Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?

0 3.541

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?Tepe iniş kontrolü, dik inişlerde güvenli bir şekilde inebilmek için tasarlanmış bir araba güvenlik özelliğidir ve aracın yokuştan inme hızını kontrol eder. Özellikle engebeli arazide kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak bir sürücü yavaşça dik bir tepeden inmek istediğinde de kullanılabilir. Genellikle sadece belli bir hızın üstünde çalışan hız sabitleyici sistemlerin aksine, yokuş iniş kontrol sistemleri genellikle, araç 20 veya 40 km’den daha yavaş hareket ediyorsa etkinleştirilebilir. Bu değerler üreticiden üreticiye değişmektedir ancak genelde yavaş hızlarda çalışan bir sistemdir.

Diğer birçok otomotiv güvenlik özellikleri ve gelişmiş sürücü yardım sistemleri gibi, yokuş iniş kontrolü de bir sürücünün normalde manuel olarak yapması gereken bir görevi otomatikleştirir. Bu durumda, bu özellik aşağı doğru olan bir eğimde aracın hızını kontrol etmektedir. Sürücüler, genelde frenleyerek ve vites küçülterek işlemi gerçekleştirirler ve bunlar aynı zamanda yokuş iniş kontrol sistemleri tarafından kullanılan temel yöntemlerdir.

Nasıl Çalışır?

Bu özellik, aracınızı yokuş aşağı veya çok bozuk olmayan arazide önceden belirlenmiş güvenli bir hızda tutmanıza yardımcı olur. Bu, potansiyel tehlikeler için yokuş aşağı yol durumuna daha fazla odaklanmanızı sağlar. Yokuş iniş kontrolünün çalışması, çekiş kontrolü ve elektronik denge kontrolünün çalışma biçimine çok benzer. Bu sistemler gibi, yokuş iniş kontrolü de ABS donanımını yönetebilme ve frenleri sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan yönetebilme yeteneğine sahiptir. Her tekerlek bağımsız olarak bu şekilde kontrol edilebilir ki bu da yokuş iniş kontrol sisteminin, ihtiyaç duyulduğunda tek tek tekerlekleri kilitleyerek veya serbest bırakarak inme eylemini sürdürmesini sağlar.

Patika üzerinde karşılaşılan koşullar gibi düşük hızlı durumlarda, hem aracın hem de sürücünün sakin ve güvenli bir sürüş için yavaş ve düzgün yolculuklar anahtardır. Bu özellik, yokuş aşağı veya kararsız arazide giderken belirli bir hızın üzerine geçmenizi engellemek için aracınızın mevcut fren sistemleri ile birlikte çalışır. Yokuş iniş kontrolü, aracın yokuş aşağı ilerlediği zaman otomatik olarak önceden ayarlanmış bir hızı korumak için frenleri uygular. İnişi korumak için, frenler tek tek ve kısa süreli hamlelerle uygulanarak kilitlenmeleri önlenir.

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, tipik olarak aracınızın çekiş kontrol düğmesinin yakınında gösterge tablonuzda bir yerde bulunan yokuş iniş asistanı etkinleştirmeniz gerekir. Bazı versiyonlar, çok fonksiyonlu ekranınızdan veya arazi yönetim kontrolünüzün kadranından etkinleştirilebilir. Bir yokuştan inmek üzere olduğunuzda, hızınızı, özelliğinizin etkinleştirme eşiğinin altına düşmeniz gerekir. Yokuştan iniş yardımı, aracınızın gerektiğinde frenleri daha da fazla uygulayarak güvensiz bir düşüş hızına ulaşmasını engelleyecektir.

Yokuş iniş kontrolü etkinleştirildikten sonra, üreticilerin belirlediği özellikler nedeni ile sistemler farklı kontrol edilebilir. Bazı ürünlerde, aracın hızı hız sabitleyici düğmeleri ile kontrol edilebilir. Diğer bazı ürünlerde ise gaza dokunarak hız artırabilir ve frene basılarak azaltılabilir ve gaz veya frenden ayağınızı çektiğinizde sistem belirlenen hızda iniş yardımına devam eder.

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?Hangi Markalar Sunuyor?

Yokuş iniş kontrolü ilk olarak Land Rover tarafından tanıtıldı ve Freelander ve Range Rover gibi modellerde halen mevcut. Land Rover’a ek olarak bir takım diğer üreticiler aynı zamanda SUV’larda, arazi araçlarında, sedanlarda ve kamyonlarda da benzer özellikler kullanılmaktadır. Tepeden iniş kontrolü sunan diğer üreticilerin bazıları Ford, Nissan, BMW ve Volvo’yu içeriyor ancak her yıl sürekli bir şekilde bu teknolojiler iyileştirilmekte ve farklı marka ve modeller tarafından da kullanılmaktadır.Arazi koşullarında araç kullanıyorsanız ve güvenli bir sürüş istiyorsanız alacağınız araçta bu özelliğin olması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Keyifli sürüşler.

Kaynakça:
http://www.autoguide.com/auto-news/2017/06/what-is-hill-descent-control-.html
https://www.lifewire.com/hill-descent-control-systems-534812 /
https://mycardoeswhat.org/safety-features/hill-descent-assist/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.