Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En İlginç Ağaç Türleri

Japanese Maple
0 874

En İlginç Ağaç Türleri

Üstlendiği heybetli, renkli ve imkansız olmasının yanı sıra, bize yiyecek, oksijen, koruma ve hatta inanılmaz öykülere esin kaynağı olan ağaçlarla karşı karşıyayız. Bazıları teknik olarak ağaç olmasa da, liste de yer almaya değer varlıklardır.

Rhorodendron Ağacı, Kanada

125 yıllık Rhododendron, Kanada’nın Vancouver kentinde bulunuyor. Adı “Ağaç ya da çalı çayı” anlamına gelir ve teknik olarak bir ağaç değil çalı olmakla birlikte, uzun ömürlülüğü ve güzelliğiyle, dünyanın en güzel ağaçlarının arasına katılmıştır.

Wisteria, Japonya

Bu ünlü ve şahane Wisteria, Ashikaga, Japonya’da Çiçek Parkı’nda bulunmaktadır. Yaklaşık 144 yaşında ve yaklaşık 2000 metrekarelik bir alanı kaplayan bu ağaç, Japonya’daki türünün en büyüğüdür.
Kanada’nın Rondohedron Ağacı’nın yanı sıra, bu Wisteria teknik olarak bir ağaç olmamakla birlikte, sınırsızlığı ve güzellikleri, bir ağaç görünümü vermiştir.

Portland, ABD’deki Japon Akçaağaç

Japon Akçaağaç Japonya ve Güney Kore‘ye özgü bir bitki türüdür. Kendi türünün en güzelleri Oregon, ABD’nin Portland’daki Japon Bahçeleri’nde dikilmektedir. Bu çarpıcı Japon Akçaağaç, yılın dört mevsiminde bu ünlü bahçeyi zarafetle güzelleştiren bir rüya manzarası sunmaktadır.

Dragon Kan Ağacı, Yemen

Yemen’in bu yerli ağacı, kalın bir gövdeye sahip olup, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde garip görünümlü bir ağaçtır. Ama onu ünlü yapan şey, ürettiği kırmızı reçinenin yarattığı korkunç görüntüdür.

Kırmızı reçinenin adı Dragon’s Blood’dur ve yaygın olarak kullanılan bu boya, bir keman görünümünde olup, birçok hastalığa karşı popüler bir tedavi olmuştur.

Windswept Ağaçları, Yeni Zelanda

Rüzgâr Açan Ağaçlar, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki eğimli bir noktada bulunmaktadır. Bir filmden çekilmiş gibi görünüme sahip olup, özeliği ise belli bir açıyla eğik olmasıdır. Bunun nedeni ise Antarktik’ten gelen güçlü rüzgârların onları yenerek, rüzgârın esen yönünde bükülmesidir.

En İlginç Ağaç TürleriAngel Oak, ABD

Bu Meşe’nin “Angel Oak” olup, Güney Carolina’da bulunur. Uzun ömürlü olması nedeniyle ünlüdür, çünkü yaklaşık 1500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, Kuzey Amerika’daki ve belki de tüm dünyadaki en eski Meşe olabilir.

Ayrıca, yaklaşık 20 metre boyunda ve gövdesi yaklaşık 1580 metrekarelik toplam alanı kaplayan yaklaşık 8,5 m çevre ölçüsüdür.

Tule Ağacı, Meksika

Tule ağacı Meksika’da, Oaxaca, bulunur. Ünlüdür çünkü tüm dünyada en sağlam gövdeye ve en büyük çapta nadir ağaçtır ve yaklaşık 42 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca yaklaşık 42 metre yükseklikte olan bu ağaç, gölgesinde 500 kişiye sığdırabilecek genişliktedir. Yaşı bilinmiyor, ancak 1300 – 1600 yılları arasında olduğu tahmin edilmektedir.

“Başkan” Ağaç, ABD

“Başkan”, California, Sequoia Milli Parkı’nın Dev Ormanı’nda bulunan dev bir sekoya ağacıdır. Bu görkemli ağaç yaklaşık 73 metre yüksekliğinde ve 28 metre çapındadır. Dünyadaki üçüncü büyük sekoya ve 3200 yıllık olan bu sekoya bilinen en eski türdür.
1923’te Başkan Warren G. Harding’in adını aldı. Ayrıca birkaç yıl önce National Geographic fotoğrafçısı Michael Nichols, “Başkan” ı tek bir görüntüde canlandırmıştır.

En İlginç Ağaç TürleriBaobabs, Madagaskar

Baobabs Caddesi, Madagaskar’da harika bir toprak yolda, heybetli ve çarpıcı ağaçların önemli bir grubunu bulacaksınız. Baobabs yaklaşık 800 yaşında ve dünyanın dört bir yanından gelen gezginleri etkileyen inanılmaz bir pasaj yaratmaktadır.
Aslında, Antoine de Saint-Exupéry “Küçük Prens” romanında bu ağaçlardan esinlenmiştir.

Methuselah ağacı, ABD

Methuselah dünyadaki en yaşlı ağaca verilen isim olup, yaklaşık 4800 yaşında olan bu ağaç, Orta Kaliforniya’da, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Inyo Ulusal Ormanı’nda bulunmaktadır. Pinus longaeva’nın bir örneği olan bu ağaç, görülmeye değer güzelliktedir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-stunning-trees-world/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.