellikle tedavi sona erdikten birkaç ay Elektro Konvülsif Tedavi Nedir?sonra iyileşir.

Fiziksel etkiler: Tedavinin yapıldığı günlerde bazı insanlar; bulantı, baş ağrısı, çene ağrısı veya kas ağrısı hissederler. Bunlar genellikle ilaçlarla tedavi edilebilir.

Tıbbi komplikasyonlar: Her türlü tıbbi prosedürde olduğu gibi, tıbbi komplikasyon riskleri vardır. EKT sırasında kalp atış hızı ve kan basıncı artar ve nadir durumlarda ciddi kalp sorunlarına neden olabilir. Eğer kalp problemleriniz varsa daha riskli olabilir.

Tedaviye başlamadan önce, değerlendirilmesi gerekenler:

-Tıbbi geçmiş
-Muayene
-Psikiyatrik değerlendirme
-Temel kan testleri
-Kalp sağlığınızı kontrol etmek için elektrokardiyogram (EKG)
-Anestezi risklerinin tartışılması

İşlem öncesinde yapılanlar:

-Genel anestezi yapılır
-Muayene yapılır
-İntravenöz takılır
-Başa elektrot pedleri yerleştirilir

İşlem sırasında yapılanlar:

-Bir ayak bileği etrafına yerleştirilmiş bir tansiyon manşeti, kas gevşetici ilaçların ayağa girmesini ve oradaki kasları etkilemesini önler. İşlem başladığında, doktor nöbet aktivitesini o ayaktaki hareketi izleyerek takip eder.
-Monitörler beyni, kalbi, kan basıncını ve oksijen kullanımını kontrol eder.
-Bir oksijen maskesi yoluyla oksijen verilir.
-Dişleri ve dili yaralanmaya karşı korumak için bir ağız koruyucu da verilir.

Elektro Konvülsif Tedavi Nedir?Amerika Birleşik Devletleri’nde üç ila dört hafta boyunca haftada iki ila üç defa verilir. Bazı doktorlar, hafta içi her gün yapılan sağ tek taraflı ultra brief nabız elektro konvülsif tedavisi adı verilen daha yeni bir teknik kullanır. İhtiyacınız olan tedavilerin sayısı ve türü semptomlarınızın ciddiyetine ve bunların ne kadar hızlı düzeldiğine bağlıdır.

Genellikle işlemden birkaç saat sonra normal aktivitelere dönülebilir. Bununla birlikte bazı kişilerin işe geri dönmemeleri, bakım tedavisi sırasında tek bir tedaviden en az 24 saat sonra araba kullanmaları önerilebilir. Faaliyetlere devam etmek, hafıza kaybı ve karışıklığın ne zaman çözüleceğine bağlıdır.

Birçok kişi elektro konvülsif tedavi ile yapılan altı tedaviden sonra semptomlarında bir iyileşme fark etmeye başlar. Tam iyileşme daha uzun sürebilir, ancak herkes için işe yaramayabilir. Antidepresan ilaçlara verilen yanıt, buna karşılık olarak birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Nöbet aktivitesi sırasında ve sonrasında beyin fonksiyonunun birçok kimyasal yönünde değişme olabilir. Bu kimyasal değişiklikler, bir şekilde şiddetli depresyon veya diğer akıl hastalıkları semptomlarını azaltarak birbirlerinin üzerine inşa edebilir. Bu yüzden çok çeşitli tedavileri uygulayan kişilerde en etkili olanıdır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku