Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Güzel At Irkları

1 1.507

En Güzel At IrklarıAtlar doğadan gelen bir armağan olup, her geçen gün sadakati ve ihtişamıyla insanları şaşırtmaktadırlar. Elbette ki bazıları güzellikleriyle öne çıkmakla birlikte, bu listede binicilik dünyasında kayıtlı olan en güzel at ırkından 10 tanesini göreceksiniz.

Mustang- Yabani At

İspanyolca da başı boş anlamına gelen “Mustang”, vahşi bir Amerikan atıdır. Birleşik devletlerde ise “vahşi” anlamına gelmektedir. Fakat gerçek şu ki, bu at türleri gerçekten vahşi hayvanlar olup, evcilleşmiş türleri de vardır. Yaklaşık olarak üç bin yıl önce evrimleşen bu at, aslında ilk önce İspanyollar tarafından Amerika’ya getirilmiş olup doğal çeşitlilikle bugün ki yapısını oluşturmuştur. Büyük güce sahip olan Mustanglar, birçok renk, boy çeşitleri bulunup, ortalama boyları ise 150 cm civarındadır.

Pintabian

Pintabian atı, Arap atından gelen bir Amerikan atı cinsidir. Aslında bunlar, Tobiano atlarının saf Arap atlarıyla çiftleştirilmesinin bir sonucudur. Bu nedenle, lekeli bir renk desenine ve çok uysal bir karaktere sahipler.

Appaloosa

Appaloosa, en güzel Amerikan at ırklarından biridir. Bu atlar renk ve lekeli ceket desenleri ile leoparlara benzetililer. Ayrıca, gösteri için atlama ve tilki avı gibi disiplinlerde, hatta El Dorado batı filmlerinde, John Wayne’in “Zip Cochise” adlı bir ata binmesi gibi alanlarda kullanılıyorlar.

İzlanda Atı

İzlanda atı aslında adından da anlaşıldığı üzere İzlandalı bir at cinsidir. Bu atlar çok küçük olup, midilli gibi görünürler, fakat görünüşlerinin tam tersi çok dayanıklıdırlar. İzlanda’da geleneksel çim biçme çalışmaları, gösteri ve yarış için kullanılır.

Fiyort Atı

Fiyort atı, batı Norveç’in dağlık bölgelerinde yaşayan bir at cinsi olup, yüzlerce yıldır Norveç çiftçi endüstrisinde kullanılan küçük, güçlü ve çok yönlü bir attır. Ayrıca, 1907’den beri melezleşmenin yasaklanması nedeniyle dünyadaki en eski ve en saf ırklardan birisidir. Ek olarak, Fiyort, çocuklar için özel, terapötik okullar ve Norveçli binicilik için favori olan bir aile atıdır.

En Güzel At IrklarıÇingene Atı

Çingene atı, İrlanda’dan gelen ev atı cinsidir. İrlanda ve İngiltere’nin çingene aileleri tarafından 100 yıldan fazla süredir seçici bir şekilde ıslah edilmelerinin sonucunda evirilmiş tür olup, zeki, uysal ve dost canlısı bir hayvandır. Çingene halkı, bütün gün az miktarda yiyecek ve suyla çalışan bir at ırkı oluşturmayı başarmışlardır. Kürklerinin tek bir rengi taşımadığı için karakterizedir ve genellikle blagdon , piebalds ve skewbalds türleri mevcuttur olup bunlara kahverengi, siyah ve beyaz renk tonlarına sahiptir. Çingene atlarının ortalama yüksekliği 155 cm olup, toynaklarını kaplayan tüyler ile oldukça sevimli bir türdür. Ayrıca kulak yapıları küçük ve kıvrımlı olup kalın bacaklara sahip, oldukça kısa vücudu olan at türüdür.

Endülüs atı

Saf İspanyol Atı olarak da bilinir ve Endülüs’ün doğusundaki bir at cinsi olup, 15. yüzyıldan beri var olduğu için dünyanın en eski at ırklarından biri olarak tanınmaktadır. Binicilikte, savaşlarda ve soylular tarafından büyük boy ve zarafetiyle çok kullanılan at olmuştur. Bu cins filmlerde de çok popüler olmuş ve Braveheart, Yüzüklerin Efendisi, Kral Arthur ve Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap gibi fantastik destanlarda yer almıştır.

Friesian Atı

Friesian, güzel bol miktarda yelesi olan ve oldukça popüler at ırkıdır. Bu tür, Hollanda‘daki Friesland kökenli bir at cinsidir. Aynı zamanda iyi karakteri ve zarafeti ile büyük ilgi toplamaktadır. Almanlar tarafından savaş atı olarak kullanılan bu at, kara ceketi ve ihtişamı nedeniyle sirklerde de çalıştırılmaktadır. Siyah ve kahverengi tonlara sahip olan bu at, Zorro adlı çizgi film karakterlerinin ilham kaynağı olmuştur.

En Güzel At IrklarıAkhal-Teke

Akhal-Teke, Türkmenistan‘ın en popüler at ırklarından biridir. Fakat, bu hayvanın kötü yanı, birkaç genetik hastalığa sahip olmasıdır; Bununla birlikte, doğal atletizminden ötürü spor atları, at terbiyesi, gösteri atlama ve yarış atı olarak kullanılabilirler.

Arap atı

Arap atı, dünyadaki en tanınmış at ırkı ırklarından biridir. Arap Yarımadasında 4,500 yıl öncesinden beri varlığının sürdürmüştür. Zekaları, insanlığa yakınlığı ve dirençli yapısı ile özel yeri olan bu atlar, güvenilir ve keyifli sürüş sağlamaktadırlar.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-amazing-horse-breeds/

Yazar:Meltem Yıldırım

 

1 yorum
  1. yusuf diyor

    zamanında at türk’ün kanadıdır derken, dünyada atçılık ve binicilik anlamında oldukça ileride bir toplum iken bugün maalesef durum hiç iç açıcı değil. şu listede daha fazla türk atlarını görmek isterdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku